בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"מלחמה אינה גזירת גורל" 

"מלחמה אינה גזירת גורל"

 
 
נילי אורן

עמותת לוחמים לשלום מקיימת טקס אלטרנטיבי ליום הזכרון בתיאטרון תמונע. ראיון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לוגו עמותת לוחמים לשלום
 לוגו עמותת לוחמים לשלום   
בתיאטרון תמונע יערך הערב (ג') טקס זכרון אלטרנטיבי של תנועת "לוחמים לשלום", בהשתתפות שלומי שבן, עמיר לב, ג'ורג' סמעאן ועוד. התנועה, המשותפת לישראלים ופלסטינים, מבקשת לזכור את קרבנות שני הצדדים בסכסוך, ולהזכיר שמלחמה איננה גזירת גורל.

"כשאתה רואה את הכאב בצד השני, אתה רואה כמה האנשים דומים בסופו של דבר, כי כל אמא כואבת את הבן שלה", אומרת רעות מור, אחת ממפיקות הערב. "כשאתה רואה את זה ומזהה את זה, זה הצעד הראשון לכיוון הידברות שתביא לסיום הסכסוך ושפיכות הדמים".

איך נולד הרעיון לערב הזכרון האלטרנטיבי?
"הרעיון נולד כבר לפני שלוש שנים על ידי אדם בשם בומה ענבר, שהוא גם אב שכול שבנו נפל בציר פילדלפי וגם פעיל שלום ידוע מאוד שעוסק בעיקר בפעילות הומניטרית. הוא הרגיש שלו ולמשפחות שכולות אין מקום ביום הזה, ואין באמת אף טקס שמייצג אותן. בעצם מהצורך הזה נבע הערב.

"בומה ארגן את ערב הזכרון האלטרנטיבי בפעם הראשונה, ומאז בשנתיים האחרונות מפיק אותו ארגון 'לוחמים לשלום' יחד עם פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני. למען האמת, בחודש האחרון כשאנשים החלו לשמוע על הערב, קיבלתי טלפונים ממשפחות שכולות מכל רחבי הארץ שלא שייכות לארגון שלנו, שהודו לנו, אמרו שהן רוצות לבוא, ושהן סוף סוף מרגישות שיש טקס שמייצג אותן".
 
 
במה מיוחד הטקס שלכם?
"יש שני דברים מיוחדים. הדבר הראשון הוא שזוכרים גם את השכול הישראלי וגם את הפלסטיני. כואבים את כל חללי הסכסוך. הדבר השני שלדעתי יותר חשוב היא האמירה שהמלחמה היא לא גזירת גורל. לתחושתנו בערב יום הזכרון היחס לשפיכות הדמים הוא שאין ברירה אחרת, ואנחנו אומרים - יש ברירה. אנחנו קוראים לאנשים להצטרף אלינו ולפעול לסיום הסכסוך כדי למנוע את הקרבנות הבאים".

תהיה גם נציגות פלסטינית בטקס?
"בוודאי, הרבה יותר קטנה ממה שרצינו בגלל שיש סגר כללי על השטחים וקשה לקבל אישורים, אבל יש נוכחות גם של דוברים על הבמה וגם כאורחים בקהל, נציגות קטנה אך סמלית".

לא בעייתי בעיניך לערב פוליטיקה בערב הממלכתי הזה?
"לא. אשתמש במילותיו של אליק אלחנן שאיבד את אחותו סמדר בפיגוע התאבדות, והוריו חברים בפורום המשפחות השכולות. הוא אמר בטקס בשנה שעברה שלמשפחות השכולות הכאב נמצא כל יום, והן לא צריכות את היום הזה כדי לזכור. במקום, הן מבקשות מאיתנו שהיום הזה יהיה יום של חשבון נפש ולא רק התבוססות בדם, ובשביל המשפחות האלה אנחנו עושים את הערב הזה".

אתם לא חוששים שפעילי ימין יפוצצו לכם את הערב?
"אני מאוד מקווה שלא. אנחנו דוגלים באי אלימות, עושים המון פעילויות בגדה, ומעולם לא נתקלנו בזה. אני מקווה מאוד גם שמי שלא מסכים איתנו לפחות יכיר בכך שיש משפחות שכולות שרוצות את זה, יכבד את זה, ויתן למשפחות השכולות לקיים את הערב הזה כמו שהן רוצות".
 
ישתתף בטקס. שלומי שבן (יח"צ)
 ישתתף בטקס. שלומי שבן (יח"צ)   
ספרי קצת על תנועת "לוחמים לשלום"
"הארגון הוקם לפני שלוש שנים על ידי אנשים שלקחו חלק פעיל במעגל האלימות. מהצד הישראלי מדובר בחיילים, ומהצד הפלסטיני בכאלה שלקחו חלק במאבק האלים נגד הכיבוש. בצד הישראלי מדובר במיינסטרים, כלומר באנשים שגדלו על ערכי ציונות וערכיות, וכשהתגייסו לצבא באמת חשבו כיצד יוכלו לתרום. היום הם מרגישים שהם נמצאים על אותה דרך, כי הם מרגישים שהדרך בה יתרמו הכי הרבה למדינה, היא על ידי קידום הידברות. אנחנו ארגון דו-לאומי ובכל התפקידים יש מקבילים ישראלים ופלסטינים וכל העבודה משותפת. כמובן שהקריאה שלנו היא לסיום הכיבוש, ושתי מדינות לשני עמים.

"בישראל התנועה שלנו עוד לא מאוד מוכרת, לעומת זאת בפלסטין אנחנו מאוד מוכרים ומכובדים. אחד הדברים שבקושי רואים בתקשורת הוא שבצד הפלסטיני יש תנועה גדולה למאבק לא אלים, ואנחנו רואים במקומות שפעם היו מאוד אלימים, כמו טול כארם, בה נפגין בשבת הקרובה, שיש המון אנשים שמתחייבים להניח את הנשק ולהמשיך להלחם בכיבוש בצורה לא אלימה".

טקס יום זיכרון עצמאי, שלישי 21:00 בתיאטרון תמונע, שונצינו 8 תל אביב
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by