בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"לא זכינו בגלל פוליטיקה" 
 
 אנחנו מהווים קול אחר מול כל האחדות המזוייפת. יוסי וג`אגר   
 
ניר נון נוה

אבנר ברנהיימר, התסריטאי של "יוסי וג'אגר", מסביר בראיון מברלין למה למרות כל האהדה, לא זכה סרט על הצבא הישראלי באחד מפרסי הגאווה הקולנועיים החשובים בעולם. עוד בברלין - "כנפיים שבורות" שוב שיחק אותה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
במהלך השבוע החולף הלכה והתגבשה התחושה בקרב הצוות הישראלי של "יוסי וג'אגר", כי הנה זה קורה. הפרס המיוחל מגיע. כל ההקרנות של הסרט היו הצלחה מסחררת, הקהל אהב, בכה, שאל אינספור שאלות, הביקורות פירגנו, זכויות נרכשו וכל האופטימיות הייתה מכוונת ליום שישי בערב: טקס הענקת פרסי ה"טדי", תחרות הסרטים ההומו-לסביים במסגרת פסטיבל הסרטים הבינ"ל בברלין, שבמשך 17 שנה כבר הפכה לאחד מעמודי התווך של הקולנוע הגאה.

התחושה הייתה שהפרס כבר בכיס ממש. אפילו הזיגזאולה, עיתון הגייז המרכזי של ברלין, הכתיר את הסרט כזוכה בטוח.

שעות לפני הטקס אומר התסריטאי אבנר ברנהיימר כי המשלחת הישראלית מנמיכה ציפיות, למרות התחושה הטובה. "מהתגובות כאן אנחנו מרגישים שמה שקרה בפסטיבל בירושלים היה קשקוש. אנחנו לא רוצים לקוות, כדי לא להתאכזב, אבל זה מרגיש טוב".

בערב האירוע עצמו כאילו נוסף רמז מבשר טובות נוסף – הצוות הישראלי הועבר מהשורה החמישית לראשונה. לכאורה מסר ברור. בדיעבד מתברר שזה היה לא יותר מפרס ניחומים. סרט מקסיקני, שקשה לומר שצבר תהודה הקרובה לזו של יוסי וג'אגר, לקח את הפרס.

בבוקר שאחרי, ברנהיימר, טרוט עיניים, מנסה להתמודד עם האכזבה. "נבנו ציפיות לטקס", הוא אומר, "אבל כל הזמן אמרנו שננמיך ציפיות, למרות שבמהלך הטקס הן ניבנו כל הזמן. זה בהחלט היה מרגש, הדרך בה התקבל הסרט, ומאכזב לא לזכות. אחרי הטקס ניגשו אלינו אנשים, לחצו ידיים וממש אמרו ששדדו אותנו. הרגשתי כמו בלוויה".

"אבל בסדר, הסרט קיבל את החשיפה שרצינו, זה הסרט הכי מדובר בפסטיבל ברמת הגייז, אולי גם ברמה הכללית, כך שהשגנו הרבה, בשביל סרט שהתחיל עבור הטלוויזיה ופתאום הגיע למסגרת ה'פנורמה' בפסטיבל ברלין. גם הסרט שזכה - אף אחד לא דיבר עליו, לא שמענו עליו. כולנו חשבנו שפשוט אין לנו מזל בתחרויות. אנחנו נורא מצליחים עם הקהל, מצליחים מסחרית, עם מבקרים גם, אבל איכשהו עם שופטים בפסטיבלים לא הולך לנו".

כצפוי, בעיתות שכאלו, הפוליטיקה משחקת תפקיד לא קטן. "ממקורות מידע לא מעטים שיש לנו", מסביר ברנהיימר, "הבנו שהשופטים רבו עד שתיים בבוקר בגלל 'יוסי וג'אגר'. היו כמה שופטים, אחד קולני במיוחד, שאמרו שבשום אופן לא נותנים פרס לסרט על הצבא הישראלי. וזה חבל, כי דווקא אנחנו מהווים קול אחר מול כל האחדות המזוייפת ומול כל הפטריוטיזם. במהלך השאלות והתשובות אחרי הסרט היינו מאוד פוליטיים וניסינו להראות צד אחר מזה שאנשים יודעים על ישראל. וזה מעצבן, השטחיות של הדיון, שהכל ססמאות, שאי אפשר לתת לסרט על הצבא הישראלי לזכות".

למרות הכל, יוסי וג'אגר עשה הרבה יותר מה שניתן היה לקוות. הוא הסרט המדובר ביותר בברלין בימים אלה, זכויות ההפצה נרכשו - למרות הפורמט הבעייתי של 65 דקות - בארה"ב, בלגיה, איטליה, הולנד, אפילו ויאטנם, וזו רשימה חלקית בלבד. הסרט הוזמן להשתתף במאי בפסטיבל טריבקה במסגרת התחרות הראשית, שלא לדבר על אינספור פסטיבלי גייז ברחבי העולם.

"זה לא כזה פרס גדול" מסכם ברנהיימר. "אולי היה מממן את כרטיסי הטיסה, אבל מעצבן להפסיד מהסיבות הלא נכונות".

הראיון המלא עם ברנהיימר – ביום שלישי.
 

כנפיים שבורות - העסקים כרגיל

בתוך כך ממשיך סרט ישראלי אחר, "כנפיים שבורות" של ניר ברגמן, לגרוף פרסים בינלאומיים. גם "כנפיים שבורות" הוצג בפסטיבל ברלין במסגרת "פנורמה", וזכה בשלושה פרסים מיוחדים, על אף שלא השתתף בקטגוריה התחרותית: פרס חביב הקהל בקטגוריית "פנורמה"; פרס ההתאחדות הבינלאומית של בתי הקולנוע; ופרס הכנסיות הקתוליות והפרוטסטנטיות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by