בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ווינטרבוטם ובעיית הפליטים - המנצחים הגדולים בברלין 
 
 
מערכת מיקסר

מייקל ווינטרבוטם קטף את הפרס הגדול עם "In this life", כל קאסט ה"שעות" זכה בפרסים ו"כנפיים שבורות" זכה לשבחים'. סיכום פסטיבל ברלין שהסתיים אתמול

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סרטו של הבמאי הבריטי מייקל ווינטרבוטם, "In this life", העוסק בשני פליטים אפגניים, זכה בפרס הראשון בפסטיבל ברלין שננעל בשבת. מריל סטריפ, ג'וליאן מור וניקול קידמן, התחלקו ביניהן בפרס השחקנית הטובה, על משחקן ב"השעות". פסטיבל ברלין ה-53, אחד משלושת המובילים הארופאיים, בחר להעניק לסם רוקוול את תואר השחקן הטוב, על תפקידו כאייקון משחקי הטלוויזיה צ'אק באריס, ב"וידויו של מח מסוכן", סרט הבכורה של ג'ורג' קלוני כבמאי.

"In this life" של ווינטרבוטום, מלווה את גורלם של שני אפגניים במחנה פליטים פקיסטני, שמחפשים עתיד חדש במערב, ואת מסעם הארוך ורצוף סכנות ללונדון. ווינטרבוטם אומר שהיה לו חשוב לעשות את הסרט הזה, אחד מתוך 22 מתחרים בתחרות, כתגובה לגל העוינות הגואה כנגד מהגרים באירופה. "אנשים אומרים: 'האנשים האלו לא צריכים להיות כאן', אבל אין פסול באנשים שמהגרים מסיבות כלכליות", אמר הבמאי לאחר ההקרנה בשבוע שעבר.

העלילה הקולנועית נעשתה למציאות עבור אחת מהדמויות, ג'מאל בן ה-15, שקיבל אישור שהייה בבריטניה עד שימלאו לו 18. ווינטרבוטם הקדיש את הפרס לשתי הדמויות הראשיות בסרט, שניים מבין מיליון פליטים בפשוואר, ולכל שאר האנשים שנאלצים להתמודד עם הבחירה בין להשאר במולדתם בסכנה ובתנאים קשים, לבין לברוח ולנסות ליצור לעצמם חיים חדשים.

סרט בריטי אחר, "השעות", שמועמד לתשעה פרסי אוסקר, היווה תחרות רצינית ביותר גם בקטגוריית הסרט הטוב וגם בקטגוריית השחקנית. בסופו של דבר בחר חבר השופטים, בראשות הבמאי הקנדי אטום אגווין, את שלושת משתתפות הסרט, לשחקניות הטובות ביותר. "אדפטיישן" של ספייק ג'ונז, בכיכובו של ניקולס קייג' ומריל סטריפ, זכה בפרס השני, דב הכסף.

חוץ מנושא המהגרים גם נושא המוות היה בעל נוכחות בפסטיבל השנה. נטיות אובדניות באו לידי ביטוי ב"השעות" וב"חייו של דיוויד גייל", שעוסק בעונש מוות. ספייק לי, בסרטו "השעה ה-25", התמקד באווירת הנכאים בניו-יורק שלאחר ה-11 בספטמבר. מחוץ לתחרות הוקרנה גם סדרת סרטים שהתמקדה באיידס. למרות שלא הוקרנו סרטים על משבר עיראק, הרבו המשתתפים, ביניהם אוליבר סטון ודאסטין הופמן, להשתמש בבמה על מנת להעביר ביקורת על הנשיא בוש.

סרטו הקצר של ערן מירב, "אנדרדוג", בהפקת בית הספר לקולנוע סם שפיגל, זכה לציון לשבח בפסטיבל ברלין. הסרט הוקרן עם עוד 24 סרטים קצרים במסגרת "פנורמה", בו זכה "Misdemeanor" האמריקני במקום ראשון. "אנדרדוג" הוקרן 6 פעמים בפסטיבל, וליווה את הקרנות "יוסי וג'אגר", במרץ הוא ישתתף בפסטיבל טאייפה בטייוואן, ובפטיבל לאריסה שביוון.

סרט ישראלי אחר, "כנפיים שבורות" של ניר ברגמן, הוצג גם הוא במסגרת "פנורמה", וזכה בשלושה פרסים מיוחדים, על אף שלא השתתף בקטגוריה התחרותית: פרס חביב הקהל בקטגוריית "פנורמה"; פרס ההתאחדות הבינלאומית של בתי הקולנוע; ופרס הכנסיות הקתוליות והפרוטסטנטיות.

פסטיבל ברלין נחשב לאחד המסגרות המכובדות ביותר באירופה, אם כי בניגוד לאוסקר, הזכייה בדב הזהב לא מבטיחה הצלחה בקופות. רק "מגנוליה" מ-2000, ו"איש הגשם" מ-1989, בלטו בהצלחתם הכלכלית. הפסטיבל, המקביל בחשיבותו לפסטיבל ונציה, ממוקם אחרי קאן, ומצליח למשוך מספר נאה של מבקרים: נמכרו לו 420,000 כרטיסים, והוקרנו 300 סרטים ב-1400 הקרנות.

לראיון עם אבנר ברנהיימר, תסריטאי "יוסי וג'אגר".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by