בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"קהל יקר, הממשלה הרגה את התרבות" 
 
 יורם חטב, ממקימי שח``ם, בהצגה. בקרוב אולי לא יהיה   
 
תמר גלזרמן

האמנים כועסים, רוקדים על ארונות קבורה סימבוליים, מתכננים להפסיק הצגות באמצע ולסגור את הבאסטה. שלי ולדמן סוסלר, שחקנית וחברת ועד בשח"ם, מאיימת ללכת רחוק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ביום שישי האחרון התגודדו מול ביתו של שר האוצר, סילבן שלום, בגשם השוטף, אמנים חברי המטה למאבק בקיצוץ בתקציב התרבות. מוני מושונוב, גידי גוב, ענת גוב, רמי הויברגר, מרים זוהר, אילן דר, קרן מור, עדנה מזי"א, הלל מיטלפונקט, מיכה לבינסון, ליליאן ברטו, ששי קשת, חנן יובל, יונה אליאן, גורן אגמון, ציפי פינס ועמרי ניצן, היו בין הנוכחים. האמנים החליטו להוריד את הכפפות, הרקדן עידו תדמור רקד על ארון קבורה עליו נכתב "פה נקברה התרבות הישראלית", השחקן יורם חטב קרא להשיב מלחמה, השוטרים התערבו ונפצעו, האמנים קראו "בדם, באש, את סילבן נגרש".

"אנחנו רואים בסילבן שלום את האחראי הישיר להרס התרבות במדינה. לא אכפת לנו אם הוא ימשיך או לא ימשיך להיות שר האוצר, אנחנו מאשימים אותו באופן ישיר, ושכל פוליטיקאי שיבוא אחריו ידע שאנחנו נבקר גם אצלו". אומרת שלי ולדמן סוסלר, שחקנית וחברת הוועד המארגן.
 

- איזו חלופה אתם מציעים? כסף לתיאטרון ולא להתנחלויות לדוגמא?

אנחנו לא דורשים שלא יקצצו לנו, רק שלא יקצצו לנו מעבר לקיצוץ הרוחבי, שהיה לכולם. קיצצו שם 22 מיליון, ואז קיצצו לנו עוד 28 מיליון. אנחנו לא אומרים למי לקצץ. אנחנו אומרים שהקיצוץ נעשה על חשבוננו שלא לצורך, קיצצו לנו כי אנחנו לא מאלה ששורפים צמיגים.
 

- הפגנתם עם ארון קבורה, אתם דווקא נראים בדרך לשרוף צמיגים.

כן. אנחנו נמשיך. נעצור הצגות באמצע. ואם יהיה צורך, אם יכריחו אותנו, נסגור את התרבות בארץ; נשים שלט על דלתות התיאטרון הנעול - "קהל יקר, אין לנו כסף. הממשלה הרגה את התרבות".
 
 

- נפגשתם עם נציגי הממשלה?

ניסינו להפגש עם סילבן, הוא התחמק.
 

- איך הוא הגיב?

הוא לא הגיב. אנחנו אפילו לא יודעים אם הוא היה בבית. ג'ודי שמה מוסיקה בפול ווליום כדי לא לשמוע אותנו צורחים.
 

- זאת הסיבה שבשבילה הקמת את שח"ם?

ארגון שחקני המסך הוקם על ידי שחקנים שהחליטו שכל נושא התמיכה באמנות מקורית, סרטי מקור וזכויות השחקנים ממש מוזנח. הקבוצה קמה ממש מתוך אינסטינקט, לא כל כך מתוך מחשבה.
 

- והקיצוץ שם לכם מקלות בגלגלים?

גם. אבל חשוב מזה, זה אומר לנו באופן שלא משתמע לשתי פנים, "הממשלה, לא מעניינת אותה תרבות". 50 מיליון שמקצצים לנו, זה פרוטות בשביל הממשלה, בשבילנו זה המינימום בשביל לחיות. אין כסף לשלם לשחקנים, אז הם לא יעבדו. חצי מהוועד המנהל של שח"ם פוטר כבר מהתיאטרון. לאנשים אין מה לאכול. שחקנים, אפילו כאלו שכבר עובדים בתיאטרון, גם ממלצרים, שוטפים חדרי מדרגות, לא יכולים לשלוח את הילדים לגן. לא יכולים להתפרנס.

היינו צריכים לעבוד קשה כדי לשכנע את השחקנים שהם לא צריכים לנשק את העפר של מי שנותן להם עבודה. כי שחקנים, עד שיש להם כבר עבודה, אומרים לעצמם "יש לי עבודה, לא לדבר, ולהיות אסיר תודה".

קיבלנו המון טלפונים מאמנים שהיו המומים מכמויות האנשים שהצטרפו. שחקנים זה עם בלי חופשות, ראיתי כבר שחקנים שעלו על הבמה משבעה של הורה. אני עליתי לא פעם עם 40 חום.

יש לגיטימציה להאבק על הזכויות, על המשכורת. זו כבר קלישאה, אבל היא נכונה לחלוטין - בישראל צורכים יותר תרבות מכדורגל. האמנים זה התרבות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by