בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שורד קטן שלי 

שורד קטן שלי

 
 
ירון זילברשטיין

הגמר של הישרדות הוא המיקרוקוסמוס של הפוליטיקה הישראלית. ירון זילברשטיין, פרשננו לענייני הישרדות, מנתח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ברית בין השורדים. נעמה ומושיק (צילומים: רוני שיצר)
 ברית בין השורדים. נעמה ומושיק (צילומים: רוני שיצר)   
אנחנו אומה עם זיכרון קצר. בעוד חודש נשכח את הערכים שניסה להנחיל לנו מושיק, התככנות של דן והקלטת המרגשת מההורים של משה. את מרינה, ויקה, ונועם נראה על שלטי חוצות ולא ממש נזכור איפה הם התחילו, וכשייפול הגראד הבא באשקלון, המצלמות כבר לא ירוצו לחפש את ליה. אבל בינתיים אנחנו עוד כאן, מול מאות אלפי מעריצים והחלטה גורלית. ההחלטה שהפכה כזו כי ככל שהתוכנית התארכה (ואם יש משהו שכולם מסכימים עליו זה שהתוכנית אכן הייתה ארוכה), לאנשים נמאס לדבר על קוקוסים וטוסיקים. הצופים פתאום החליטו שהתוכנית היא מיקרוקוסמוס ישראלי והמטרה היא לא לנצח במשחק, אלא להנהיג את עם ישראל אל עבר עתיד טוב יותר.

קחו את המושבעים לדוגמא. בצד אחד שלהם עמדו מנהיגי המרד, שזעקו "ראוי" ו"שוחט תרנגולות", ודיברו על ערכים וכיבוש השממה, כשמאחוריהם עמדו גדודי ילדות מצוידות ב-SMS ופוסטר של נעם. בצד השני נמצאו אלו שעדיין זכרו את חוקי המשחק אליו נכנסו, והבינו שגם אם יצביעו לבחור היפה שלא התלכלך במשחק, החיים שלהם בבוקר לא ישתנו ועם ישראל לא יצעד אל החלום, בלי גזע ולאום. כולה משחק, אבל לשיח הציבורי יש כוחות משלו. ברגע שהדיון עבר מ"מי שיחק טוב יותר את המשחק?" ל"מי ראוי להפוך לנער הפוסטר של העם היהודי המתחדש בארצו?", המשחק של דן מנו נגמר.
 
 
למעשה, המשחק של דן נגמר ברגע שהגענו למועצת השבט האחרונה. יעל הייתה זו שאמרה לו את האמת בפנים: "שיחקת משחק מצוין עד הגמר, אבל לא חשבת מה יקרה בגמר עצמו". דן ידע את זה ויצא לקמפיין בחירות – הוא נישק כלבים, חילק תרומות לנזקקים והבטיח שלום וביטחון, אבל זה היה מעט מדי ומאוחר מדי. כשהמתחרים שלך הם אל יווני טהור ואמא צעירה ונחמדה, כשהאופוזיציה מולך מובלת על-ידי קצין מסוקס ושרמנטי עם ציונות בעיניים, הסיכויים שלך נמוכים מאוד. תוצאות ההצבעה מהבית רק חיזקו את ההבנה הזו אצל דן. בחזרה האחרונה מהפרסומות ראו לו בעיניים שהוא כבר השלים עם ההפסד ומרגיש הכי קרוב למודל החיקוי שלו – ביבי. בדיוק כמו נתניהו בבחירות האחרונות, שראה איך אולמרט מתנער מתדמית הליכוד ומנצח בבחירות, ראה דן איך מי שהייתה איתו כל הזמן בתככים ובאסטרטגיות, מצליחה להיחלץ מחיבוק הדוב של הברית הישנה והופכת למנצחת הגדולה.
 

אסטרטגיה פשוטה

כל אחד והדרך שלו. שלושת המתמודדים
 כל אחד והדרך שלו. שלושת המתמודדים   
מה קרה? איך מי שקיבלה רק 14% מקולות המצביעים בבית (שבזבזו שקל על הצבעה מיותרת) נבחרה על ידי המושבעים? התשובה ברורה – אולמרט. ברירת מחדל. לא פחות מלוכלך מביבי, אבל בנה לעצמו תדמית נחמדה יותר. מרבית המושבעים הבינו שלמרות שהקהל דורש, אי אפשר לתת את הניצחון למי שלא השתתף בכלל במשחק והם נאלצו לבחור בין דן לנעמה. כאן זה כבר היה קל. הם בחרו לתת את הכסף למי שאמנם שיקרה, רימתה ובגדה, אבל לא עשתה מזה כל כך הרבה רעש והצליחה אפילו לייצר חברויות על האי. נעמה ניצחה את דן כי היא ניסתה (ולפעמים גם הצליחה) להישאר בן אדם בתוך המשחק. דן היה אולי אסטרטג, אבל בזמן שהוא כרת בריתות וחרש מזימות, נעמה דיברה עם האנשים, חשפה את עצמה ואת חולשותיה, וזכרה כל הזמן להבהיר שבחיים האמיתיים היא לא כזו. דן אולי תכנן את האסטרטגיה המסובכת בדרך לגמר, אבל נעמה הבהירה כל הזמן שהאסטרטגיה שלה פשוטה הרבה יותר – להגיע לגמר מול דן, כי אותו היא יכולה לנצח.

למעשה, שוב הייתה זו ההפקה שהכריעה את הכף. לו הייתה ההצבעה נערכת על האי מיד בתום הצילומים, כמו בפורמט האמריקאי, ולא חצי שנה אחר-כך ולאחר שהמושבעים צפו בתוכנית בטלוויזיה וראו את דן מתרברב אחרי כל הדחה, קיים סיכוי גדול שהתוצאה הייתה שונה והוא היה מנצח. לו הייתה ההצבעה נערכת על-פי הרצון של ההפקה הישראלית וההכרעה הייתה מועברת לצופים, המנצח היה כוורן שאנטי נוטף מיניות מחופית. הדרך ששילבה בין שתי האפשרויות, בין הכרעת המושבעים לבין זו של הקהל, השאירה רק ברירה אחת – ניצחון למועמד הביניים, נעמה קיסרי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by