בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בירנבך ומנדלבאום 
 
 בהתחלה הם לא הבינו מה אני רוצה מהם. מינימל קומפקט   
 
תמר גלזרמן

נתן מנדלבאום גדל על מינימל קומפקט, ובסוף גם עשה עליהם סרט. "נשמות גועשות", מחר בלווין

 
 
 
 
 
 
 
 
 
את סרט הביכורים שלו החליט נתן מנדלבאום, צעיר תל-אביבי וחובב מוסיקה, לעשות על אחת הלהקות האהובות עליו בשנות השמונים - מינימל קומפקט - סחרוף, פורטיס, מלכה, סמי ומקס, שהיו ההרכב הישראלי היחיד שהצליח לפרוץ את גבולות המדינה. מחר, יום שלישי, תשודר התוצאה, "נשמות גועשות", בערוץ יס + בלווין.

- מאיפה בא הרעיון ל"נשמות גועשות"? למה דווקא מינימל קומפקט?

סך הכל זה התחיל די בטעות, לפני חמש שנים בערך, בפסטיבל Next. בכוונה למשוך את הקהל ולעשות יחסי ציבור, עשו שם ערב בשם "Next one is real", וגרמו לקהל להאמין שיש איחוד של מינימל קומפקט. מה שהיה שם בעצם זה הופעה של מלכה שפיגל וקולין ניומן, ואחר כך הופעה של סמי בירנבך בתור די.ג'יי מורפאוס. חיפשתי בדיוק רעיון לסרט, יצא לי להכיר אותם, והתגבש הקונספט לעשות עליהם את הסרט.

- ומה הם חשבו על זה?

בהתחלה הם היו בשוק, בהלם שמישהו רוצה לעשות עליהם סרט כל כך הרבה שנים אחרי. בייחוד ברי ופורטיס לא הבינו מה אני רוצה מהם, אבל גם מלכה, סמי ומקס, שחיים בחו"ל. אחר כך, כשהם הבינו שאני רציני, טסתי לחו"ל עם צוות כדי לראיין אותם.

- מאיפה היה כסף?

בהתחלה באמת היה סיכון גדול מאוד. התחלתי עם מימון עצמי מתוך תקווה למכור אחר כך את הסרט ולגייס כסף, אחרי שיהיה לי חומר מצולם, כמו שכל כך הרבה עושים פה בתחום. אחרי שערכתי טריילר מהחומרים, קיבלתי מימון מהקרן החדשה.

- איך היתה העבודה איתם?

זה היה מרגש בשבילי, אחרי הכל גדלתי על השירים שלהם, והיו המון פלאשבקים לשנות השמונים. זה אחר כשאתה בן אדם מבוגר - לומד להכיר אותם, לדבר איתם. אתה מבין דברים אחרת. תהליכים שלא הבנת כנער. הבנתי מה המשמעות של ישראלי שעובר לחו"ל, של ישראלי שגר בחו"ל, תהליכים שבן אדם עובר כשהוא חי מחוץ למולדת. כשהייתי נער לא הבנתי את זה; ראיתי אותם כלהקה שהצליחה בחו"ל, ולא הבנתי את מידת הקושי. אנשים לא קולטים מה הם עברו - בשלבים הראשונים של הלהקה הם רעבו ללחם. לאט לאט הם הצליחו בשוק האלטרנטיבי, אנשים התחילו להגיע להופעות, לקנות תקליטים. זה תהליך, זה לקח שנים, הם חיו 7 שנים בתוך הדבר הזה.

- מה חברי הלהקה חשבו על הסרט?

לא נכנסתי איתם יותר מדי לעומק. אני חושב שהם התרגשו, הזדהו עם הקו של הסרט.

- הם הרגישו שהסיפור שלהם מועבר בצורה מדוייקת?

הראיונות מעבירים בצורה אותנטית את התהליך שהם עברו, מהרגע בו הם עזבו הכל ונסעו ועד שהם התפרסמו, דרך כל ההפכפכות של היחסים. היו ביניהם הרבה מתחים, סיפורי אהבה. הסיפור של מלכה שפיגל וקולין ניומן לדוגמא. זה דבר טבעי לחלוטין. האנשים האלו היו שבע שנים אחד בתוך השני, מסעי הופעות לאורך אירופה, דירה אחת. לגור שבע שנים בדירה אחת, זה כמו נישואין.

- ומה איתם? הכיוון שלך בהמשך הוא סרטים מוסיקליים נוספים?

מה שמעניין אותי קודם כל זה הסיפור האנושי. גם בסרט הזה. אני דוקומנטריסט, והייתה לי פה הזדמנות לעשות סרט מוסיקלי על תהליכים אנושיים. אני אשמח לעשות בעתיד עוד סרטים עם תימה מוסיקלית, אבל לא רק כי הם מוסיקליים, אלא כי הם מספרים סיפור אנושי מעניין.

________________________
נשמות גועשות, שלישי, 22:00, יס+
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by