בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מסעודה בסדר, אבל מה עם פאטמה? 
 
 התחרות ושוק הפרסום כולו נפגעים. ענבר (צילום: יוסי זליגר)   
 
ניר נון נוה

האם הגוף האחראי על מדידת הרייטינג בישראל מוטה לטובת ערוץ 2? במועצה לשידורי כבלים ולווין חושבים שכן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ישראל פלוס. 100 משפחות מספיקות?
 ישראל פלוס. 100 משפחות מספיקות?   
כבר זמן רב מועלות תלונות על דרך בדיקת הרייטינג הטלוויזיוני בישראל, אולם בימים האחרונים מתחיל להסתמן מרד אמיתי. היום פרסם אתר 'אייס' ידיעה לפיה המועצה לשידורי כבלים ולווין מצטרפת לערוץ 10 והערוץ הרוסי 'ישראל פלוס' למאמץ למצוא אלטרנטיווה לוועדה הישראלית למדרוג - הגוף האחראי על מדידת הצפייה בערוצי הטלוויזיה בישראל. הטענה המרכזית שלהם היא כי נתוני הוועדה מוטים לטובת ערוץ 2.

בוועדת המדרוג חברים איגוד חברות הפרסום, איגוד המפרסמים, הרשות השנייה, הטלוויזיה החינוכית, טלעד, קשת, רשת, רשות השידור, ערוץ 10 וישראל פלוס. המבקרים טוענים שבעצם מדובר בכשבע מתוך עשר החברות הקשורות בצורה זו או אחרת לערוץ השני, אם כזכייניות או כמפרסמים בו. אבל השאלה המרכזית שנשאלת על ידם, היא האם המדגם אכן מצליח לייצג ולפלח נכונה את האוכלוסיה בישראל. האם קבוצת מדגם המונה כ-440 משפחות יכולה לייצג את כלל האוכלוסיה במדינה, על כל שסעיה וקבוצות המשנה המרכיבות אותה?

דורית ענבר, יו"ר המועצה לשידורי כבלים ולווין, אומרת למיקסר כי הגיע הזמן למצוא אלטרנטיבה. "המועצה הייתה חברה בוועדת המדרוג, עד פרישתנו לפני כשנתיים על רקע ההשגות שלי הן לעניין תפקוד הוועדה והן על מהימנות הנתונים שהיא יכולה לספק. המועצה גם סירבה להכריח את הערוצים הייעודיים להיות חברים בוועדת המדרוג במכרזים שפרסמנו, והחלטנו להשאיר את זה לשיקול הערוצים, מתוך תקווה שהדבר ידרבן את הוועדה להתאים את עצמה לשוק הפרסום המתרחב".

- מה הטענות שלכם?

"הוועדה הוקמה בתקופה שבה ערוץ 2 היה הערוץ היחיד ששידר פרסומות, והוועדה לא השכילה להתאים את דרך עבודתה לפלטפורמות הפרסום השונות שהתווספו והדבר גורם לבעיות לכל מי שאינו ערוץ 2. אנחנו בהחלט חושבים שערוץ 2 הוא ערוץ חשוב, אבל נולדו במות פרסום אחרות, ואם לא ניתן לבדוק את הנתונים על בסיס שיוויוני ומאוזן, נפגעת התחרות ושוק הפרסום כולו. מאחר ולאורך כל התקופה לא חל שינוי מספק בדרך העבודה של הוועדה, אנחנו תומכים בבדיקה של כלים מקבילים שיוכלו לתת מענה גם לגופים שהפעילות שלהם לא מסוקרת כיאות כיום".

"צריך להבין שכל פעילות ועדת המדרוג נעשית על ידי קבלן משנה (חברת טל-גאל, נ"נ) שיש לו פאנל בדיקה ממקבץ של פחות מ-500 בתי אב, שבתוכו צריכים לבוא לידי ביטוי נתוני צפיה לא רק של כלל הציבור אלא גם של מגזרים שונים, כמו למשל דוברי רוסית או ערבית. מעולם לא פורסם כמה בתי אב דוברי רוסית יש בפאנל, למשל. וגם אם נניח שיש נתונים מדוייקים, האם 100 משפחות, למשל, מספיקות על מנת לקבל נתוני מדרוג ופילוח של כלל האוכלוסיה דוברת הרוסית בארץ? במגזר הערבי הדבר עוד יותר מורכב, והדבר חשוב בעיקר עם פרסום המכרז לערוץ הייעודי בערבית. ידוע שאחוז החדירה של הטלוויזיה למשפחות הערביות נמוך, ונע בין 20 ל-40 אחוז, כך שאם במדגם יש נציגות תואמת לאוכלוסיה הערבית, אנחנו מקבלים 20-30 בתי אב. האם זה מספיק לקבלת נתוני מדרוג ולפילוח מהימן?

- אז מה אתם מציעים?

"צריך להקים מערכת שתביא תוצאות אמינות, עם אפשרות לפילוח ושיקוף. אפשר לקחת עוד 500 משפחות למדגם, אפשר לשפר את המערכת הקיימת ויש עוד כלים שעליהם לא ארחיב את הדיבור בשלב זה".
 

"ברור שערוץ שנתוני הצפייה שלו נמוכים - זועק"

אורן טוקטלי, מנכ"ל הוועדה הישראלית למדרוג, דוחה את הטענות על הסף. "הוועדה היא גוף שמורכב מגורמי הטלוויזיה העיקריים בישראל שהתאגדו כדי להקים ולקיים בישראל מערכת למדידת צפייה בטלוויזיה הכי טובה שרק אפשר", הוא אומר. "מדובר בטכנולוגיה ובמתדולוגיה הכי טובה שיש, זו השיטה המקובלת והטובה בעולם, שקיימת בכשישים מדינות, וגם אצלנו מזה כחמש שנים".

- ואין, לשיטתך, כל בעיה עם גודל המדגם?

"גודל הפאנל הוא בהתאם ליכולת הכספית של הגורמים המעורבים. בעבר היה מדובר ב-350 משקי בית ולאחר מכן הגדלנו אותו ל-462 משקי בית. מדובר במדידה מדוייקת והגודל מספק, ודאי לכל הערוצים הגדולים. קיימת מגבלה לפילוחים עדינים של ערוצי נישה, ערוצים בעלי אחוזי צפייה מועטה וברצועות זמן קצרות".

- אז קיימת בעיה במדידת שיעורי הצפייה בערוצים כמו ישראל פלוס?

"ישראל פלוס - שאגב הצטרף לוועדה למרות שהמועצה לא חייבה אותו לכך בזיכיון - הוא ערוץ גדול למדי עם אחוזי צפייה יפים ואין בעיה למדוד אותו. צריך להבין שאמנם מדובר בבתי אב, אבל בסופו של דבר אנחנו מודדים פרטים, ומדובר בכ-1500 איש שנמדדים. זו כמות אדירה של מידע שמאפשרת ניתוחים מעמיקים מאוד".

"תמיד אפשר להוסיף ולשפר, וככל שיהיו יותר גורמים שיצטרפו אפשר יהיה להגדיל, לשפר ולמדוד צפייה בפלחי אוכלוסיה עדינים יותר וברצועות זמן קצרות יותר. אבל מדובר בפונקציה של משאבים כספיים. מועצת הכבלים והלוויין הפסיקה לשלם וכרגע יש לה חוב גדול לוועדה".

"הרשות השנייה, מתוך אחריות לערוצים שבאחריותה, כללה את הערוצים שלה בוועדת המדרוג כחלק מתנאי הזיכיון לערוץ 10. מועצת הכבלים והלווין החליטה שזה לא מעניין אותה והשאירה את הערוצים שלה בלי תשובה מקצועית. והתשובה היא שכולם מתאגדים יחדיו ומשתפים פעולה".

- אתם מפרסמים נתונים לגבי פילוח המדגם שלכם?

"הפאנל מייצג את צופי הטלוויזיה בישראל במדוייק. אנחנו לא מפרסמים את המידע, אבל הוא מצוי בידי כל החברים. שוב, שיתוף פעולה של כל הגורמים, כולל גורמים רגולאטוריים כמו המועצה, יאפשר לבצע את העבודה על הצד הטוב ביותר. המועצה פרשה כדי לחסוך תקציבים. אם הם היו נשארים ומוליכים פנימה את הערוצים הנוספים, היה עומד בקופה המשותפת יותר כסף. אבל המועצה החליטה שהנושא לא מספיק חשוב עבורה ושחבל לה על הכסף".

- והטענות על הרכב הוועדה המוטה לטובת ערוץ 2?

"מדובר בטענות סרק. משקלם של זכייני ערוץ 2 הוא בדיוק כמו ערוץ 10. אמנם יש שלושה זכיינים לערוץ 2 אבל לערוץ 10 יש שלושה קולות והרשות השנייה אחראית על ערוץ 10 בדיוק באותה מידה שהיא אחראית על ערוץ 2, ואני לא מאמין שהיא מעדיפה ערוץ כלשהו. אני דוחה את הטענה שמערכת המדרוג נוטה לכיוון כלשהו. לפני שנתיים, כשהייתה ירידה בצפיה של ערוץ 2 הועלו טענות גם על ידי הזכייניות כנגד המערכת, אבל ערכנו בדיקות מקיפות ולא נמצאו כל תקלות. ברור שערוץ מסחרי שנתוני הצפייה שלו נמוכים - זועק.

"כל הרעיון והמהלך של הקמת מסגרת אלטרנטיבית הוא לא סביר ולא יותר מאשר הצהרות לעיתונות. מה, יהיה להם יותר כסף? מדובר בעלות של כשני מיליון דולר לשנה. המערכת שלנו היא אמינה ומהימנה, עניינית, מקצועית ועם הפרדה בין ביצוע, הנחייה ובקרה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by