בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
סופר דופר 
 
 
רענן אביר

רענן אביר לא מכיר חיים טובים ומשתלמים יותר מכאלה שכוללים עסקית צהריים ב"תמוז"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
באוקטובר של שנה שעברה שמעתי שמסעדת "תמוז" בנווה צדק החליפה בעלים. השף של "תמוז", ערן שרויטמן, עזב את המסעדה ופתח את "פרימוס" מחוץ לאזור המחייה שלי, בבורסה של רמת-גן. מאז כבר הרבה זמן שאני חושב לבדוק האם הסו-שף (לשעבר) פטריק אלבן מצליח לשמור על הקסם.

בנוסף, עד עכשיו, עקב גורל אכזר, לא נודע לי שמהתפריט הקבוע ניתן להזמין ראשונה ועיקרית ב-70 ש"ח, כל יום בין 12:00 ל-16:00. ועל הגילוי המאוחר הזה לא נותר לי אלא לחפון את פני בין ידיים רועדות ולמרר בבכי על הזמן האבוד.

לביקור מלא הציפייה נלוו אלי דן וחברתו הבוהמיינית יעל, שנראתה ספקנית לגבי המקום, אולי למראה החידוש בכניסה: כורסאות רכות ושולחן נמוך שהתאימו לחדר הכניסה אווירה של סלון מהודר. הנחנו שלשם מסבים הגברים בסיום הארוחה כדי לעשן סיגר ולשתות קוניאק, בעוד הנשים נשארות ליד השולחן כדי לפטפט. יעל הביעה ספק.

החדר בו התיישבנו לאכול לא שינה את עיצובו - קלאסי וצבעוני בצורה מרנינה, עם טאפטים ססגוניים, כולל קיר שכולו ורדים אדומות ותיקרת שפריץ קרמית ממנה תלויה נברשת.

השירות בתמוז לא השתנה ונשאר אדיב ונעים. הציעו לנו שתייה קלה והגישו לחם עם חמאה. יעל התיישבה ליד החלון והמשיכה כל העת לפזול לכיוון "מרגי" השכנה. הזמנו מהמנות הראשות ובחנו את הזוג בשולחן הסמוך. למרות שאני מרוצה בינתיים, נראה שהם מאמינים שבכל זאת תמיד יש מקום לשיפור. הזוג היה מלא רעיונות ועצות שביקשו להעביר לשף. "אפשר לשים זיתים שחורים בחמאה" גילתה האשה למלצרית; "אפשר לעשות חמאה בהמון טעמים", סיכמה מניסיונה העשיר לפני שהרפתה מידה של המלצרית.

בעוד המלצרית עסוקה בשולחן הסמוך, הגיש לנו המלצר את המנות הראשונות: רביולי חזה מולרד עם רוטב תירס קציפתי עבורי ועבור יעל; פטריות פורטובלו עם גבינת פטה בשביל דן. יעל נראתה מרוככת מעט אחרי טעימה מהרביולי המצויין, אבל אני חייב להאיץ בכם להזמין דווקא את המנה של דן, שהייתה מעולה; עם הרביולי לא תצטערו אבל עם פטריות הפורטובלו ממש תצהלו.

בין הראשונה לעיקרית הבליח לפתע הבן של הזוג מהשולחן הסמוך. "איך הגעת כל כך מהר?", נדהמה האם בעודה מכסה אך בקושי את פיה הפעור בתדהמה כנה. למרות תנועת ביטול צנועה מצד הצאצא, המשיכה האם בסופרלטיבים על זריזותו של הבן כמו שאני לא זכיתי מצד הורי עם קבלת ה-Ph.D. יעל לא הוטרדה מבני הזוג ובנם - עיניה עדיין שיחרו לפתחה של "מרגי".

עם יין טוב ביד יכולתי רק ליהנות ממראות המשפחה התומכת. וזה המקום להזכיר שב"תמוז" מחזיקים יינן - כנראה על אקסטזי. כבר הרבה זמן לא ראיתי כזה בחור חייכן וחביב, באמת, בלי טיפה ציניות. יש לכם את כל הסיבות לבקש ממנו להמליץ ולהתאים עבורכם את היין הנכון.

אחרי הפתיחה הטעימה המשכנו לעיקריות. ההמבורגר של יעל הגיע מדיום-וול למרות שביקשה וול דאן, ועל כך אני אומר: הלקוח לא תמיד צודק. יעל הייתה מרוצה. כבדי העוף בפנקו של דן היו מצוינים. המוס כבד שהוגש בצד המנה היה כל כך אוורירי שאני מתפלא שלא היה שקוף, וריבת הבצל הייתה תוספת הטעם הנכונה. אך המנה העיקרית הטובה מכולן הייתה קדרת הבקר בבישול איטי שלי, עם טעם שכל פינה וזווית בו נמסו לכדי שלמות סמיכה.

האספרסו הכפול היווה את האכזבה היחידה של הארוחה. במקום התנצלו והסבירו כי יש בעיה עם הראש של מכונת האספרסו כשמכינים איתו את הכפול. הקפה עצמו מגיעה מטצ'ה-דורו, בית הקפה הסמוך הנמצא בבעלות משותפת, שכאשר נלגם במכורתו דווקא היה בסדר. בכל מקרה היה מקום לגילוי נאות בטרם הוגש לשולחן, אם כי לזכות "תמוז" ייאמר שהוגש לנו ברצון קינוח נוסף על חשבון הבית . מזל שהיו לנו את הקינוחים (18 ש"ח האחד) כדי לשכוח מכל פיאסקו האספרסו שקדם להם: קומפוט פירות יבשים עם גלידת תמרים שהוגש בכוס מרטיני עמוקה היה מוצלח ביותר, אך חסה בצילו של ה"קרם קפה", גרסת תמוז לקרם ברולה. העיקרון - מתחת לסוכר המותך מסתתרת דיסקית של אספרסו קפוא. כפיות כיתתנו לחרבות במאבק להבקיע עוד טעימה ולגלגל עיניים בהנאה שאחריה משתהה עוד טעם מפתיע של טימין. כהרגלנו, השארנו אחרינו טיפ גבוה במיוחד לפני שיצאנו.

זכינו לעונג שבת אמיתי, שבמחיר הזה ייתכן והיה הופך למנהג הקבוע שלי בהעדר החובה לחקור יעדים חדשים. בעודנו יורדים במדרגות קרא אחרינו המלצר הנחמד והגיש תיבה קטנה ליעל - "מתנה לגברת". הסבתי את הראש בחזרה ליעל וראיתי שלא היה צורך בתוספת הזאת כדי לסגור את העסקה. "תמוז" ממוקמת עכשיו גם ברשימת המסעדות המועדפות על יעל.

_______________________
תמוז, אחד-העם 6, תל-אביב
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by