בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מאבק ספרותי 

מאבק ספרותי

 
 
ענת זהר

הסופרים מתאגדים לעוד מאבק, הפעם חוק המחיר האחיד לספר העברי עומד על הפרק. פרופ' מנחם פרי: "יוכי ברנדיס וליהיא לפיד הם 'גדולי הספרות העברית' בגלל מניפולציות"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קניוק, לאנג ומלכיאור ביום שישי. (צילום: ישראל הדרי)
 קניוק, לאנג ומלכיאור ביום שישי. (צילום: ישראל הדרי)   
ח"כ הרב מלכיאור, יורם קניוק, אלונה קמחי, רחלי אידלמן, סביון ליברכט, אילן שיינפלד, ישראל פנקס, בוריס זיידמן, ראשי הוצאות הספרים - הקיבוץ מאוחד, מטר, בבל, עם עובד, מאגנס, כרטא, הספריה החדשה, ידיעות אחרונות, מולים וסופרים נוספים התארחו ביום שישי בדיון פתוח בנושא חוק המחיר האחיד לספר העברי אותו יזמה רוזלין דרעי, נספחת התרבות של צרפת בישראל. המפגש נארח לכבודו של ז'אק לאנג, לשעבר שר התרבות הצרפתי אשר יזם את חוק המחיר האחיד לספר בצרפת.

משמעות חוק המחיר האחיד הינה יישור קו בין הסופרים על ידי מחיר אחיד לכל הספרים בשנה הראשונה לצאתם. לטענת התומכים, החוק הכרחי על מנת למתן את התחרות הקשה בענף, הפוגעת קשות בסופרים צעירים ואיכותיים.

פרופ' מנחם פרי תקף בדיון את התנהלות רשתות הספרים: "היום נוצר מצב בו יוכי ברנדיס וליהיא לפיד נחשבות כגדולי הספרות העברית וכל זאת בגלל מניפולציות – המלצות של קוראים בשכר והשמצות של מבקרים בשכר. זו פשוט הונאה במסחר, זו עבירה פלילית ויש לי הקלטות של זה. עלינו לעצור את זה".

ז'אק לאנג, לשעבר שר התרבות בצרפת ומי שיזם את חוק המחיר האחיד לספר בצרפת שנכנס לתוקף כבר שנת 82' אמר באירוע: "אם אנחנו מתירים לשוק לתפקד ללא ריסון באופן בלתי נמנע, מונופולים מתוך השוק משתלטים על ההוצאות לאור, מתחרים בתחרות מסחרית אכזרית ולא הוגנת וכתוצאה מכך מוכרי הספרים נחנקים וחנויות הספרים נעלמות. במצב כזה לא המו"לים ולא החנויות יכולים לקחת סיכונים עבור סופרים צעירים והתרבות נחנקת. קראו לי סטליניסט, טענו שהייתי בולשביק, אך לא היתה ברירה אחרת. היינו חייבים להציל את הספרות הצרפתית".

ח"כ הרב מיכאל מלכיאור שיוזם את הכנת החוק אמר: "כולנו מכירים את שרשרת ההנחות. הרשתות מכריחות את המו"לים להוריד מחירים והמו"לים נאלצים לגלגל זאת על הסופרים. במקום שבעה שקלים על מכירת ספר, יכול היום סופר לקבל סופר שקל אחד בלבד. זהו מצב קשה ובלתי נסבל, שגורם לירידה באיכות הספרים המתבטאת גם בירידה בקריאה ובהבנת הנקרא של ילדי בתי הספר. אני קורא לכם, הסופרים והמו"לים להעביר מייד את השגותיכם והתאמותיכם על מנת שאוכל להגיש הצעת חוק אופטימלית".

הסופר יורם קניוק אמר כי: "ניסיתי לעניין בנושא החוק חברי כנסת רבים שלא הרימו את הכפפה. יושב כאן חבר כנסת שמוכן ללכת איתנו לאורך כל הדרך. עלינו לפעול במהירות ולהעביר את החוק".

הסופרת רונית מטלון: "אני דואגת ואפילו זועמת. קיימת בשיח הציבורי לשון שקר אשר מכנה בשם הדמוקרטיזציה את שליטתם של כוחות ההון ואנחנו חייבים לקרוע את המסכה מעל פניהם של אלה העושים רווחים על הגב של הסופרים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by