בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
במטבחון של גולדה 

במטבחון של גולדה

 
 
ניב פרחי

תערוכת "רגעים של בית" של דוד רובינגר וזיו קורן מאפשרת הצצה לפוליטיקאים שלנו ברגעים פרטיים ומעוררת נוסטלגיה לדור הולך ונעלם של מדינאים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בחיק המשפחה. מנחם בגין (צילום: דוד רובינגר)
 בחיק המשפחה. מנחם בגין (צילום: דוד רובינגר)   
דויד רובינגר, מותיקי צלמי העיתונות בארץ וזיו קורן, מצלמי העיתונות הבולטים כיום ואולי ממשיך דרכו חברו יחדיו לתערוכה "רגעים של בית" תערוכה של חומרים מארכיוניהם האישיים ובהם תצלומי פוליטיקאים מן העבר וההווה כשהם מצולמים במרחב הפרטי והאינטימי שלהם.

"רגעים של בית" מאפשרת אף יותר מראייה חטופה לחייהם האישיים של מדינאי ארצנו, היא מאפשרת הצצה לדינמיקה שבין צלם העיתונות לפוליטיקאי הבכיר, לגישושים, לבניית האמון, למחול החיזור של צלם העיתונות ומושא צילומו המוביל בסופו של דבר לפריים בודד.

אישי הציבור הניבטים אל הצופה מקירות חלל התצוגה "עמיעד" ביפו אינם תמימים, הם מכירים את אותו מחול החיזור, יודעים את הצעדים, הם מתמסרים אליו, אם כי בחשש מסוים, וחושפים טפח או שניים מחייהם האישיים אל מול המצלמה.

ברור שמרבית התצלומים נראים כיצד שהיו רוצים מושאיהם שיראו – במחיצת הנכדים, במטבח הבית או תוך כדי קריאת עיתון בכובד ראש. אולם בחלק מהתצלומים נראים הפוליטיקאים משוחררים לחלוטין – כך ניתן להביט בבייגה שוחט מסתלבט במרפסת ביתו עם עיתוני השבת, את גולדה מדיחה כלים בסינר ואת לוי אשכול שומט רגל על ידית כסא העבודה שלו משל היה מתבגר המכין שיעורי בית.

בארכיוניהם של רובינגר וקורן מאורכבים מאות תצלומים מרגשים ומטלטלים יותר מאלו המוצגים בתערוכה, אך בכך גם יחודה. תערוכות פוטו ג'ורנליזם מתאפיינות על פי רוב בתצלומי קרבות, מחאות אלימות ותיעוד השוליים הבלתי נגישים לאדם מן השורה.
 
בסך הכל אישה פשוטה. גולדה במטבח (צילום: דוד רובינגר)
 בסך הכל אישה פשוטה. גולדה במטבח (צילום: דוד רובינגר)   
יגאל שתיים אוצר התערוכה, בחר לבחון אספקט נוסף ולא מטופל דיו של הפוטו ג'ורנליזם, זה המתווך אל הצופה את מנהיגיו מעורטלים ממיקרופונים ומאבטחים. "בנעלי בית" אוהבים לקרוא העיתונאים לתת הז'אנר הזה המאפשר לציבור לבחון את מנהיגיו גם מחוץ לכותלי הכנסת.

אין ספק שזה מרענן לפעמים להיכנס לתערוכת תצלומי עיתונות ולדלג על העוני, השכול והמלחמות. הפוליטיקאים שלנו לא תמיד מלבבים יותר משלושת אלו, אך בתצלומיהם של רובינגר וקורן הם נראים נינוחים, מבסוטים ובעיקר,לא מושחתים.

ההצצה הייחודית אל סביבתם של פוליטיקאים מן העבר מרתקת במיוחד נוכח סביבתם הראוותנית של פוליטיקאים כיום. נדהמתי לגלות בתצלומיו של רובינגר עד כמה המטבח של גולדה (שעל שמו נקרא עד היום פורום "המטבחון" המפורסם) דומה למטבח של סבתי- צנוע, פרגמטי, כזה שמשהו תמיד מתבשל בו. הגברת הבכירה במדינה מדיחה כלים במטבח פשוט ולא ראוותני, מטבח שטנץ. כך גם חדר ההסבה של בן גוריון, כמוהו ראיתי כמה וכמה אצל רוכלי הוינטאג' בדרך לחלל התערוכה הממוקם בשוק הפשפשים.
המסאית והמבקרת סוזאן סונטאג קבעה פעם כי הצילום הוא ראי התקופה, רובינגר וקורן מגישים לצופה, בתצלומים רגישים ומוקפדים, שתי תקופות שונות: אחת אנלוגית צנועה ונאיבית ושניה דיגיטלית ראוותנית וחוכמולוגית.


תערוכת "רגעים של בית"
מיקום: מרכז עמיעד – רחוב עמיעד 12, שוק הפשפשים, יפו.
תאריכים: 25.6 – 20.7
שעות פתיחת התערוכה:
א'-ג' – 10:00-21:00 , ד'-ה' – 10:00-24:00, ו' – 9:00-17:00, מוצ"ש – 20:30-24:00
התערוכה פתוחה לקהל הרחב ללא תשלום
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by