בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שמאלני שהתפכח 
 
 
צביקה בשור

צביקה בשור חושב שלמרות, ואולי בגלל הטעויות, חייב כל שמאלני טוב להכיר את משנתו של עמוס עוז

 
 
 
 
 
 
 
 
 
השמאל הישראלי, זה שנותר לאחר הגריעה "ההתפכחותית" הגורפת של הבחירות האחרונות, הוא ללא ספק יצור מבולבל. ככלל, שמאל ליברלי הוא חיה מוזרה שנועדה לכרסם תמידית את רגלה, בניסיון להיחלץ מהמקום הנוח והנעים בו היא שבויה. הדבר הראשון שליברל אמיתי מצווה לעשות עם קומו בבוקר, עוד לפני שירד מן המיטה, באותו ברגע בו אומר המאמין "מודה אני לפניך", הוא לשאול "היכן אני טועה?" מצוותו הראשונה במעלה של האיש הפוליטי, מאידך, היא הניענוע הבוטח של השפתיים, הצגת ביטחון מלא במעשיו והמנעות מפקפוק.

מה פלא אם כן שבבסיסו, ליברליזם פוליטי הוא בעיה ללא פתרון. ובוודאי בימים בהם המציאות עושה כל שביכולתה כדי להפריך מדי יום את מה שאך אתמול היה יציקה רעיונית מבוטנת. מה פלא שבימים בהם מילים כגון "שלום" מאבדות את זוהרן הראשוני, מבקשות שנחקור בתוכן, נתהה, נשאל ללא הרף, מאבד הפוליטיקאי הליברלי את שפיות דעתו, ואת קהלו מייד אחריה.

זו שעתו של השמאל הציוני לפנות אל אנשי הרוח שלו. להם, הגם שהם אנושיים עד אימה וטועים עד כדי מבוכה, יש לפחות הצידוק והשהות לקחת זמן לחשוב על מה שקורה, לחקור, לנתח. אפילו שגיאותיהם מעלות אל פני המחשבה שאלות נוספות שמטיבות לחדור אל תוך "המצב", אותו יצור שאוהב להציג את עצמו כבליל מיתי נטול פתרון. זה הזמן הנכון לשמאלן הציוני, אחרי יותר משנתיים של מבוכה קלינית, לנסות ולתת לעצמו עוד כמה ברירות, מלבד להינטע בדעותיו הישנות המרוסקות, או להתפכח אל תוך שמי הטוקבקיה העברית.

זו שעתו של השמאלן הישראלי המובך לגשת לחנות הספרים ולרכוש לעצמו את "בעצם יש כאן שתי מלחמות" של עמוס עוז.

בעצם יש כאן אסופה של מאמרים, שחלקם פורסמו כבר בעיתונות, חלקם נערכו מתוך נאומים, חלקם לא פורסמו עד צאת הספר, וראיון אחד מקיף. 22 קטעים, העוסקים בשלל נושאים: פוליטיקה מדינית, פוליטיקה של דת ומדינה, השפה העברית, משוררים וסופרים, היהדות וישראל, חברה וכלכלה, איסלאם ופלסטינאים. עוז, איש שסנטרו החצוב והדעתני מילא דקה ומעט בתשדירי התעמולה של מרצ, מגיש כאן נאום קטוע אבל מגוון על ישראל של ראשית שנות 2000, והעולם הסובב לה.

ומה אומר עוז? בין השאר הוא קורא לישראל להפריד בין שתי המלחמות הפלסטיניות המתקיימות בו זמנית. המלחמה על המדינה הפלסטינית ראויה לכל תמיכה מהשמאל הישראלי (ואולי לכן כבר זכתה לתמיכת רוב הישראלים); מאידך, המלחמה על זכות השיבה ושלילת זכותה של מדינה יהודית להתקיים ראויה לכל תגובה. עוז, שחלק ממאמריו נכתבו עוד לפני קמפ-דיוויד הכושלת, ובוודאי לפני אינתיפאדת אל-אקצה, חושף אותנו כאן למה שעבר עליו במהלך השבר השמאלני הגדול. יאמר לזכותו כי מיד קם על רגליו וקרא לפלסטינים לבחור באיזו מלחמה הם מעוניינים להמשיך.

עוז מנסה לגבש איזו זקיפות קומה עברית אל מול המתקפות התרבותיות העומדות עליה לכלותה - היהדות החרדית, ההתבהמות וההטמטמות בחסות הטלוויזיה ודבר-המפרסם-באנגלית, מחיקת הזכרון הלאומי כדי להתאים לסטנדרט הצרכני הגלובאלי. הוא נואם בשבחי השפה העברית, המסוגלת להכיל בתוכה את חיי היומיום שלנו ואת הספרות העברית השוקקת והעניפה.

ועוז קורא לעשירים להפסיק ולהקיף את עצמם בהונם, לחדול מלגדור גדר כדי להוציא את מי שאין להם מחוץ למחנם; הוא מזהיר מפני נקמתם של הדחויים והחלשים ומפני התגשמותו של חזון הטרור העולמי ההולך וגובר.

יש שפע של סתירות בדבריו. לעיתים מאמר אחד נוגס בקצות האמת של המאמר הקודם. יש שפע של מקומות לקורא האינטליגנטי לעצור ולהתווכח עמו, ולעיתים למצוא שבחלוף הזמן והמאמרים שינה עוז מעט מטעמיו והסכים עמו. ובכל זאת, מול משנת עומק שכזו, המכירה ברבדי הרבדים של המצב בו אנו חיים ונוגעת בהם, אין לקורא ברירה אלא להכיר גם הוא ברבדים האלה, ולנסות לבדוק היכן הוא עומד מול כל אחד מהם.

ובכל מקרה, יעשה טוב השמאלן הממוצע אם יקרא את הראיון שערך ארי שביט עם הסופר ערב צאת ספרו הקודם "סיפור של חושך ואור", ואת המאמר הבא אחריו וסוגר את הספר. בשני אלה פורץ עוז האדם, היהודי, העברי, ההומניסט, הציוני, במלוא מופעו, מפעים רגש בתוך השלד הרעיוני שבנה עד הלום. עם תום יום הכתב וערבו, אל מול עמו ההיסטורי, אל מול מדינתו, שואל עוז את עצמו שאלות אחרונות:
"האם גם אני מאוכזב? מן ההצגה? מן הבימוי? מרוב השחקנים? אולי קצת מן הטקסט? כן. קצת. ועם זאת, איכשהו, בכל זאת, הערב היה יפה. טוב שהייתי כאן, בזמן הזה".

_________________________________________
עמוס עוז: בעצם יש כאן שתי מלחמות, (הוצאת כתר)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by