בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תחזרו לישון, לא קרה כלום 
 
 לא מופקרות, רק עושות את העבודה שלהן. איה ושירלי   
 
יוענה גונן

יוענה גונן לא מבינה איך מצנזרים גם את איה ושירלי, שהאקט הנועז ביותר שלהן הוא הרדמת חיי המין של הצופים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צנזורה היא דרכו של החזק לשלוט בחלש. מה שנדמה כהחלטה מטופשת של בירוקרטים על כוס תה פושר, הוא למעשה מנגנון רב עוצמה שמשמש את קבוצות הכוח בחברה - גברים, לבנים, ציונים, אמריקנים, קתולים וכן הלאה, כל תקופה ובעלי הכוח שלה. פקידי הצנזורה הם רק בורג קטן במכונת יחסי הכוחות החברתיים.

יש מי שחושב שצנזורה יכולה להגן על החלשים. אם נצנזר פורנוגרפיה, למשל, נוכל להגן על נשים מפני ניצול ואונס. זו כמובן אשליה, כי צנזורה מלכתחילה נוצרה בידי החזק, ולעולם תשקף את מערכת הערכים שלו. כשמצנזרים פורנוגרפיה כדי להגן על נשים, ממשיכים לשדר ולהשמיע אלפי ייצוגים פוגעים של נשים בפרסומות ובקומדיות רומנטיות. לעומת זאת, אותה צנזורה אוסרת דוקא על דימויים של מיניות נשית עצמאית וחזקה, שיכולים לקדם את מעמדן של נשים.

אודרי לורד, משוררת לסבית שחורה, טענה פעם ש"כליו של האדון לא יפרקו את ביתו של האדון". האדון, הגבר הלבן ההטרוסקסואל מבחינתה של לורד, לא ייצר כלים שעלולים להזיק למעמדו. לכן, צנזורה שמעוגנת בחקיקה, כלי שהמציא האדון, לא תביא לעולם להחלשתו לעומת מיעוטים מדוכאים.

מנגנון החושך של הצנזורה התעורר שוב אמש, כשמועצת הרשות השניה החליטה לעכב את שידור תוכנית הסקס החדשה של ערוץ 10, "יצרים עם איה ושירלי". דוברת הרשות השניה הבהירה שהתוכנית "עברה את הגבול" ויש בה "הסחפות מוחלטת", ופקידי הרשות הזדרזו להגן על ביתו של האדון בכלי החביב עליו ביותר, השתקה וצנזורה.
 

זה לא מרטיב, זה סתם מיושן

אך איה ושירלי כלל אינן מעוניינות לפרק את ביתו של האדון. למעשה, איה ושירלי גרות אצל האדון בסלון ואוכלות שם פיסטוקים מול הטלוויזיה. התוכנית של איה ושירלי מאששת את יחסי הכוחות החברתיים הקיימים, ומלטפת להם את האגו ברכות.

כותרת התוכנית הראשונה היתה "מין בכסף - מרגש?" אלא שלא זכינו לראות אותה. במקומה, אחרי פתיח מצויר בסגנון אנימה יפנית, עם נשים רזות להבהיל, הופיעו ראשיהן השותקים של איה ושירלי. כה רציניות היו, שנראה כאילו עוד רגע יפצחו בביצוע ל"מגש הכסף" לקול שירת התקווה. הכתובית אמרה "רצינו להקרין לכם את התכנית ואסרו עלינו, ובכל זאת אנחנו מפרגנות" וקאט. איה ושירלי מוצגות כמעין לארי פלינט ישראלי. והאמת, הן לא כל כך רחוקות מהמו"ל השוביניסט של ה"האסלר".

כך לפחות לפי קטעים מהתכנית, שניתן היה לראות באינטרנט. איה ושירלי מבהילות לאולפן נערת טלפון ומנהלות איתה כזה כאילו שיחה ארוטית בשלישייה. הן גם יוצאות למועדון חשפנות, ולומדות מאחת הרקדניות איך לאונן על עמוד כדי להרוויח כסף.

איה ושירלי מתייחסות לנשים הללו כסחורה. יש להן רייטינג לדפוק, אז כדאי שהבחורות יזיזו את התחת ויראו לצופים כמה דברים "פרובוקטיביים". איה ושירלי דורשות ביצועים, ומשחזרות במדויק את מנגנון הניצול שהופך את הנשים האלו לשפחות של גברים. אין להן ביקורת על המנגנון הזה, הן עצמן מוכרות את הנשמה שלהן לערוץ 10, אז אין סיבה שאחרות לא ימכרו חלקים מעצמן. אשה יכולה לעבוד בתעשיית המין מעמדה של עוצמה וכבוד, אבל איה ושירלי לא העניקו לאורחות שלהן את האופציה הזו.

בכלל, לאיה ושירלי יש סקס אפיל של חמוצים במזנון הכנסת. הן שומרות על ארשת מרוחקת ומשתאה, כדי שיהיה ברור לכולנו שהן רק מבצעות ג'וב ולא מופקרות מינית. אנתרופולוגיות מסוקרנות ותו לא. התכנית שלהן לא חוגגת את המיניות האנושית, אלא מבהירה לנו שסקס זה מביך וצריך להסתיר אותו, אבל אפשר להריץ עליו קטעים שזה לא להאמין. הן מאפשרות דיבור על סקס רק כשאפשר להתנשא ולצחוק על ה"פריק שואו" ולא ללכלך יותר מדי את הידיים. זה לא מרטיב, זה סתם מיושן.
 

הגורל מפרגן ליוענה גונן

כמה קל להבהיל את פקידי הרשות השניה, שהגדירו את הקטעים הסתמיים והשמרניים האלה "קטעים בוטים בצורה חריגה". מתוכנית שכזו, פקידים יקרים, אין לכם מה לחשוש. היא תשרת אתכם נאמנה ותהא אזרחית טובה. הסיכון היחיד שגלום בה הוא השפעה מרדימה על יחסי המין של הצופים, מה שעלול להזיק לדמוגרפיה הציונית.

התכנית כל כך לא מסכנת את המוסכמות התרבותיות שלנו, שלא ברור מדוע פקידי הרשות נטפלו אליה, מה שמחזק אצלי את תחושות הקונספירציה. פתאום ממש לפני שידור התוכנית מתעוררים אנשי הרשות השניה? הרי הם יכלו לצנזר את הקלטות לפני שבועות, בלי ליצור מתח ברגע האחרון.

אין זאת אלא שאשת יחסי ציבור מתוחכמת במיוחד מושכת כאן בחוטים. היא שיחדה את פקידי הרשות השניה לצנזר את התוכנית בדקה התשעים, ומיד הפיצה באינטרנט קטעים ממנה, כדי שהגולשים יגיבו בהמוניהם וימתינו לה בקוצר רוח. פתאום "יצרים עם איה ושירלי", שאין כלום להגיד עליה, חודרת לשיחות הסלון של כולנו. תכסיס שיווקי מבריק, אבל המוצר עדיין מחורבן.

יש לי וידוי קטן, לסיום. לפני כמה ימים, פנו אליי מהתכנית של איה ושירלי ורצו שאני אתראיין אצלן בתור "לסבית" (או "גיי", כפי שהתחקירנית התעקשה לכנות אותי). סירבתי להיות אטרקציה, וכך ניצלתי מצרה גדולה. הגורל מפרגן לי. הללויה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by