בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
עסק הביש 
 
 האמנם ``עונש כבד במיוחד``? ריבלין והקצפת   
 
עידית גיל-אשל

עידית גיל-אשל חושבת שאם משליכי עוגת הקצפת בפניו של רובי ריבלין לא מוכנים ללכת לכלא, אין כל סיבה להתייחס אליהם ברצינות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע העבירה אלי חברתי למערכת נייר עמדה, המודיע על ייסודם של "ערבי הקצפת" - ארועים שכל הכנסותיהם יוקדשו כדי לסייע לליאת ויותם, שהואשמו בהשלכת עוגת הקצפת בפרצופו של רובי ריבלין, להתקיים במהלך תקופת העונש שנגזר עליהם.

כזכור, ביולי 2001, הטיחו שלושה צעירים - ארבל גל, ליאת טאוב ויותם בן מאיר – עוגת קצפת בפניו של ריבלין, אז שר התקשורת, בסיומו של דיון בוועדת הכלכלה של הכנסת על חוק הבזק. מטרת המעשה, כך הסבירו מאוחר יותר, היתה למחות על התיקון ה-25 לחוק הבזק, שהבטיח את השליטה של זכייניות הכבלים על תשתית הפס הרחב, תוך שהוא מאפשר להן להתאחד למונופול, או משהו כזה. לדעתם, הגנו השר ריבלין, ח"כ אברהם פורז, ומרבית חברי ועדת הכלכלה של הכנסת בחרוף נפש על האינטרסים הצרים של בעלי ההון, המנוגדים - לשיטתם - לאינטרס הציבורי.

לאחר משפט ממושך, שנמתח על פני כשנה וחצי, ובמהלכו אף נפטרה משליכת העוגה, ארבל גל, כתוצאה מדום לב, גזר לבסוף השופט על טאוב ובן מאיר קנס כספי בסך 10 אלפים ש"ח בנוסף על חמישה חודשי מאסר, שניתנים להמרה בעבודות שירות, ומאסר על תנאי למשך שלוש שנים.

עד כאן העובדות, כפי שהן מפורטות באתר החדש והמשועשע, "קצפת - עוגה לפרצוף", המרכז את מאמצי התרומות לטובת השניים, ש"בשם ההגנה על אושיות הדמוקרטיה", ספגו "עונש כבד במיוחד".

אין לי כל כוונה לפתוח בדיון על הלגיטימיות של השלכת חפצים לעבר בני-אדם; נדמה לי שהמחוקק הישראלי מבהיר בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים שהוא אינו רואה בעין יפה מעשים שכאלה. עדיין, למרות שלטעמי חוק הבזק, התיקונים לו והאינטרסים עליהם הוא מגן אינם מצדיקים השלכת עוגת קצפת בפניו של אדם מבוגר הלבוש בחליפה שרכש במיטב כספו, תהא דעתו אשר תהיה בנושא, אין בי כל רחמים על רובי ריבלין - ולו רק על שום עסקיו בליכוד ובבית"ר ירושלים.

בכלל, עוגות קצפת, עד כמה שזה נוגע לי, יכולות להיות מושלכות לכל כיוון, על כל אדם ובכל שעה, כל עוד אינן מתקרבות אלי ואל המעטים שיקרים לי; אך התנאי הבסיסי לכך, צריך להיות נכונותם של המשליכים לשאת בתוצאות פעולותיהם. לכן, כמעט ונדהמתי לגלות (דבר שאינו קורה לי לעתים קרובות, מפני שבני האדם נוהגים לרוב על פי תבניות קלות לחיזוי) כי חבריהם של משליכי העוגות - מירה, רונן ואור החתומים על אותו מניפסט קצר - מנסים לערער ולחתור תחת העונש "הכבד במיוחד" שהטיל ביהמ"ש על חבריהם, במקום לקבל אותו בגאווה, כפי שיאה לאנשים המוכנים לשאת בהשלכות של פעולות המחאה הלא חוקיות שלהם.

מכיוון שאני מאמינה שהנוגעים בדבר אינם טפשים (אך מן הסתם אינפנטילים, בצורה חיננית), ולבטח מבינים כי חברה מתוקנת אינה יכולה להרשות השלכת עוגות קצפת על אנשי ציבור (ועוד במתחם שאמור להיות מאובטח), כל אימת שצעיר זה או אחר רוצה למקד את תשומת הלב הציבורית באיזו עוולה שטורדת את מנוחתו - צורמים במיוחד משפטים יבבניים כמו "מיותר לציין כי השניים 'רשאים לבחור' בעונש המאסר בכלא אם לא יהיה ביכולתם לעמוד בתשלומי הקנס וחמשת חודשי עבודות השירות" (מתוך האתר). אכן, מי היה מעלה על דעתו רעיון מופרך כל כך, כמו ריצוי עונש מאסר בעוון פגיעה באיש ציבור? או קנס של 10 אלפים ש"ח?

כאמור, לא האקט עצמו הוא זה שמטריד אותי, בטח לא ההתגייסות הקולקטיבית לטובת הנאשמים, ואפילו לא הניסיון לחתור תחת היסודות המוסריים של עקרונות השכר והעונש, אלא בעצם - כשמאלנית בהכרה - המצמוץ וההיסוס למראיתה של הכרעת הדין. מי שמחליט להשפיל אדם ולהלבין את פניו בפומבי מפני שהוא חושב אחרת או מושחת או ווט אוור, מתוך אמונה שלמה בצדקת הדרך שלו עצמו, אל לו להקים קול זעקה אל מול דינו. להיפך - עליו להישיר מבט גאה ולדעת כי לא לשווא קיבל את עונשו.

עוד כמה דברים מפריעים לי, כמו העובדה שדווקא פעילים חברתיים מקטלגים השפלה פיזית של אדם כ"מחאה לא אלימה", אך מעל הכל אני מוצאת עצמי מוטרדת בחושבי על צעירים אמיצים באמת, כמו אורי יעקובי (200 יום בפנים) או דרור בוימל (168 יום בפנים), שלא השליכו עוגות קצפת בפניו של אף אדם מבוגר, ונמקו או ממשיכים להינמק בכלא הצבאי בעבור מטרות חשובות שבעתיים מהפלתו של התיקון ה-25 לחוק הבזק המזויין, שלעזאזל, עדיין לא הביא למותה של אף אישה הרה במחסום. אל מול גיבורים שכאלה, מחווירה האובססיה המטופשת של פעילי האנטי-גלובליזציה - מקומיים כמו גם אחיהם בתפוצות - לעוגות קצפת ושמירת האינטרס הציבורי, ומעמידה אותם במקומם הראוי, אי שם בתחתית ההיררכיה של המחאה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by