בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
קולנוע 
אולימפיאדה קולנועית 
 
 למען החלום    צילום: מתוך ``רוקי``    
קולנוע |
 
ליבי בגנו

ערב פתיחת המשחקים וברוח האולימפיאדה העומדת בפתח, אספנו עבורכם, על קצה המזלג, את מיטב סרטי הספורט של כל הזמנים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

"רוקי" 1976

אדריאן ורוקי חבוקים ברגע השיא
 אדריאן ורוקי חבוקים ברגע השיא 
 צילום: מתוך "רוקי" 
 
סרטי אגרוף הם פייבורטים חזקים בהוליווד ונדמה שאף פעם לא יוצאים מהאופנה. "השור הזועם", "סיפורו של אלוף", ו-"עלי" הם רק חלק מהיצירות שהנפיקה עיר הסרטים על הנעשה בזירה המדממת. אך עם כל הכבוד לסרטים הללו, סרט האגרוף האולטימטיבי הוא "רוקי". ב-1976 הגיח סילבסטר סטאלון משום מקום עם סרט שכתב וכיכב בו על קורותיו של רוקי בלבואה, לוזר איטלקי עם חיבה לאגרוף. כשהוא מקבל הזדמנות להילחם מול אלוף העולם, אפולו קריד, הוא יוצא לקרב של חייו.

הסרט לימד אותנו שגם אדם בלי דיקציה בסיסית יכול להפוך לכוכב ענק, שלחבוט בנתחי בשר יכול לעשות לך אחלה שרירים ובעיקר חינך את צופיו להבין שלא הנצחון הוא מה שחשוב, אלא הדרך אליו. הסרט הפך את סליי לכוכב על, זכה ב-3 פרסי אוסקר (ביניהם לסרט הטוב ביותר) והנפיק אלפי המשכונים שהעולם היה יכול להסתדר בלעדיהם.
 

"ליגה משלהן" 1992

סמי פמיניזים. דיוויס והנקס
 סמי פמיניזים. דיוויס והנקס 
 צילום: מתוך "ליגה משלהן" 
 
האמריקאים חולים על בייסבול ולא חסרו סרטים שעסקו בענף הזה במהלך השנים בין אם הייתה זו הקומדיה הפרועה "ליגה לאומית" או היצירה המיסטית משהו "שדה החלומות". הבחירה שלנו לסרט בייסבול היא "ליגה משלהן", סרטה של פני מרשל בכיכובם של ג'ינה דיוויס, טום הנקס ומדונה. הסרט מתמקד בימי מלחמת העולם השנייה בהם הגברים יצאו להילחם והקהל נותר ללא ליגת בייסבול. יצרן ממתקים עשיר החליט לקחת על עצמו פרויקט כמעט חסר סיכוי ולהקים ליגת בייסבול נשית. הבולטות בחבורה הנאספת הן דוטי (דיוויס) הכשרונית והיפה, אחותה קיט (לורי פטי) שמקנאה באחותה המוצלחת, מיי (מדונה) שכרגיל נמצאת כאן על תקן הפלרטטנית ודוריס (רוזי אודונל) בעלת הפה הגדול.

ג'ימי דוגן (הנקס) הוא מאמן עבר עם בעיית אלכוהול שמקבל צ'אנס לחדש את הקריירה שלו אך בז לבנות ולעובדה שעליו לאמנן. לא עובר זמן רב והנשים מוכיחות ממה הן עשויות והמאמן הקשוח קולט איזה אוצר יש לו ביד. בין לבין אנחנו נחשפים לחייהן האישיים של הגיבורות חלקן נשים נשואות עם בעלים שנלחמים באירופה וגורלם אינו ידוע. האג'נדה הסמי פמיניסטית, הקאסט המקסים, השחזור התקופתי המוצלח והטקסטים השנונים הפכו את "ליגה משלהן" ללהיט קופתי ענק שסימן את טום הנקס כאחד מהכוכבים המובילים בהוליווד, רגע לפני שהחל לקטוף אוסקרים מהעצים.
 

"יום ראשון הגדול" 1999

עולם מושחת. פאצ'ינו ופוקס
 עולם מושחת. פאצ'ינו ופוקס 
 צילום: מתוך "יום ראשון הגדול" 
 
שמו של אוליבר סטון הולך לפניו. כל פרויקט בו מעורב הבמאי השנוי במחלוקת, מעורר מייד עניין ובאזז. בסרט הזה, הוא לא אכזב. ב"יום ראשון הגדול" צולל סטון ליחסי האהבה-שנאה שלו עם פוטבול מקצועני. הסרט מפוצץ בכוכבים כמו אל פאצ'ינו, קמרון דיאז, דניס קוויד, ג'יימי פוקס ועוד המון שמות מוכרים ומדובר ביצירה קולנועית שניזונה מהאדרנלין המטורף של ענף הפוטבול תוך כדי חשיפתו כעולם מושחת מן היסוד.

במרכז הסרט עומדת דמותו של טוני דמאטו (פאצ'ינו) מאמנה של קבוצת ה'מיאמי שארקס' אשר נמצאת בתקופת נאחס לאחר פציעתו של הקוורטרבק האגדי שלה (קוויד). דמאטו שולף מן הספסל, בלית ברירה, את ווילי בימן (פוקס) שחקן עתיר פציעות בעל בעיות ריכוז. אבל בימן, מבין את הצ'אנס שניתן לו, מתחיל לשחק ברמה גבוהה ונוטע תקוות לאליפות בלב האוהדים. הצלחתו המסחררת ואופיו הראוותני של ווילי נוגדים לחלוטין את משנתו של המאמן דמאטו וגורמים לו לחשוב שזמנו עבר. קמרון דיאז, בתפקיד בעלת הקבוצה החדשה, מוסיפה קצת בלונד קשוח לתמונה ולוחצת על המאמן לנצח בכל מחיר. הסרט הכניס את הצופה אל נבכי עולם הפוטבול ולא פסח על אף היבט של הענף המורכב הזה שמלא בהמון אגו ובהמון כסף גם כן. פאצ'ינו זכה לשבחים על תפקידו אך מי שסומן כהבטחה (שהתממשה לבסוף) היה ג'יימי פוקס, שזהו תפקידו הקולנועי הרציני הראשון. תריצו קדימה כמה שנים ומדובר בזוכה אוסקר ואחד הכוכבים הלוהטים בהוליווד.
 
 

"מרכבות האש" 1981

נצחון הרוח
 נצחון הרוח 
 צילום: מתוך "מרכבות האש" 
 
סרטו של יו הדסון הוא דרמה איטית אך סוחפת המבוססת על סיפור אמיתי ומתמקדת בשני רצים למרחקים ארוכים המתחרים עבור בריטניה באולימפיאדת פריז ב-1924. שני הגיבורים, לא יכולים להיות שונים יותר זה מזה. אריק לידל (איאן צ'רלסון) הוא נוצרי אדוק שתופס ניצחון כהוכחה לתהילתו של אלוהים. הרולד אברהמס (בן קרוס) הוא סטודנט יהודי מקיימברידג' שעבורו ניצחון מהווה מענה לאנטישמיות וחוסר הקבלה איתם הוא נאלץ להתמודד באליטה הבריטית.

הסרט עוקב אחרי שני האתלטים שחיים את חייהם בקיצוניות מוחלטת זה מהאחר, פועלים ממניעים שונים אך שואפים, בסופו של יום, לאותה מטרה. המפגש ביניהם בתחרויות בפריז בליווי הפסקול הבלתי נשכח של ואנגליס הפך לאחד מרגעי הקולנוע הזכורים ביותר. הסרט הפתיע בשנת 81' וקטף את פרס האוסקר לסרט הטוב ביותר. מדובר ביצירה עם קצב משלה הנוגעת בהיבט הרוחני של ספורט, מצוינות וניצחון.
 

"שחקי אותה כמו בקהאם" 2002

גם אנחנו יכולות
 גם אנחנו יכולות 
 צילום: מתוך "שחקי אותה כמו בקהאם" 
 
האמריקאים, כידוע, מטורפים על בייסבול ופוטבול ולכן אין זה מפתיע שסרטי כדורגל מגיעים אלינו משכנינו האירופאים. "שחקי אותה כמו בקהאם", תקף את ענף הכדורגל מזווית קצת אחרת והתמקד בעיקר ביכולת לשנות קצת את חוקים כדי להגיע למטרה. הקומדיה הבריטית משנת 2002 בוחנת את עולם הכדורגל הנשי ועוקבת אחרי שתי חברות בנות 18 שחלומן הוא להשתלב בעולם הכדורגל המקצועני ומתמודדות עם קשיים רבים הנערמים בדרכן. ג'סמינדר (ג'ס) היא בת למשפחה הודית מסורתית והוריה השמרנים יעדיפו שבתם תמצא חתן ותלמד להכין צ'פאטי מאשר שתעסוק בכדורגל. הסרט עוסק בדילמה בפניה עומדת ג'ס - נאמנות למשפחה או למשחק?
 
 
קירה נייטלי מגלמת את ג'ולס חברתה הכדורגלנית של ג'ס ושתיהן מאוהבות במאמנן החתיך ג'ו (ג'ונתן ריס מאיירס) שמנסה לשמור על מקצועיות אך לבסוף פותח את ליבו לג'ס המתוקה. המשחק הטבעי, העלילה האמינה והדיאלוגים הכנים הפכו את הסרט ללהיט מפתיע והביאו את שלושת כוכביו הבריטים לבצע 'עלייה' להוליווד. קירה נייטלי, לא האמינה בטח שתפקיד משנה בסרט קטן יזניק אותה לכוכבות על.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by