בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הרשות השניה: ערוץ 10 הבטיחו לא לעסוק בארוטיקה 
 
 
ניר נון נוה

עם זאת מבהירים כי ישקלו שוב את פסילת "יצרים עם איה ושירלי" אם תוגש להם גירסה מרוככת. ערוץ 10: זו לא ארוטיקה למבוגרים, זו תוכנית סקס

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הדיון אמש במועצת הרשות השניה לא היה קל. תוצאותיו היו עוד פחות קלות עבור נציגי ערוץ 10. "יצרים עם איה ושירלי" נאסרה לשידור.

"כל חברי המועצה צפו בשני פרקים של התוכנית" אומרת נחמה לאור, דוברת הרשות, "ובנוסף, נציגי ערוץ 10 הוזמנו לשימוע כדי להביע את עמדתם. הם היו פתוחים לדו שיח, שאלו שאלות והיה דיון מאד מעניין.

"חברי המועצה מאוד לא אהבו את התוכנית, את איכותה ואת סוג המסרים שהיא מעבירה. היה להם מאוד לא נוח עם התכנים והם לא חשבו שיש חשיבות, מבחינת התוכן, שתוכנית כזו תעלה. חשוב לציין שלא מדובר על בעיה באופן עקרוני עם שידור תוכנית סקס, אלא על האופן שהדבר מוצג. אין לרשות בעיה עם תוכניות שעוסקות בסקס, אבל ברמה טובה, כמו סקס והעיר.

"חשוב לזכור שמדובר בערוץ ברודקאסט שמיועד לכלל האוכלוסיה. וכערוץ כזה, בתהליך המכרז הקפדנו לבחון שיש מספיק קריטריונים שיבטיחו ערוץ איכותי שגם מציע אלטרנטיבה לערוצים הקיימים. בהצעות של ישראל 10 ובמצגות מול המועצה הייתה הבטחה מפורשת שהם לא יפיקו תוכניות שיעסקו בארוטיקה למבוגרים. הם עצמם טענו שיש תוכניות כאלו בערוצים אחרים וזו לא מטרתם. בדיון המועצה אתמול הוסבר לנציגי ערוץ 10 שהם נבחרו בשל ההצעה שלהם, שכללה גם התחייבות זאת, ואי אפשר לשנות את זה עכשיו, אי אפשר להיבחר על בסיס הבטחות ואחר כך לשנות אותן".

"בנוסף, ידועה ההשפעה החברתית שיש לתוכניות כאלו. רוב חברי המועצה אמרו שגם אם תוכניות שכאלו אינן מזיקות בכך שאינן משנות התנהגות, לא מובילות אנשים להפוך להיות אלימים, אנסים וכדומה, אבל רוב המחקרים מראים שיש השפעה על הערכים במובן של מתן לגיטימציה לאלימות ולזילות לנשים, שהם ערכים ציבוריים.

"אין חופש ביטוי מוחלט וטואטלי, השאלה היא איפה מונח הגבול. המועצה החליטה שיש מקום מסויים שצריך להגיד די, עד כאן. מדובר בתוכנית שאין ספק שמובילה לזילות ביחס לנשים, יש בה הצגה במינון גס של פורנוגרפיה, גם אם היא רכה.

"מאחר ומדובר במועצה ציבורית, תפקידה גם לבחון ערכים מרכזיים וחשובים. מדובר בערוצי ברודקאסט, שהם משאב מוגבל שניתן לגוף עיסקי בתנאי שהוא שומר על ערכים בסיסיים. זה ערוץ שניתנה לו אפשרות להרוויח, אבל יש לו מגבלות, והמטרה היא שכמה שיותר קהלים יהיו מסוגלים לצפות ולהנות מהדברים המשודרים שם".

- אבל בחדשות, למשל, אתם לא מגבילים את התמונות או דרך הצגת הדברים.

"אנחנו לא יכולים לשפוט חדשות כמו תוכניות. אבל אנחנו בהחלט בוחנים דברים אלימים, והנה, מהחודש הבא אנחנו מתחילים לסווג תוכניות אלימות. יש מנגנונים לבקר אלימות שמופיעה על המרקע".

- ואין מנגנונים לבקר אירוטיקה?

"נכון, אבל אז אפשר לשים סרט כחול ולשים סיווג. אבל אין מקום לדברים שכאלו בערוץ. אולי בערוצי נישה, אבל בטח שלא בערוצים המכרזיים. מבחינת המועצה היה כאן מעבר גבול.

"בנוסף לכל אלו, הרבה מחברי המועצה הרגישו שיש כאן זילות באשה, מתן לגיטימציה למכירת הגוף בכסף, העברה של ערכים של נירמול הזילות, דבר שמאד הטריד אותם מבחינה ערכית. לא היה בתוכנית דיון או התייחסות ערכית למכירת הגוף ולזילות האשה.

חברי המועצה הדגישו שיש דברים שהם לא פוליטיקלי קורקט, כמו התייחסות שכזו למין. אם התוכנית הייתה עוברת על ערכים אחרים, כמו מסרים גזעניים, כולם היו קופצים".

- ואם בערוץ יוסיפו פינה שתדון במסרים האלו?

"הרעיון הזה עלה, אבל אנחנו לא עורכים של התוכנית, אלא שופטים את מה שמראים לנו. בסופו של דבר אין כאן פסילה של ז'אנר או פורמט, המועצה דנה בתוכנית כפי שהיא מוצגת לה. אם הם יציגו פורמט אחר מרוכך יותר, חברי המועצה ידונו בה שוב".

יצויין כי אף לא אחד מחברי מועצת הרשות השנייה אליהם פנינו, הסכים להגיב בנושא.

מערוץ 10 נמסר בתגובה כי "התוכנית לא עוסקת באירוטיקה למבוגרים; זו תוכנית סקס ויש רבות כמוה. זו לא תוכנית אירוטית אלא תוכנית שבה מדברים על סקס. החלטת מועצת הרשות היא צנזורה בוטה שאינה הולמת את רוח התקופה בה אנו חיים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by