בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
ספיישל מדונה 
כמו אבן מתגלגלת 
 
 מאז ועד היום. מדונה    צילום: יח``צ    
ספיישל מדונה |
 
ליאור ניב

סקירת גלגוליה של אשפית ההתחדשות. מהפרחה ממישיגן ועד לארמון באקינגהם. אבולוציה של אלילה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

1983 – 1985 – Material Disco Girl

ממזרה קתולית
 ממזרה קתולית 
 צילום: יח"צ 
 
הפרחולה מניו יורק פורצת לתודעה עם הברקות כמו 'סקס זה מה שמסובב את העולם' ולהיטי דיסקו מהוקצעים. התדמית מתקבלת מעיסוק אובססיבי- בעיקר סטייליסטי- בסימבוליקה קתולית תוצרת הקהילה האיטלקית של מישיגן, כור מחצבתה של מדונה, לבין הפריצות המינית האורבנית שכה השחיתה אותה בניו יורק של סוף הסבנטיז. 'סוזאן סוזאן' מעצים אותה מסתם נערת מועדונים קוריוזית לעמדת כוכבת אמביציוזית ודוברת לא רשמית של צעירות אמריקה. באלבום השני "כמו בתולה" כבר ברור שהיא לא הולכת להיעלם. היא תוססת, ממזרית, פרובוקטיבית, ולא מחורפנת במוח כמו סינדי לאופר שגם משתוללת באותה תקופה.
 

1986 – 1988 – Rockstar in concert

הריון בתיכון. מדונה משמשת דוגמה
 הריון בתיכון. מדונה משמשת דוגמה 
 צילום: מתוך הקליפ "אבא אל תטיף" 
 
"טרו בלו" מציב את מדונה רשמית ככוכבת הגדולה בעולם. מאז מופע "לייב אייד" והשלכת תחתוניה אל הקהל, היא נהנית מעמדה כוחנית ובולטת יותר, ויוצרת את מוניטין מלכת- ההופעות- החיות שדבק בה מאז. היא הולכת על הפקות מורכבות יותר, שותלת מסרים חברתיים ("אבא אל תטיף" עוסק בתיכוניסטית הריונית שמחליטה ללדת), ממירה את הסינטי בגיטרה חשמלית, מתחתנת עם כוכב הקולנוע האיכוצ'י שון פן ומתגרשת ממנו, מככבת בסרטים הנבנים סביבה ('מי הנערה הזו'), עולה בברודווי עם מחזה ושומרת על הקו המתגרה- פרובוקטיבי, ההצדעה התמידית למרילין מונרו, ועמדת הזמרת האמריקאית המובילה- חרף פריצתן של וויטני יוסטון והאוקטבות.
 
 

1989 – 1991 – Power Chick

ברונטיות נהנות יותר
 ברונטיות נהנות יותר 
 צילום: מתוך הקליפ "כמו תפילה" 
 
מדונה חוזרת משנת שבתון מוזיקלית כשהיא חזקה מאי פעם, ואפילו לא בלונדינית. היא רושמת את הפרובוקציה הגדולה בתולדותיה עם הצגתו של ישו שחור עור בקליפ של 'כמו תפילה', מאוננת על הבמה עם רקדנים הומואים, מתבטאת לא מעט בגנות שלטון בוש האב ודן קווייל, ועל הדרך גם מתייצבת כמלכת הקלאב של מיאמי וצ'לסי. היא קורצת הרבה לפנתיאון הקלאסי של הוליווד בזכות השיר/קליפ "ווג" והסרט "דיק טרייסי", כולל רומן עם וורן בייטי (פעם זה היה מאסט). הפעם היא דעתנית ועוצמתית, ואין דוגמא טובה ממנה בעולם להעצמה נשית ועצמאות עסקית בעולם של גברים. היא לא מהססת לדון במיניות חריגה, נושאת על גבה מסרים חברתיים ליברליים בגאון ובמודע, וקוברת מאחור את שרמוטת הבאבל גאם של האייטיז.
 

1992 – 1994 – Sex Goddess

משתגלת ומתפתלת
 משתגלת ומתפתלת 
 צילום: מתוך "ארוטקה" 
 
בשלב זה האסטרוגן של מדונה מתפרע לגמרי והשעון הביולוגי מתקתק נחרצות: סרט הפורנו הרך "גוף ההוכחות", ספר צילומי המשגלים "סקס" ואלבום הזיונים המכני "ארוטיקה" יוצאים בסמיכות תוך כמה חודשים וכל העולם משתולל שהיא "הלכה רחוק מדי". אולי זה נכון- היא תופסת טרמפים בעירום, היא מפתחת אובססיה לסאדו-מאזו, היא הופכת את עירום גופה לנכס ציבורי, היא מייצרת דאנס סליזי מודע לעצמו, היא מכסה את פטמתה במטבע ואת ערוותה בפרח, היא משכיבה את דניס רודמן המופרע, היא מקבלת על עצמה שעות שידור מאוחרות באם.טי.וי ונידוי יחסי מהמיינסטרים האמריקאי, ואפילו סופגת ירידה במכירות- אבל אחרי הצלחת הבלדה "גשם" היא נכנעת, ומוכנה לרכך את תדמיתה.
 

1995 – 1997 – Chic Housewife

עקרת בית נואשת?
 עקרת בית נואשת? 
 צילום: מתוך הקליפ "Take a Bow" 
 
עם אימג' רך וענוג יותר מדונה נוטשת את הפורנו ומכוונת היטב חזרה ללב העם: בלדות בראש המצעדים, פרס גלובוס הזהב עבור מיוזיקל קלאסיציסטי, אלבומים עם סיכון מסחרי מופחת, שיתופי פעולה עם מוזיקאים איכותיים דוגמת 'מאסיב אטאק', פזילה בריאה אל מעבר לאוקיינוס ומעמד אלילה של ממש באירופה, וגולת הכותרת- ההיריון וההפיכה לאם. עוד רגע בת 40, מדונה מתקיימת במרחב שבין עקרות הבית בפרברים לבין האחוזה של ג'יאני ורסאצ'ה, וחדלה לדחוף את נקודת הג'י שלה לכל מקום. היא מחליקה ומעמלנת את תדמיתה ויזואלית ורעיונית ומפעילה לובי יחצני היסטרי שהופך אותה ללגיטימית בכל חוג אפשרי כמעט. היא זוכה בהכרה חלקית לפחות על כישורי הזמרה והמשחק שלה, והעולם מריע לה על יכולתה להתאים את עצמה לרוח הזמנים ולהישאר בצמרת זמן כה ממושך.
 

1998 – 2000 – Queen of Pop

משאירה עשן
 משאירה עשן 
 צילום: מתוך "Ray of Light" 
 
מדונה ממציאה את עצמה מחדש, נזכרת במעמדה ככוהנת דאנס, מגייסת את נביא האלקטרוניקה וויליאם אורביט ומפציצה עם אלבום דיגיטלי איכותי במיוחד במונחי פופ, מייבאת לאמריקה סאונד אירופי מתקדם בהצלחה רבה. בסיועם של פאה שחורה, פטפוטי- קבאללה ראשוניים והתכחשות מגומגמת לעברה הטראשי, הגברת הזקנה מראה לכולם איך עושים את זה ומזכירה מי היה פה קודם ומי יישאר אחורי זה. קדחת פופ- הנעורים של אמריקה פורצת ברעש ומהומה, אבל "ריי אוף לייט" משאיר את כולם בעשן בקלות. פרסי גראמי, מכירות היסטריות, פלירטוט מתקדם עם האיים הבריטיים, להיט קיץ עצום מתוך קומדיית בלוקבאסטר ("ביוטיפול סטריינג'ר" מתוך אוסטין פאוורס 2) ולקינוח אפילו להיט אלקטרו מהפכני מתוצרת גאון מכונות צרפתי עלום ("מיוזיק")- זה השיא שלה. זה בדיוק המקום והזמן בו איש לא יכחיש: מלכה.
 

2001 – 2003 – Help me Britney

קרבי זה הכי...לא משתלם
 קרבי זה הכי...לא משתלם 
 צילום: מתוך "אמריקן לייף" 
 
כאן העניינים מתחילים להידרדר: עכשיו מדונה היא אישה נשואה ואם לשניים, היא עלוקת קבלה באופן רשמי- עם המשקפיים והאחוקיות עם דונה קארן והכל, היא לגמרי מאבדת אחיזה לגבי המתרחש בעולם מבחינה מוזיקלית, והיא נוחלת כישלונות קולנועיים כמו לא היה "אוויטה" מעולם. עולם הפופ הולך ומתמלא בדיוות שגדלו על ברכיה וכעת מאיימות לקטוף ממנה את הבכורה: אגילרה, פינק, אבריל לווין, ביונסה- ומחוץ לארה"ב, גם קיילי מינוג בקאמבק מסחרר, וכל זה עוד לפני שגוון סטפאני מוציאה אלבום סולו. ענקי אייטיז פעילים מצויים בכל פינה, ג'נט ג'קסון מתחילה לצבור מעמד וותק דומה, ומדונה רק מאבדת את זה. שיא ההידרדרות מסומן באלבום הכושל "אמריקן לייף", המוביל אותה מרגע שפל בלתי צפוי אחד- צינזור מרצון של קליפ הנושא המיליטנטי עקב רגשות אמריקה הפטריוטית עם הפלישה לעיראק- לרגע שפל אחר וצהבהב במיוחד: נשיקה צרפתית עם בריטני ספירס על בימת טקס פרסי אם.טי.וי.
 

2004 – 2006 – I'd do ANYTHING

בקשי סליחה
 בקשי סליחה 
 צילום: מתוך הקליפ "Sorry" 
 
כעת מדונה משנסת את מותניה ונחושה לחזור למעמדה הקודם. היא שוב נתלית בכוהנות הדאנס שלה, ומפקידה בידי מכונאי הטכנו הצעיר סטיוארט פרייס את הפקתה המוזיקלית. מכאן היא תעשה הכל ותנקוט בכל גימיק אפשרי כדי לחזור לתודעה: בגד גוף סגול המדגיש תחת קטן ושרירי, סימפול ראשון של 'אבבא' לסינגל המוביל, לחישת "סליחה" בכל השפות בעולם, רכילויות על חיי הנישואין, חשיפת הילדים לתקשורת, מעבר לאנגליה ונטישתה, הסתובבות עם ויקטוריה בקהאם, התארחות שלא מוסיפה כבוד באלבום של בריטני, סיבוב הופעות עתיר להיטים (בקודם התלוננו שלא היו מספיק), קמפיין ל-H&M, ביצוע מחריד ל"אימג'ין" של ג'ון לנון במופע למען הוריקן קתרינה, סרט דוקומנטרי אינטימי- רק תגידו, והיא תכשכש בזנב גם. מסחרית זה עוד עובד: "וידויים על רחבת הריקודים" מוכר 8 מיליון עותקים אפילו שאפשר להאזין לו אונליין.
 

2007 – בכלל – פ.א.ת.ט

גיוס כפוי. מדונה היום
 גיוס כפוי. מדונה היום 
 צילום: אימג'בנק/GettyImages 
 
בגיל 50 ואחרי שתקפה מכל הכיוונים, כעת מדובר בשאריות בלות של אישה בלא חן או סגנון, ולא הרבה מעבר לסלבריטית תאבת- פרסום שלא יודעת מתי די. 5 שנים אחרי שזה היה נכון לג'סטין טימברלייק, מדונה מבינה ש"היפ הופ זה מה זה נכון" ומגייסת בכוח את טימבלנד, הנפטונז וקנייה ווסט להנדס את אלבומה הבא. הפעם הציבור לא משתכנע בהמוניו, והקריאות לתלות את נעלי הריקוד נשמעות לא מעט אל מול קליפים פאתטיים במיוחד, כמו "4 דקות להציל את העולם". בריטני הקורסת מוציאה אלבום דאנס רצחני של הלייף, ואילו מדונה מתברברת בין הניסיון להיחשב ככותבת רצינית לבין המאמץ להישאר אופנתית, ונותרת קירחת מכאן ומכאן. שמועות על בעיות בחיי הנישואין שלה הן הדבר הכי מעניין שהעיתונות מוצאת לכתוב עליה, הסטיילינג זוועות, ההפקה שעונה על השאריות שגוון סטפאני ונלי פורטאדו השליכו בשנה שעברה. יום הולדת עגול שכזה הוא הזדמנות יחצ"נית ראויה לנסות ולהציל את המצב.

הצטרפו אלינו לסוף שבוע שכולו מדונה. הלהיטים, הקליפים, הסקנדלים, הפדיחות, הרגעים הבלתי נשכחים ועוד הרבה יותר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by