בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ספייסד אאוט 
 
 אוווווווו. קווין ספייסי   
 
דניאלה דורון

דניאלה דורון נאלצה להמציא לעצמה משחק קטן כדי לשרוד את "החיים של דיוויד גייל"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
דיוויד גייל (קווין ספייסי), פרופסור לפילוסופיה ולוחם אקטיבי נגד עונש המוות, עומד להתעמת עם שני נדבכים אלו בחייו, כשהוא עצמו מורשע ברצח שותפתו למאבק, וגזר דין מוות מרחף מעל ראשו (ומוות הוא הרי עניין פילוסופי בעיקרו). גייל בוחר בביטסי (קייט ווינסלט), עיתונאית צעירה ולוחמת, כדי לסקר את שלושת ימיו האחרונים באגף הנידונים למוות ולהוציא את האמת לאור. ומהי האמת? לטובת מי שעדיין לא צפה בסרט, לא אסגיר את התשובה לשאלה הלא פחות פילוסופית הזאת.

אבל כל ההתפלספות הזאת רחוקה מלאפיין את "חייו של דיוויד גייל", שמתקשה לתת תמורה לחובבי הפילוסופיה, כמו גם לאוהדי הקולנוע שבינינו. אני דווקא הצלחתי למצוא עניין בסרט, אבל כנראה שלא מהסיבות שהבמאי אלן פרקר היה מקווה להן, ועל כך מיד.

העלילה אמנם זורמת בקצביות, אבל ניחוח של בעיות תסריט קשות נודף ממנה, במיוחד בסצנה בה ביטסי (מה זה השם הזה בכלל?) מתקרבת לפענוח התעלומה ובאקט של 'יוריקה!' עולה על פתרון שלצופים עדיין לא ממש לא ברור. הצילום והעריכה מושקעים, אבל אלה לא יצליחו לכפר על תוכנו של סרט, שמהסצנה הראשונה זועק 'עשו אותי בהוליווד!', ולא מרפה.

סולם הערכים האמריקני מוזרק גם כאן, למורת רוחו של כל מי שלא חי על פיו (95% מאוכלוסיית העולם?). סצינת הסקס/אונס של תלמידתו של גייל חייבת לבוא רק לאחר שהובא צידוק לגיטימי - בגידותיה הקודמות של אשתו, והסוף ההוליוודי לא דופק נפקדות ומופיע בכל אונו, כשכל הקצוות נסגרים באלגנטיות מוגזמת. כל זה מטריד במיוחד כשמדובר בסוגיה מרתקת כמו עונש המוות, שיכולה לשאת על גבה סרט מפתיע ומקורי, שתפרוט על כל המיתרים החשופים ממילא של הקהל.

מה שמרגיז עוד יותר, הוא שדווקא ספייסי (שאת מעלותיו כשחקן אין צורך לפרט, ועדת האוסקר כבר עשתה זאת לפני) נקלע לעסק הביש הזה. אותו הספייסי, שאפילו בראד פיט פעם חשש ממנו, נאלץ לבקש לארוחתו האחרונה לפני ההוצאה להורג, את הפנקייק עם התותים והקצפת, המנה האהובה על בנו, ושוב - אווווווווו.

אז היכן מסתתרים הטעמים הקולנועיים שבעטיים דווקא נהניתי מהסרט? ההנאה הסמויה שלי מקורה במשחק קטן ששיחקתי עם עצמי (ולא כמו שזה נשמע) בו ניסיתי למצוא אזכורים (כנראה לא מכוונים) לסרטים נוספים שהתחבאו בסרט:

- הכניסה של ביטסי לאגף הנידונים למוות - ע"ע 'שתיקת הכבשים'.

- הגרפיקה (המיותרת) שמלווה את הסרט במניית רצף של ערכי יסוד כמו 'פחד' 'אשם' 'שקר' 'אויב' וכו' - ע"ע 'שבעה חטאים'.

- הספייסי, איש משפחה לא למופת שבוחר לעבוד במקום עבודה מתחת לכבודו - ע"ע 'אמריקן ביוטי'.

- הספייסי מאחורי סורגים, יודע יותר ממה שהוא מוכן לגלות ושוטח את מעלליו בפלאש בק מפורט (מתי כבר יפטרו הסרטים מהשיטה המגונה הזאת?) - ע"ע 'החשוד המיידי'.

- סוף מפתיע סטייל 'זה לא מה שחשבתם' - ע"ע החוש השישי (רק בלי החוש השישי).

ויש עוד הרבה. מדובר במשחק מהנה, מומלץ בחום. הסרט לא.

___________________________________________
החיים של דיוויד גייל, ארה"ב 2003, 130 דקות (למידע על זמני ההקרנה)

האתר הרשמי של הסרט
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by