בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
סבבה בבסיס 
 
 תקליט בארבעה ימים. מוניקה סקס   
 
ערן דינר

ערן דינר מרוצה ביותר מיישום דוקטרינת הגיטרה-בס-תופים אצל מוניקה סקס

 
 
 
 
 
 
 
 
 
על עטיפת "ניו-יורק", האלבום שהחזיר אותו לעניינים ב-1989 אחרי עשור קשה ובעייתי, כתב לו ריד: "אי אפשר לנצח שתי גיטרות, בס ותופים". יהלי סובול, תלמידו המובהק של ריד, וחבריו למוניקה סקס - פיטר רוט, שחר אבן צור והרכש החדש אלדד גואטה, שיננו מן הסתם את המשפט הזה בכל אחד מארבעת הבקרים בהם קמו והלכו לאולפן של יזהר אשדות כדי להקליט את "חיות מחמד", אלבומם החדש.

וזה משמח בכמה רמות. בעיקר בגלל שבין שרב"צ אחד למשנהו, טוב שיש מי שנצמד באדיקות לדיסטורשן וגם מצליח למכור תקליטים, אבל גם בגלל אשליית השגרה הבריאה, שבה להקה מוציאה בתוך שנה מאז אלבומה הקודם אלבום נוסף, רגיל לגמרי. לא "פרוייקט", לא איחוד לרגל מטרה נעלה, לא אוסף חגיגי ולא כפכפים. סתם, תקליט חדש, שעצם השגרתיות שבה הוא מתקבל משמשת גם מעין הבטחה על החשבון לעוד אחד בשנה הבאה, אי"ה.

האלבום הקודם של מוניקה סקס, "יחסים פתוחים", בישר את שובה של הלהקה לפעילות סדירה, אך כנראה היה זהיר ומחושב מדי, ונכשל בהעברת החום והמיידיות של מוניקה כהרכב רוק מהודק, כפי שזה מתבטא בהופעות. לכן משמח לגלות שאת אלבומה השלישי החדש הקליטה הלהקה בתוך ארבעה ימים בלבד, תוך שימור מקסימלי של אווירת ההופעה החיה וכמה שפחות הפקה מסובכת וראוותנית. "חיות מחמד", ששמו מוסבר רק בקטע החירועים המשובב החבוי בסופו, משדר לקילומטרים את הכיף שהושקע בעשייתו.

"שנים חסומות" פותח את האלבום בתנופה מרשימה וקובע את הטון לאלבום כולו: גיטרות רזות ואנרגיות בריאות של רוק'נ'רול משמשים מצע פורה לטקסטים משובחים וממוקדים מתמיד של סובול. "בעיר הזאת" ו"מתחפר באלנבי" מראים שמוניקה סקס לא איבדו גרם מהיכולת המוכחת שלהם לחיבור פזמוני פופ קלאסיים שתופסים את האוזן בשניה.

לעומתם, קטעים אחרים כמו "הרעב" הבלוזי ו"לא רוצה לדעת" המחורע מראים שאין להם כוונה להסתפק בלכתוב שוב ושוב את "מכה אפורה". גרסת הכיסוי המוצלחת ל"שומר אריות" של יוסי אלפנט ו'רטורית' שזכורה כאחת המוצלחות שהוצגו בערב שנערך לזכרו לפני מספר חודשים, מצוינת גם כאן, גם אם איבדה קצת מהפראנויה שאפיינה את המקור.

מה שבכל זאת לא כל כך סבבה ב"חיות מחמד" הוא העטיפה הכעורה במיוחד, ודף המילים הלא קריא. מלהקה ששמה דגש כה רב על הצד הטקסטואלי של יצירתה אפשר לצפות ליותר הקפדה גם באגף הזה. אינסרט קריא ומאיר עיניים הוא חלק מחווית ההאזנה לאלבום והטקסטים של יהלי סובול בהחלט ראויים להיקרא כמו שצריך. את השיטה האופנתית אך המקולקלת בה מחוברים כל הטקסטים והקרדיטים לכדי שורה רציפה אחת צריך לזרוק לפח.

______________________________
מוניקה סקס: חיות מחמד, (הד ארצי)

האתר של מוניקה סקס
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by