בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מי פה השקרן? 
 
 
יגאל לביב, הגדה השמאלית

יגאל לביב מאיץ בצדקנים מרחוב שוקן להעיף מבט בראי לפני שהם לועגים לעמיתיהם מחרחרי המלחמה ב"ידיעות" ו"מעריב"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ביום חמישי ה-6 במארס התפרסם בעיתון "הארץ" (עיתון לאנשים חושבים) מאמר בחתימתה של ענת באלינט, בו היא תוקפת בחריפות את עיתוני הערב הצהובים, המפרסמים חדשות לבקרים ידיעות שקריות כדי להגדיל את תפוצתם, או כדי לשרת את האידיאולוגיה של בעליהם. הכותבת הביאה דוגמאות רבות לשקרים שהתפרסמו לאחרונה ב"מעריב" וב"ידיעות אחרונות", כגון הכזבים של "מעריב" על ראש אגף החקירות במשטרה משה מזרחי, שהביא להרשעתם של נמרודי, האב והבן, בעלי העיתון.

למרבה הצער הכותבת סקרה רק את העיתונים המתחרים, ולא בחנה את הידיעות המתפרסמות בעיתונה - שכזביו ואי דיוקיו חמורים הרבה יותר מאלה של שני עיתוני-הערב. ה"צהוב" זועק ב"הארץ" מדי יום, בפרסום שיטתי של ידיעות שקריות המשרתות את הקו האידיאולוגי של עורכי העיתון, המצדדים בהתקפה אמריקנית על עיראק או נאבקים ברשות הפלסטינית, בשכירים ובהסתדרות.

ביום רביעי 5 במארס - יום לפני פרסום מאמרה של באלינט - מצאו קוראי היומון כותרת לרוחב עמוד שלם מעל לידיעה המדווחת כי רוסיה הסכימה עם ארה"ב להימנע מלהביע התנגדות להצעתה החדשה של ארה"ב באו"ם. הידיעה הסתמכה על מקורות אנונימיים באו"ם. מחברה של הידיעה, הכתב נתן גוטמן, שולח מדי יום ידיעות שכאלה בנושא עיראק, כשעורכיו-מעבידיו מפרסמים אותן כלשונן וללא בדיקה - שהיתה כמובן מביאה לפסילתן.

הטלוויזיה הישראלית על שלושת ערוציה אינה מפגרת אחרי "הארץ", כמו גם שני עיתוני הערב. כתביה ופרשניה לענייני ערבים ואלה שבבירות המערב משדרים את השקרים על ארה"ב ומלחמתה בעירק. הם "מבטיחים" בכל יום אין-סוף פעמים שהמלחמה תתחיל מחר, מחרתיים, בעוד שבוע… ש"התורכים יתירו לאמריקנים להכניס את צבאם..." או ש"רוסיה וצרפת לא יתנגדו להצעות האמריקניות-בריטיות במועצת הביטחון".

עיתונאים-משת"פים-פרשנים אלה, אינם מתביישים לכתוב ולהשמיע שקרים, המתבדים כבר באותו יום. ביום בו פירסם "הארץ" כאילו רוסיה לא תתנגד להצעה האמריקנית - הודיע שר החוץ הרוסי על ההיפך הגמור. ובאותו יום הודיעו שרי החוץ של רוסיה, צרפת וגרמניה כי יסכלו את ההצעות האמריקאיות. יש אמרה כי לשקר אין רגליים - אך נראה שיש לו מחשב ומיקרופון.

בעניין עיראק - התקשורת הישראלית כולה מפרסמת בכוונה תחילה שקרים ומעלימה עובדות מנוגדות לכזביה. כך גם בכלכלה. רק לפני שלושה שבועות הכריז ראש הממשלה כי לא ניתן יהיה לתקן את המשבר והשבר במשק ללא הסדר מדיני עם הפלסטינים. לעומתו סבור שר האוצר החדש ש"אין קשר בין האינתיפאדה למשבר הכלכלי", ואיתו כל הכתבים והפרשנים הכלכליים, מבזבזים יריעות של נייר ושעות שידור, בדיונים עקרים על ההצעות "הכלכליות" אותן רוקח האוצר בניסיון-שווא לאחות את המשבר הכלכלי בתרופות-אליל.

אין ספק, שכל אחד ואחד מכתבים ופרשנים אלה יודע היטב שהדיון כולו הוא בבל"ת, בלשון הרחוב, ושללא הסדר עם הפלסטינים לא יהיה מזור למשק הקורס: מדוע, אם כך, אין הם מסרבים לדון בהצעות ומרשמי השקר ואינם אומרים וכותבים את האמת? מדוע הם משתפים פעולה עם נתניהו ושטרית? מה מבדיל בינם לבין שידורי התעמולה של מדינות דיקטטוריות ומה הוא ההבדל בין "הארץ" משתף הפעולה עם השלטון, בהונאת קוראיו בפרסום ידיעות כזב ובאי פרסום ידיעות אמת, לבין ה"שטירמר"? או בינו לבין עיתוניו של סדאם חוסיין?

חלקם של שקרני התקשורת - המשתפת-פעולה עם השלטון בהונאת הציבור - עושה זאת כדי להגדיל את תפוצת העיתונים ואת אחוזי הצפייה בשידוריהם. חלקם האחר עושה זאת מתמיכתם בתוכניות ההתקפה והכיבוש של ממשלות בוש ושרון; אחרים שונאים ומתעבים את ההסתדרות, את ערפאת, את מצנע, שוחט... לכן, הם סבורים שאין מוטלת עליהם חובת דיווח עיתונאית נכונה - מטרותיהם מקדשות את האמצעים - שלהם ושל מעבידיהם - ברוני התקשורת בישראל.

בישראל כבר היה תקדים להתנהגות מבישה ובלתי מקצועית של תקשורת משת"פית: בתקופה שקדמה למלחמת יום הכיפורים: אחריה, היכו הכתבים והפרשנים על חטא, ועד היום הם מנסים לתרץ את מעשי הבלע שעשו אז בהונאת הציבור.

_________________________________
הקטע פורסם במקור באתר הגדה השמאלית
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by