בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חלומות של מחר 
 
 רצון חזק ליצור. רז   
 
ניר נון נוה

רוחמה רז מוציאה אלבום חדש, מדברת על עליית מדרגה, שירים עם יותר אמירה ופחות איפוק וכמובן, מבקרת את הפלייליסט של גלגל"צ. ראיון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בעוד שבועות מספר ייצא לחנויות "אתה יקר לי", האלבום החדש של רוחמה רז. השבוע יצא הסינגל הראשון מהאלבום, "ליבנו ללילה", למילים של רחל שפירא ולחן של לא אחר מאשר זאב נחמה ותמיר קליסקי מאתניקס.

רז, אחד המותגים המובילים של שירי אמצע הדרך, של ארץ ישראל הישנה והטובה, של "בארץ אהבתי", "רקפת", "חלומות של אתמול", מנסה משהו קצת שונה, זווית קצת אחרת.

"מדובר באלבום ובו עשרה שירים, מתוכם תשעה חדשים. השיר הנוסף יהיה "חלומות של אתמול" שעד היום לא יצא בדיסק; אנשים מחפשים אותו וזו הזדמנות לתת להם אותו" היא אומרת.

"את כל המילים כתבה רחל שפירא, והלחנים הם ממגוון מוסיקאים: יוני רכטר, אילן וירצברג, שגם עיבד את כל האלבום, חווה אלברשטיין, קורין אלאל, דיוויד ברוזה וזאב נחמה ותמיר קליסקי. זה אלבום קצת שונה, עם אווירה יותר אופטימית, שמחה, יותר ידידותית, פחות מסובכת".

"הוא מבטא מספר סוגים של רגשות, ויש בו ניסיון ללכת על פשטות, כמו השיר שהלחינה עבורי חווה אלברשטיין, שהוא מאוד ישיר, כן ופשוט. וזה לא פשוט, להגיע לפשטות".

- למה דווקא רחל שפירא?

"רחל היא משוררת שאני עובדת איתה הרבה שנים, אנחנו גם מופיעות יחד כשהיא מקריאה ומסבירה את הרקע לשירים ואת המחשבות שמאחוריהם, וזה כיף".

"היא כתבה לי שירים לאלבום הקודם, לפני ארבע שנים, והפעם עבדנו יותר ברצינות ובשקדנות ובלי ויתורים. עם כל המצב הביטחוני והכלכלי מסביב, כשכל הנתונים כל כך נגדנו, הרצון שלנו ליצור הוא חזק. אני מופיעה כל הזמן, והקהל אוהב לשמוע את החומרים הקבועים, אבל אני מאמינה שזמר שלא מעשיר את הרפרטואר כמעט ולא קיים".

- ואיך רוחמה רז מתחברת לקורין אלאל?

" זה שונה. אבל תמיד הרגשתי שאני רוצה לעשות איתה משהו. נתתי לה טקסט, את "שריטה", ומאוד אהבתי את הגישה שלה. כשהיא הלחינה היא חשבה עליי, כזמרת, על השירה שלי, אבל גם נתנה את הנגיעה שלה, והסגנון שלה מוטבע בשיר הזה. אני מאד אוהבת אותו. אנחנו זמרות מאד שונות, וזה משהו שונה ממה שעשיתי בעבר, לא משהו מתקתק, יש בו מלודיה ויש בו גם אמירה חזקה".

"זה משהו שכל הזמן רציתי לעשות, לעלות מדרגה, לעלות עוד שלב. אמירה פחות מאופקת. תמיד הייתי מאופקת, תמיד משהו שישמע נעים לאוזן. הפעם זו אמירה יותר נועזת, אבל לא מוגזם מדי".

- את הופכת אט אט לרוקרית זועמת?

"ממש לא. אני לא זמרת מחאה, בשירים שלי תמיד תהיה מלודיה, תמיד תהיה רכות, המחאה שלי תהיה מעודנת, לא בוטה. כזאת אני. אבל השנים עשו את שלהן וכיום אני פחות מאופקת".

- ומה המחאה שלך?

"היום אני נוגעת יותר בצער, יותר התייחסות לפרט, דאגה לפרט, פחות ארץ ישראל היפה, התמימה והמתוקה. למרות שאני לא אסחף לאמירות כלליות, למחאה כללית, הפניה שלי לפרט יש משהו שיכול להתבטא גם כאמירה כללית. אבל השירים הקלאסיים הם חלק ממני. אני תמיד אהיה חלק מהם. 'חלומות של אתמול' למשל הוא שיר שסחף המון אנשים, הוא נגע באנשים שונים בנקודות שונות. אני מקבלת הרבה בקשות מזוגות שעומדים להתחתן שרוצים שאני אקדיש להם את השיר בווידאו של החתונה, באים לצלם אותי, וזה מרגש".

- איך את מרגישה עם הטרנד של חזרה לשירי א"י? לשירה בציבור? לשירים שלך?

"זה מרגש אותי, אבל אני לא מתעסקת עם זה הרבה. אני מופיעה עם השירים האלה, אבל מעדיפה להעשיר את הרפרטואר. אם יש משהו שכבר קיים, אין צורך להקליט אותו שוב. מפריע לי שזמרים לוקחים שירי ארץ ישראל שיש להם ביצוע שהוא חלק מאיתנו, ומבצעים אותם מחדש. זה נראה לי יותר מדי. אם כבר מבצעים שיר שוב, צריך שיהיה לו ערך מוסף מיוחד. אני לא יודעת איך אני אגיב אם מישהו יקליט שוב את 'בארץ אהבתי'".

- את חושבת שאת יכולה להשתלב ברדיו היום? בפלייליסט של גלגל"צ?

"הבית שלי, מבחינת רדיו, יהיה רשת ג' אני מניחה, רשת ב' והתחנות האזוריות. גלי צה"ל וגלגל"צ במידה מסויימת. אבל אני לא עושה שירים עבור הרדיו. מפריע לי מה שקורה בגלגל"צ, שהוא לא משקף את הקהל. חבל לי שחבר'ה מאד צעירים חורצים גורלות של אמנים ומצמצמים את הסגנון המוסיקלי.
אבל אלו דברים שלא מהווים שיקול, אני עושה שירים שמתאימים לי, שאני אוהבת, שמתאימים לסגנון שלי".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by