בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הכל צריב 
 
 מימין לשמאל: עטיפות הסטים של שאפל, עופר בצלאל-חבס ומגנטיק   
 
די.ג`יי שאפל

די.ג'יי. שאפל, מראשי תאגיד המוסיקה הירושלמי המחתרתי "לא חוקי", מסביר מה ומתי זה בסדר לצרוב, ולמה תקלוט זה אמנות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אנשים מחוקקים חוקים, שבאים לשרת את עצמם, ואת המעמד שלהם.
אין לזה קשר לאמנות. אין לזה קשר למוסיקה.
בעולם כזה אנו גאים להיות לא_חוקי.

"לא חוקי". כן, לפי החוק היבש אנחנו עבריינים שמפירים בגלוי את חוק זכויות היוצרים. ולא שממש איכפת לנו. החוקים הקיימים באים לשרת את תאגידי המוסיקה, ושכבה דקה של בדרני צמרת שמרוויחים הון עתק. יחד עם זה, ה'לא חוקיות' שלנו אינה רק מול החוק הכתוב, אבל אולי אני מקדים את המאוחר, וכדאי שאסביר מי ומה זה 'לא חוקי'.

בסיס קיומה האידיאולוגי של "לא חוקי", מצוי בערבים מרתקים שנערכו בירושלים לפני יותר משנתיים. מקומות כמו ה"רוזה", "סטארדאסט", ה"דיוואן", וגם רדיו "פריסקופ" הלא חוקי, שסגר משדריו לפני כשנתיים, אירחו דיג'אים, שהתייחסו לעבודת התיקלוט שלהם כיצירה עצמאית, שאינה נכנעת לתכתיבי הקהל או האופנה. התחושה שיצירות של ממש הולכות לאיבוד, הביאה את דיספרה!, די. ג'יי בעצמו, להקליט את אותם סטים, ולהקים אפיק שישמר ויתעד את אותה יצירתיות, וגם יביא אותה לקהל חדש.

הקמת "לא חוקי" (תת כותרת - "תיעוד") לפני שנתיים, לוותה בהצהרת כוונות, הדגשת האמנות כבסיס הפעולה:

"תקלוט כאמנות. לא כל תקלוט הוא אמנות, אבל כן, תקלוט כאמנות. התקליטן משתמש בחומרים שאולים (לפעמים מעצמו) כדי ליצור את הפסקול לאותו מקום. באותו רגע מסוים. על ידי התקלוט הוא מעביר את התחושות, הרגשות, הרעיונות שלו. את תפיסתו את העולם..."

"התקלוט לא בא לשרת אף אחד. לספק מישהו. התקלוט הוא יצירה בפני עצמה, כמו כל יצירת אמנות אחרת. ככזו, האמן צריך להתחשב אך ורק בעצמו, בתהליכים הנרקמים בתוך חלל היצירה, מתוך מחשבה שאם הפסקול הנוצר יהיה טוב, הוא כבר יספק חלק מהקהל".
(מתוך הצהרת כוונות של חברת לא חוקי)
 

מותר לפספס במיקס

"לא חוקי" מוציאה למכירה סט אחד מדי חודש, לעיתים תיעוד מהעבר, לעיתים סט שהוקלט במיוחד. חלק מהסטים הוקלטו חי, וחלקם נערכו על מחשב. כמה מהיוצרים מוכרים כאמנים, מוסיקאים, עיתונאים וכמה רחוקים מתהודה תקשורתית; יש סטים שנעשו ע"י די.ג'אים מנוסים, ויש כאלו שהם התנסות ראשונה של היוצר בעבודת המיקס. אולם כולם מראים דרך הסטים שהם ערכו, את אהבתם למוסיקה אותה הם בחרו.

הסטים יוצאים למכירה ב-30 עותקים כל אחד, המוצעים ב-25 ש"ח לכל עותק. כן, אנחנו מוכרים סטים שלא שילמנו על השימוש ביצירות שעליהן נבנים הסטים, אולם גם אם חוק זכויות היוצרים אינו בראש מעיננו, אנחנו לא מנסים לדפוק קופה על חשבונם של יוצרים אחרים. מכירת הסטים נועדה לכסות את עלות התיעוד. כל סט זוכה לעיצוב, כחלק מסדרה עונתית של עטיפות שמהוות יצירה עצמאית.

סטים מצליחים שאוזלים, אינם מוצאים בהדפסה מחודשת, גם כדי למנוע מסדרת 'לא חוקי - תיעוד' להניב רווחים, וגם כדי שתהיה האחדה בטיפול בסטים. סט מצליח שווה מבחינתנו לסט שהוא פחות נגיש מבחינת הקהל. בכל מקרה, דר. דרה וחברי מטאליקה יכולים לישון בשקט. מרבית האמנים שיצירותיהם מרכיבות את הסטים, פועלים בלייבלים עצמאיים וקטנים עם גישה יותר רציונלית ופחות חמדנית. אלו מהאמנים שפנינו אליהם, שמחו מהעובדה שגם במרחק של אלפי קילומטרים ממקום ישיבתם, אנשים נותנים כבוד אמיתי ליצירתם.

ה"אי-חוקיות" שלנו אינה מתבטאת רק ביחסנו לחוק, אלא בראש ובראשונה באי שמירת החוקים הלא כתובים שמגדירים את עבודת הדי.ג'אים. לא חשוב לנו שבעבודת המיקס, ביט יפול על ביט, ועבודת פטיפונים וזריזות ידיים כתפיסה יצירתית, מעניינת אותנו כמו עוד סולו גיטרה מייגע של קרלוס סנטנה, או נגינה עם השיניים של הנדריקס.

תהליך הבחירה להוצאות שלנו הוא לרוב הפוך: אנחנו לא בוחרים את הסטים שיצאו, אלא בוחרים את האנשים שיעשו את הסט, מתוך אמונה, שמצדיקה את עצמה שוב ושוב, שאנשים בעלי תפיסה ואוזן לא שגרתיים, ייצרו סטים מרתקים. התפיסה הזו הביאה לכך שסדרת "לא חוקי" נהנית מאקלקטיות, וכיסוי רחב של ז'אנרים מוסיקלים - דאב, פוסט-רוק, אלקטרו, אינדי-פופ, אמביינט, Pאנק ואוואנגרד.

כיום, "לא חוקי" הנו זרוע של מקלטתקליטים, לייבל שהקמנו במטרה להרחיב את מגוון הפעילות שלנו, כולל הוצאה של חומרים מקוריים (אלבום הבכורה של חנה + חסיבה, שיצא בהפצה של פאקט) כמו גם תיעוד של הקלטות גנוזות של אמנים שאנחנו חושבים שראוי שיצאו לאור (אלבום כפול של מר-ממוות יוצא ממש בימים אלו). כל הפעילות הזו מאוגדת תחת אתר האינטרנט של מקלטתקליטים, שמאפשר הורדה חופשית של כל חומרי הלייבל, כמו גם עבודות נוספות של יוצרים מתוך הסצינה הירושלמית ומחוצה לה.

_______________________________________
סדרת 'לא חוקי - תיעוד' תחגוג שנתיים לקיומה ב"יום לא חוקי [2]", אירוע שיתרחש ביום רביעי, 19 במרץ (שושן פורים), בשיתוף הזירה הבין תחומית זו השנה השניה ברציפות, הפעם בתיאטרון החאן בירושלים, ויהווה סיכום של שנת הפעילות השניה של "לא חוקי". האירוע יימשך 15 שעות, החל מהשעה 11 לפנה"צ ועד 2 אחרי חצות, בשני חללים, שבהם יופיעו כ-25 די.ג'אים, אמני וידאו-ארט ונגנים חיים.

"יום לא חוקי [2]" יהיה האירוע הראשון במסגרת המרחב החופשי שהזירה מעניקה ל"מיקלטתקליטים", שהוא מרחב אחד מתוך הסדרה המוסיקלית השנתית "תיאוריית המרחבים". במסגרת המרחב הזה יקיים הלייבל אירוע מדי חודש\חודשיים. מחיר הכניסה ל"יום לא חוקי" הוא 30 ש"ח בלבד. 400 עותקים של 'לא חוקי 025' שיצרו פרחי דאב, יחולקו למגיעים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by