בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אני מחקה לכם, פתאים 
 
 מקס טונה שרייבר (הצעיר) עם מנחם בגין   
 
תמר גלזרמן

מקס טונה שרייבר לימד את יודה ברקן, מושון ודנוטה את כל מה שהם יודעים על צחוקים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מקס טונה שרייבר, במאי המתיחות הראשון בישראל, מי שמתח את בן גוריון, צילם את המתיחה ההומוסקסואלית הראשונה בעולם, ואף פנה להביא לשלום עם סאדאת עוד בשנת 76', כשניסה לטוס למצרים בכדור פורח. הוא כוכב סרטם של רועי צ'יקי ארד, שאול בצר וארז הימן, "זהירות מצלמה".

המדובר במוקיומנטרי, דוקומנטרי פיקטיבי, שעושה הומאז' לסרטי המתיחות באשר הם, ואולי אף מהווה געגוע נוסטלגי לימים בהם בדרני המתיחות היו כוכבי תרבות. את התסריט כתבו שאול בצר ורועי צ'יקי ארד, שגם משחק את דמותו של טונה הצעיר; את טונה המבוגר משחק צדוק סביר. עוד משתתפים: יהודה ברקן, ג'וזי כץ, יהושע סימון, נורית גפן, יהודה סתיו, שמוליק דובדבני, מושיק טימור, רוני סומק, מני פאר, ברוריה אבידן-בריר, גליה שפרינג, נועה הימן, שרית ישי לוי, חווה לוי, שלמה צח ואלי זולטא (מלהקת הרוק הכבד "אלמנה שחורה") בתפקיד "איש השערות".

רועי צ'יקי ארד מסביר את הצורך באמן מתיחות פיקטיבי: "בגלל ההיסטוריה התרבותית של ישראל, אתה מנסה לחפש גיבורים. רצינו לעשות את האנדי קאופמן של המתיחות. אדם שעשה דברים שאפילו במאים ידועים ומוערכים מז'אנרים יותר מקובלים לא עשו. בסרט האחרון שלו הוא מתח צבים ומכונות צילום, וזה לא הלך לו. זה גורם לנו לתהות למה לא מתעסקים בו בימינו. למרות שאנחנו יודעים שהוא לא באמת קיים".

- אתם מתבלבלים לפעמים?

"אנחנו לא מתבלבלים, אנחנו יודעים שהוא היה קיים. הדברים שהוא עשה מבוססים על תחקיר; איגדנו פרטים ביוגרפיים מכל מיני אנשים לכדי אדם אחד. עשינו תחקיר על כל מיני טייקונים, אנשים מדהימים עם סיפורי חיים מגניבים. גנבנו למשל את סיפור הריב בין מנחם גולן ליורם גלובוס. מצאנו בהמון ביוגרפיות את הנסיון להצליח בחו"ל. טונה גם ניסה להצליח - הוא נפגש עם מנהל NBC, התקבל לעשות תוכנית ואז העיפו אותו בגלל שהוא מתח את המנכ"ל. הוא חטף אותו וכלא אותו בכלוב של תרנגולות. הוא עשה דברים מדהימים, כמו שטס למצרים בכדור פורח כדי לעשות שלום עם סאדאת, 10 שנים אחרי אייבי נתן, ונחת בגלל הרוח בסעודיה, האו"ם היה צריך לחלץ אותו".

- אם הצופים לא ידעו שזה מוקיומנטרי, הם יבינו? יש התייחסות לזה?

"אין התייחסות בכלל. המציאות מדהימה. גילינו גם המון קווי דמיון בין צדוק סביר, לבן דמותו, טונה הבוגר. גם צדוק עבר למיאמי וניסה להצליח, ולשניהם יש אחות שמאוד חשובה להם בשם אורה. היה מאוד כיף לעבוד עם צדוק. הסרט מעלה המון שאלות לגבי מה זה אמת ומה זה ושקר. הלכנו עם צדוק ברחוב ופתאום הוא פגש מכר, צילמנו את כל השיחה ביניהם, על נכדים ומה קורה, והכנסנו את הקטע בתור שיחה של טונה. אז מה אמת ומה שקר? דוקומנטרי זה קשור למציאות, הסרט הרי צולם במציאות".

- יש סצינת מוקיומנטרי ישראלית?

"יש את "כת השטן" של מיכאל הנגבי מקבוצת בבון, שהוא מצויין, ונראה אמיתי לחלוטין. בחו"ל זה ז'אנר להיטי, כמו לדוגמא התוכנית "פיפל לייק אס" בערוץ 4 הבריטי. זה היה נורא כיף, עבדנו על זה קשה מאוד, ואנחנו רוצים להמשיך לעשות עוד סרטים".

- גם שיחקת פעם ראשונה, לא?

"אני שחקן מאוד גרוע. כשהתחלנו לכתוב את הסרט לא חשבתי לשחק בו. שאול לחץ. בדיעבד אני חושב שהלך יופי, שהייתי בחירה טובה".

- התבססתם גם על איילי המתיחות היישראליים? יהודה ברקן? יגאל שילון?

"כן בטח, יש גם ראיון עם יהודה ברקן, שמגלה שטונה הביא אותו לעולם המתיחות. לסרט קוראים "זהירות מצלמה" על שם התוכנית של מושיק טימור ברדיו, "זהירות מיקרופון".

- מאיפה השם מקס טונה שרייבר?

"שרייבר זה על שם חתולי שרייבר, סופר שאף אחד לא שמע עליו, שכתב איזה עשרים ספרים. טונה זה על שם סבא של חבר שלי, שהיה עסקן בעירייה ומסביר את העובדה שהמון שמות של רחובות בתל-אביב קרויים על שם עסקנים. יש קטע בסרט שמני פאר מראיין את טונה ושואל אותו למה קוראים לו טונה, טונה שואל אותו אם יצא לו להריח את הסרטים שלו. ומקס זה שם יפה".

- הופתעתם שקשת רצתה לקנות את זה?

"לא, זה סרט שהוא ממש נדיר בנוף הישראלי, מבחינת הגימור, כל כך הרבה אינפורמציה, המון פרטים, צילום מצויין. מה שמדהים בסרט הזה, מעבר לתסריט, זו הגרפיקה שעשה אסף בילט. זיופים מושלמים של טונה עם משה דיין, עם מנחם בגין, עם אילי גורליצקי. כל העניין התקופתי, התלבושות שעשתה רונה דורון. לצופים קשה להאמין שהסרט נעשה כיום. עבדנו על הסרט המון זמן. את התסריט התחלנו לכתוב לפני יותר משנתיים. יש משהו בסרטים ישראלים שדורש איזה מאמץ מהצופה, הגיבורים עוברים שינויים, לא רציתי שינויים".

- לא רצית גיבור שמגיע לתובנות?

"כן. מה זה שינויים? לא עובר שינויים! מה זה השינויים האלו שאנשים עוברים? גועל נפש. מתעקשים לחפש טיפה עומק, והחיפוש הכפוי הזה הוא מה שמרדד. הניסיון להיות עמוק בכוח לא עובד. רצו שנוסיף חולת סרטן".

- למה?

"לא יודע, חולת סרטן".

- והוספתם?

"לא. גם דברים שקשורים לאהבה נכתבו באופן מאוד מרומז. מהבחינה הזו הסרט מאוד מינורי, אסף וארז אנשים די מינוריים. לא הצלחנו לעשות עלילת אהבה, אנחנו כושלים בזה, אנחנו גברים".

_______________________________
זהירות מצלמה, הלילה ב-23:00 בערוץ 2
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by