בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
היהודי הנודד 
 
 מקווה לטוב, שלא יהיו מלחמות. קרטס   
 
תמר גלזרמן

אמיר קרטס, איש רעש לשעבר, גר במדבר כבר שבע שנים ומנסה לחפש שם יצירה מחוץ לתל-אביב. יש גם שיר להורדה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אמיר קרטס, איש רעש לשעבר, ארז לפני שבע שנים את הפקלאות ועזב את תל-אביב לטובת המושב עזוז שבדרום. אחרי חמש שנים של הקלטות בבית, יוצא עכשיו אלבום הסולו הראשון שלו, "ים צהוב".

- מה בין ''ים צהוב'' לבין התקליטים של רעש?

"זה כבר לא אלבום של להקה. עשיתי אותו לבד, בעצם בבית על המחשב. לא הוצאתי אלבום סולו עד היום, אלבום שכולו שלי. אני כבר לא מתחבא מאחורי שם של להקה, הגעתי לשלב הזה יחסית מאוחר. אני לא מתוסכל כי לא רציתי לעשות את זה לפני כן, אהבתי לעבוד בשביל טייטל גדול יותר מהשם שלי.

התחלתי אותו ב-97', עבדתי עליו לאורך חמש שנים וסיימתי אותו ב-2002. הקלטתי המון שירים, לא כולם נכנסו, היה סינון. באיזשהו שלב עברתי מהסטודיו הביתי למתנ"ס האזורי שאני נמצא איתו בקשר. היתה פינאלה עם אסף אמדורסקי בתל-אביב; בעריכה אסף נתן עוד קצת צבע, עשה את האלבום קצת יותר קומינקטיבי לאנשי המרכז. הרי עזבתי את תל-אביב במהלך התקליט השני של "רעש", והאלבום הזה נכתב והוקלט בעזוז".

- מה כל כך חשוב בכך שהאלבום לא הוקלט בתל-אביב?

"עניין אותי לעשות משהו שהוא לא תל-אביבי. הרי גם אמנים שחיים מחוץ לעיר, מקליטים בת"א. הכל מתנקז למרכז. היו מעט מאוד ניסיונות ליצור משהו מחוץ אליה, אצל אריאל זילבר למשל, ב"מסך עשן", שומעים ניסיונות לעבוד מחוץ לת"א".

- אבל ז'אנר מוסיקת העולם, שמאוד מצליח בארץ כיום, כמו גאיה לדוגמא, לא נשמע מאוד תל-אביבי.

"לפי דעתי הם מקליטים בתל-אביב. האווירה בה אתה מקליט מאוד חשובה, המקום בו אתה מבצע. זה מקסים שת"א היא מטרופולין גדול ושואב את כולנו אליו, אבל מאוד נדיר שמישהו מקליט מחוץ לה. כל הציוד, האולפנים, המפיקים, הכל נמצא שם. מעט האולפנים שנמצאים מחוץ לת"א מתעסקים בכל מיני חלטורות, חבורות זמר למיניהן. תקליטים קונספטואליים בסגנון "ים צהוב" הם מועטים. צריך מאוד להתכוון, זה לא דבר שקורה מעצמו, כי הכי פשוט זה להרים טלפון לכמה חבר'ה מתל-אביב ולהקליט. זה לא אותו דבר, להופיע בת"א ומחוצה לה, לא אותן אנרגיות, לא אותו קהל. בתל-אביב דווקא קשה לנגן עכשיו, ככה אומרים האמנים שפעילים בעיר כיום".

- למה?

"אני לא יודע. הם מתלוננים. אומרים שהקהל לא צפוי, שאין כל-כך קהל".

- אבל כדי להופיע תצטרך לחזור לסצנה התל-אביבית?

"ברור. אני מגיע הרבה לעיר, ולא מתוך שום סיבה אחרת מאשר אהבה. אני לא מנוכר אליה. פשוט רציתי לבדוק, לעצמי, אם יש איזושהיא אותנטיות ביצירה מהסוג הזה, האחר".

- ומצאת?

"אני חושב שכן. כשאני שומע את האלבום הזה הוא לא נע בקליקות המוכרות, יש בו סיבובים אחרים עם נגנים אחרים".

- ניגנת עם תלמידים שלך מעזוז.

"ניגנתי עם תלמידים לשעבר, והיה מעבר מאוד טבעי לנגינה משותפת של החומרים שלי. זה לא שהגיעו תלמידים לשיעור וניצלתי אותם לנגן בשבילי. זה משהו שמאוד עניין אותם".

- ואיך זה לנגן עם חבר'ה שאתה לימדת?

"זה טוב במובן שהם מכירים המון מושגים מהעולם שלי, אבל מצד שני הם לא עצמאיים כמו מי שמנגן בגובה שלי. אבל כמובן שאלו שבחרתי הם כאלו שהצליח להיות מקוריים, לעמוד מולי, עם הטעם האישי שלהם. זה לא שטפטפתי להם תפקידים, ולא גערתי בהם על זיופים. הפקנו את העיבודים יחד. יש שיר שמופיע פעמיים, פותח וסוגר את האלבום, "ספינתי". הראשון הוא עיבוד שלי על המחשב, האחרון הוא עיבוד עם מי שהיו התלמידים שלי".

- תופיע איתם?

"לא. אני מופיע עם נגנים לא מוכרים, אבל עם המון מרץ וחשק לעשות דברים מעניינים, בשם "המכבסה". שמעתי דברים שלהם והצעתי להם להופיע ביחד".

- מתי?

"עוד חודש, חודשיים".

- ויהיה שיתוף פעולה של רעש לכבוד האלבום שלך?

"יכול להיות. אבל אנחנו במצב של לתת חופש אחד לשני. אנחנו חברים טובים, אבל כל אחד פנה לדרכו. רעש לא פעילה רק שנתיים וחצי, אחרי 10 שנים של פעילות. עוד לא הגיע הזמן, אנחנו עוד בתקופת צינון, ולא נחזור כל-כך מהר. מן הסתם אני אעשה איזה משהו משותף עם ג'וני (שועלי - ת.ג), כי הקשר איתו יותר קרוב מאשר עם שאר החבר'ה. רעש זה היסטוריה, ואני אומר את זה ממקום לא כועס, יש לי מקום חם מאוד בלב ללהקה.

- והלאה? עדיין מעניין אותך לחקור את האופציות ליצירה מחוץ לעיר?

"אחרי האלבום הזה אני אתרכז בדברים אחרים. אנסה לקחת את עצמי מוסיקלית למחוזות אחרים, לא להוציא את אותו אלבום כל פעם. להיות מעין "אמן אמין" שאפשר לאסוף את התקליטים בזה אחר זה, ולא לקבל את אותו מוצר רק מעודכן. יש לי ביקורת, גם על "ים צהוב", ביקורת שאני אתעסק איתה כבר באלבום הבא. העיקר שלא יהיו עוד מלחמות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by