בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אלוהים שלי, רציתי שתדע 
 
 אלוהים על פי מונטי פייתון   
 
יעל אלואיל

למרות שאינה שפוטה של הפטרונות הגברית, יעל אלואיל מקבלת התקפי פריחה מאנשים שמתייחסים לאלוהים כאל אשה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כבר חודש אני נאבקת לכתוב את הטור הזה. התחלתי ונטשתי בערך עשרה נושאים שונים, כולם גרועים, אז בסוף החלטתי שאם כבר הולך להיות לי חרא של טור, אז שיהיה על אלוהים. אלוהים? אתם שואלים. למה לא. אם כבר חרא - שיהיה לפחות חרא יומרני.

חוץ מזה, בכל הגיליון הזה על דת בקושי דיברנו עליו. מוזר, כי בעיני דווקא ההפרדה בין הדת לאלוהים היא מהותית: במסגרת השוק החופשי כל אחד מאיתנו זכאי לקבל ממנו יחס אישי אם הוא מעוניין בכך. לי יש עם אלוהים מערכת יחסים פרטית, שעובדת יופי בלי תיווך של מצוות ורבנים וכוללת מספר סיכומים בלעדיים. יש התנהגויות מסוימות שאני מרשה לעצמי בלי למצמץ, כי ביני לבינו הן בסדר גמור, ויש דברים שלא אעשה למרות שכולם עושים, כי ביני לבינו הם חטא. כל אדם נמצא במצב אחר ולדעתי אין סט חוקים אלוהי אחד שתקף לכולנו, או מערכת יחסים אחת בינו לבני כולנו. אם רוצים בכך אפשר לדעתי להיות גיי ואדם מאמין בלי סתירות פנימיות יוצאות דופן.

ב', חוזרת בשאלה שראיינתי לכתבה על הישיבות, עזבה את הדת אבל עדיין מאמינה באלוהים.
'אני אוהבת אל אלוהים' היא אמרה לי 'היא אף פעם לא אכזבה אותי'.
'מי?' שאלתי אותה.
'היא' היא אמרה לי. 'אלוהים'.

אני יודעת שאני אחטוף על מה שאני הולכת להגיד, אבל אנשים שמתעקשים לקרוא לאלוהים 'היא' עושים לי פריחה. לא בגלל שאני שפוטה של הפטרונות הגברית, ומבלה להנאתי בלעשות ספונג'ה ולחטוף מכות, אלא בגלל שאם יש דבר אחד שאני יודעת על אלוהים, זה שהוא מורכב מכדי לחלוק את הזהות הפשוטה של בני האדם.

אלוהים לא יכול להיות אשה (או גבר) בגלל שזהותו לא יכולה להיות פשטנית כמו הזהות האנושית, שמיניות יחידה וחד משמעית צריכה להיות מודבקת לכל אחד מפרטיה. אפילו המיניות של בני האדם הרבה יותר מורכבת מההגדרה הטוטאלית של גבר/אשה. כל הומו, לסבית, בי וטרנס הם הוכחה לזה. אז אלוהים?? עבורי אלוהים אינו גבר, ככה שאני לא לוקחת באופן אישי את העובדה שהוא גם לא אשה. אלוהים לא דומה לכלום, הוא פשוט אלוהים.

לא שחובה להאמין באלוהים. מספיק אנשים מאמינים דווקא לניטשה, שטען שהוא מת. אבל אני לא כל כך מבינה אנשים שמאמינים בו, אבל מתייחסים אליו כמו אל נדל"ן. ניסיון לקרוא לאלוהים 'היא', הוא ניסיון להעביר אותו לצד של הנשים, כאילו הוא נכס פוליטי. אמנם גם שלוש הדתות המונותאיסטיות מתעסקות בעיקר בהתקוטטות על אלוהים באלפיים השנה האחרונות, אבל נראה לפעמים שהקשר שלהן אליו די קלוש.

אלוהים הוא לא משרה ציבורית שניתן לאייש בדמות יותר פוליטיקלי קורקט, והקמפיין להרצת אשה לתפקיד אלוהים הוא, איך לומר, בעייתי.
היה נחמד אם הדימוי הסמלי של אלוהים בחברה שלנו היתה מאמא כושית ולסבית, אבל העובדה שהדימוי הסמלי שלו הוא גבר זקן ונוקשה לא קשורה לאלוהים אלא רק אלינו ולתרבות שלנו.

הוויכוח לגבי מראהו של אלוהים לא זהה לוויכוח לגבי המראה של ברבי. כל התייחסות מגדרית אל אלוהים, כל ניכוס שלו בידי מגדר כלשהו, הופכים אותו למורכב פחות מאיתנו ומעלימים את האלוהויות שלו, ולכן מוטעות לדעתי.

אז נכון, מרגיז שדמותו הסמלית בחברה שלנו גברית. אבל אני לא חושבת שניסיון לשנות את ערכי החברה באמצעות שינוי הדמות הסמלית הזו תורמת משהו. זה בטוח לא משנה כהוא זה את אלוהים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by