בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פוני של טריק אחד 
 
 לשחוט. קיפר סאתרלנד מדגמן 24   
 
עידית גיל-אשל

עידית גיל-אשל מבינה למה נאלצים האמריקנים לחפש את הדרמה שלהם בעיראק, כשהדבר הכי לוהט שיש להם בבית הוא "24"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הקונצפט המהפכני של "24", להיט האקשן הגדול של פוקס שעולה היום בערוץ 10, פומפם בתדירות גבוהה מאז עלתה העונה הראשונה של הסידרה לשידור בארה"ב לפני כשנה וחצי: ג'ק באואר (קיפר סאתרלנד, בתפקיד שהציל את הקריירה שלו מגורל דומה לזה של בת דמותו הישראלית, סי הימן) הוא סוכן ביחידה ללוחמה בטרור של ה-CIA, שמופרע בחצות הליל על ידי צלצול טלפון מבסיס האם, שמבשר לו כי במהלך היום – יום הבחירות המקדימות לנשיאות בקליפורניה – ינסו גורמים עויינים להתנקש במועמד השחור הראשון שמתהדר בסיכוי ריאלי להפוך לנשיא, דיוויד פאלמר (דניס הייזברט).

במהלך 24 השעות הקרובות, ייאלץ הסוכן באואר לנסות ולהציל את חייו של פאלמר, לאתר את בתו המתבגרת שנעלמה, לחשוף את החפרפרת שהתנחלה בצמרת הסוכנות, וכפי שאפשר להווכח כבר משני הפרקים הראשונים, להתמודד עם עוד הרבה מאוד תת-תסבוכות המבצבצות מעל לפני השטח כמו ריבה חמה בסופגניה עסיסית.

כדי לעשות את זה מעניין עוד יותר, החליטו יוצרי "24", רוברט קוקריין ("ניקיטה") וג'ואל סרנאו ("מיאמי מחלק מוסר"), שכל פרק יתאר בזמן אמת שעה אחת בקורותיו של באואר ועלילות המשנה שנטוות סביבו, כך ש-24 הפרקים של העונה, הנמשכים 24 שעות ברוטו, יתארו את היממה הדרמטית בחייהם של גיבורי הסידרה – רעיון שהיה מהפכני בערך ב-1952, כשפרד זינמן תחם את ההתרחשויות של "בצהרי היום" סביב שעה ועשרים דקות שהגיעו לקיצן בדיוק באמצע היום.

שעון דיגיטלי שמתקתק חליפות כשהעלילה עוברת הילוך או ביציאה לפרסומות ובחזרה מהן, מזכיר לצופים שעליהם להיות במתח. השעה שלכם, הוא אומר, היא גם השעה של ג'ק, וכשאתם הולכים להשתין או להביא בירה מהמקרר בזמן הפרסומות, הוא עדיין שם, יורה במישהו, מבין דבר מה חשוב, או עושה משהו מעניין.

אבל עד כאן הגימיק, ומעבר לו, "24" היא רק סידרה אינטנסיבית, דחוסה, מלאה בהתרחשויות, שכל כך בטוחה בכוח המשיכה התחבולני שלה, עד שאינה מסוגלת להרחיק אל מעבר לתסרוקות הנאות של כוכביה, ולהתפתח לדבר מה מעניין באמת.

כמו רקדנים בבלט זול, מחליקות הדמויות הגרוטסקיות של "24" בג'לטיניות מעושה לתוך העמדות שמסומנות עבורן בגיר בולט מדי, ונקלעות לסיטואציות שקופות באופן בוטה לכל מי שראה כבר סדרת משטרה אחת בחיים שלו; שום טוויסט או הולכת שולל אינם מגוחכים ומביכים מדי בעולמם של קוקריין, סרנאו ו-24 השעות שלהם, שחושבים בוודאי שיממה בחייו של אדם היא בדיחה גסה ונטולת עידון, מעבדת ניסויים לפטיש כדורגל השולחן שלהם, שבו בובות במדים מלהטות ומתגלגלות לפי החליל שלהם, אך נותרות משופדות על גלילי מתכת.

כמו במותחן תככים מירכתיי ליגת המשנה, נערמות התסבוכות והתפניות זו על גבה של זו לכדי גבב עלילתי מוגזם ונטול אופי, חסר כל מאפיין של מציאותיות מתבקשת ומרכיבים אנושיים מקובלים, במה שנראה יותר מכל כמו מקרה קלאסי של תקציב גדול מדי שניתן בידיהם של זוג אוטיסטים המסוגל לשחזר מזכרונו את התנ"ך, אך מתקשה בכתיבת דיאלוג סביר בין בעל לאשתו.

"24" היא לא סדרה גרועה, אלא יצירה בינונית שעשוייה במקצועיות מתעתעת. מאוד יכול להיות שתצליח לכלות ברוב ערמומיות יממה מחייכם, אבל האזהרה חייבת להשמע, כי זוהי יממה מאוד לא מתגמלת, אולי אפילו מעט מעליבה.

________________________
"24", ימי שני ב-21:30, ערוץ 10
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by