בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
כשהם ירקו, אני בלעתי 
 
 
רענן אביר

רענן אביר התהולל בחגו של מפעל היין הישראלי, ויצא עם רשימת המלצות שמוכיחה שלפחות בענבים אין לנו מה להתבייש

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ברחובות יפו סערו רוחות חורפיות כשעשיתי את דרכי במעלה רח' יפת אל תערוכת יינות ישראל השנייה. שם, בתפאורה הנהדרת של הבית הסקוטי, חיכו לי רוחות סוערות לא פחות בישיבת העיתונאים שפתחה את התערוכה, כשלפתע קרס הכסא תחת ברי ססלוב (מיקב ססלוב), שישב מיד לימיני.

מר ססלוב התאושש במהירות והטיח ביושב ראש מועצת גפן היין שאלות נוקבות בעניין חששו מיישום קונטרול'ה (הגבלות על ענף היין). קדמו לכך מתחים בין הייקבים הגדולים לקטנים. בין הגדולים לגדולים. בין הקטנים לקטנים ובעצם בין כולם לבין כולם. יין סמיך מדם.

אבל הייתה שם גם דאגה אמיתית לשיפור והקפדה באיכות המוצר, ודיון באיך לתת לנו, הצרכנים, תמורה נאותה לכספנו. לשוק היין, מסתבר, עומדים להימזג עוד אלפי ליטרים נוספים של משקה, בעקבות נטיעות מסיביות בשנים קודמות ופתיחת ייקבים חדשים. ואיך זה, לעזאזל, יכול להיות דבר רע?

גם החלק הזה עבר ומייד קיבלנו כוסות יין ויצאנו לטעום על מה כל המהומה. זה התחיל במעבר איטי ומחושב בין הדוכנים: מבט, הרחה, טעימה, התרשמות ומעבר לדוכן הבא. מהר מאוד המעבר הפך לריחוף קליל והטעימות, ברוח פורים, למשתה משמח. היקבים החלו לטעום אחד מהשני. נראה היה שהשיחות קולחות והכוסות מתרוקנות באותה המהירות שבה התמלאו. גם הבית הסקוטי מתמלא בקהל שזרם פנימה. גם מי ששילם 45 ש"ח עבור כרטיס כניסה קיבל תמורה נאותה לכספו.

רוחות הסערה מבחוץ ומבפנים נשכחו מזמן. כי זו מעלתו של היין, לא רק שהוא טעים, הוא גם משמח - ואת זה אני לא צריך להזכיר לכם - לב אנוש.

אם יצאתי עם מסקנה אחת מהתערוכה, מסקנה זו היא שללא ספק עלי להקדיש יותר מזמני לשתיית יין. הייתי מציע גם לכם שכבר לארוחה הבא תדאגו לבקבוק יין ותראו איך עד סוף הארוחה ההחלטה הזאת תתברר כנכונה ומתגמלת. והאם כדאי שיהיה זה יין ישראלי? לא מחייב, אבל גם אין סיבה שלא, אם רק נמנעים מיינות בוטיק המתומחרים מעל להגיון.

ובכל זאת תמיד ישנו משהו מוכר ונעים בכל תוצרת מקומית; היין הזה בכל זאת גדל על אדמה ישראלית, ובכל זאת יוצר ע"י ישראלים. כפי שאנו מנסים לשפוט יצירה מוסיקלית או ספרותית שיצאה מכאן בסטנדרטים עולמיים ואוניברסליים, אבל תמיד יימצא בה משהו מוכר שייתן ערך מוסף.

ואם יצאתי עם מסקנות נוספות מהתערוכה, הרי זו רשימה חלקית של יינות שנהניתי מהם במיוחד (ורשומים להלן ללא סדר או העדפה מסוימת):

השרדונה 2000 של קסטל היה מוצלח, אם כי לא בטוח שגם עבור מחירו - 130 ש"ח (הפטיט קסטל מנגד, היה די מאכזב); 03-5619696.

הרזרבד קברנה סובניון 1999 של יקבי ססלוב; 03-6498210.

Bravdo - קברנה סובניון 2001 של יקב כרמי יוסף 052-228130.

בדוכן שמול כרמי יוסף הציג יקב עגור, והציע בצניעות לטעום מתוצרתם. גם קברנה סובניון 2001 וגם קברנה-מרלו 2001 מומלצים בהחלט; 02-9910483.

האדומים של יקב שדה בוקר מומלצים לחובבי היינות הפירותיים; 051-579212.

עדיין בתחום הפירותי, הרייטון אדום 2000 של יקבי אמפורה גם הוא טוב. והאופציה הפחות פירותית שהם מציעים, הקברנה סובניון 2000; 03-9704316.

קברנה סובניון ללא סינון 2000 של סגל, שיצא במהדורה מוגבלת; 08-9241212.

גם אלול 2001 של יקב סוסון-ים (קברנה-מרלו-סירה) ראוי לציון; 02-5709834.

אם אני זוכר נכון נהניתי גם מהתוצרת של תישבי, אך לצערי איבדתי איכשהו את הרשימה בעניין. עד-לא-ידע (היכן שם את הרשימות) וכל זה. בכל מקרה, לחיים!
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by