בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
על סדר היום 
אללה הוא עכבר 
 
 הגיע לגבורות    צילום: יח``צ    
על סדר היום |
 
דני סגל

השם האמיתי שלו הוא מורטימור, כל ילד בעולם מכיר אותו, הוא עומד בראש אימפריה שמגלגלת מיליארדים ואפילו יש לו כוכב בשדרות הוליווד. כל מה שרציתם לדעת על מיקי מאוס - האייקון שחוגג 80

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האבא שלי מיקי. וולט דיסני
 האבא שלי מיקי. וולט דיסני 
 צילום: אימג'בנק/GettyImages 
 
בשנת 1928, בזמן שהעולם היה שבוי בקסמו של כוכב האנימציה 'פליקס החתול', מיקי מאוס, היצירה החדשה מבית וולט דיסני, לא היה נראה כמו מתחרה רציני. לאחר שהסרט הראשון בכיכובו של מיקי נכשל והסרט השני בו הופיע לא הגיע אפילו לשלב ההפצה, דיסני הבין שנדרש שינוי משמעותי. ההזדמנות הופיעה בדמותו של גימיק חדשני שאיפשר לדיסני להשמיע פסקול בסינכרוניזציה מושלמת עם הנעשה על המסך. הסרט 'Steamboat Willie', שהוקרן לראשונה היום לפני 80 שנה, היה למעשה סרט האנימציה המדבר הראשון. אבל ה-18 לנובמבר 1928 לא זכור כיום היסטורי רק בזכות החדשנות הטכנית של הסרט. היום הזה נחגג כיום ההולדת של גיבור הסרט מיקי מאוס, שהפך עם השנים לדמות האנימציה המוכרת ביותר בעולם, ואחד המותגים המצליחים ביותר בהיסטוריה.
 

ההתחלה- מי צרך שפן כשיש עכבר?

איפה הוא ואיפה מיקי. אוסוולד
 איפה הוא ואיפה מיקי. אוסוולד 
 צילום: יח"צ 
 
במהלך שנות ה-20 היה דיסני עסוק עם בן טיפוחיו 'אוסוולד השפן בר המזל', אותו הוא יצר עבור צ'ארלס מינץ, איש יוניברסל. מינץ, שרכש את הזכויות על דמותו של אוסוולד השפן, החליט לוותר על שירותיו של דיסני ולהפיק את סרטיו בעצמו מאחר ודיסני היה פרפקציוניסט ודרש תקציבים הולכים וגדלים להפקותיו. בצעד כוחני הצליח מינץ לפתות חלק גדול מצוות יוצרי 'אוסוולד' לנטוש את דיסני ולעבוד בשבילו. דיסני נאלץ לחזור לנקודת ההתחלה וליצור בעזרת צוות מצומצם גיבור חדש לסרטיו. את הלקח דיסני הפנים היטב והייתה זו הפעם האחרונה שהוא עשה טעות של טירונים. מאותו רגע הקפיד דיסני להיות הבעלים הבלעדי של כל יצירי חברתו ושמר על זכויות היוצרים שלו בקנאות.
 

מורטימור (מיקי) מאוס נולד

מיקי - הימים הראשונים
 מיקי - הימים הראשונים 
 צילום: "Steamboat Willie" 
 
דיסני והאנימטור אובה איוורקס החלו לזרוק רעיונות לגיבור חדש. אחרי שורת ניסיונות שכללה כלב, חתול פרה וצפרדע, נזכר דיסני במורטימור, עכבר מחמד שהוא גידל בצעירותו. דיסני החליט ליצור גרסה קצת אנושית יותר של העכבר ההוא, ולעצב אותה כסוג של צ'אפלין מצויר. כשהגיעה השעה לבחור שם לעכבר הציעה ליליאן אשתו של דיסני לבחור בשם מיקי על פני מורטימור, בטענה שזהו שם קצר ועדכני יותר. את הסרטים הראשונים צייר איוורקס, שהיה האנימטור הראשי של החברה, ודיסני כתב את כל הסיפורים וביים. היסטוריונים של אנימציה חלוקים בדעתם עד היום לגבי מי הוא הממציא האמיתי של מיקי מאוס, דיסני או איוורקס.

מיקי הפציע בסרטים 'Crazy Plane' ו-'Gallopin Gaucho' אבל רק בסרט 'Steamboat Willie', משנוסף לו פסקול קצבי, הוא הפך ללהיט. "הכל התחיל בעכבר קטן" נהג דיסני לומר לאחר שחברתו הפכה לתאגיד ענק, אימרה שהפכה לסמל החלום האמריקאי.

מיקי עבר לא מעט שינויים ברבות השנים. נוספו לו אישונים, האזניים גדלו (אגב, הן תמיד מופנות קדימה, לא משנה באיזו זווית נמצא גופו), הוא קיבל גוף בעל פרופורציות אנושיות יותר וגם זכה בזוג כפפות שלא יורדות מהידיים שלו כבר כמה עשורים.
 
 

פס הייצור - איך בונים אימפריה

לצורך המחשה
 לצורך המחשה 
 צילום: סטוריבורד בכיכובו של מיקי 
 
וולט דיסני ידוע כממציא שיטת ה'סטוריבורד', אחד מכלי העבודה הנפוצים ביותר בעולם הקולנוע, שנמצא בשימוש מתמיד על ידי במאים עד היום. על מנת להמחיש לאנימטורים את ההתרחשויות בסרט המתוכנן, דיסני היה מכין סדרה של איורים מפורטים של כל סצנה וסצנה, ותולה אותם על לוח גדול. השיטה אפשרה לצוות ליירט בעיות עוד לפני שלב הציור וחסכה עבודה מיותרת. במהלך שנות השלושים, בהן הביקוש לסרטי מיקי מאוס הלך וגדל, הסטוריבורד היה הכלי המרכזי בו נעזר דיסני על מנת להשתלט על קצב העבודה. במקביל התחיל דיסני בתהליך של גיוס ואימון אנימטורים מכל רחבי ארצות הברית, כשכל אחד מהם מתמחה בחלק אחר של תהליך העבודה ודיסני עצמו מפקח מלמעלה. עובדיו עברו שיעורי ציור מפרכים בהם הוכנסו לכיתה חיות אמיתיות. השאיפה היתה להגיע לחיקוי מדויק ככל האפשר לתנועה טבעית. זו הייתה התקופה שבה דיסני למד להאציל סמכויות והתגלה כמנהל מוכשר. ככל שפס היצור הפך מקצועי יותר, דמויות המשנה שנוצרו הפכו מורכבות יותר.

עם הזמן התווספה למיקי קבוצה קבועה של קולגות. הבולטים מחבריו החדשים היו פלוטו, גופי וכמובן דונלד דאק, שנוצר בשנת 1930.

 

הפמלייה של מיקי

איפה ארי גולד. הפמלייה בהרכב מלא
 איפה ארי גולד. הפמלייה בהרכב מלא 
 צילום: האתר הרשמי של דיסני 
 
פלוטו, כלבם המגושם והתזזיתי של מיקי ומיני היה דמות יוצאת דופן מבין החברים. הוא היה כלב לכל דבר ולמרות מנעד רחב ביותר של הבעות פנים לא ידע לדבר. גופי עם זאת, השייך גם הוא למשפחת הכלבים עבר תהליך האנשה מקיף וידע לדבר וללכת זקוף ממש כמונו. גופי בעל האופי האדיש והפלגמטי הוא חברם הטוב של מיקי ודונאלד דאק. דונאלד, ברווז לבוש בבגדי מלח בעל חתך דיבור בלתי ניתן לפענוח ומזג נפיץ, היה החבר השלישי והפרוע ביותר. דונאלד דאק התגלה כיצור כריזמטי במיוחד והפך לכוכב הכי גדול של דיסני אחרי מיקי מאוס ובשנים אחדות אף עלה עליו בפופולאריות. דונאלד נשוי לברווזה מקסימה בשם דייזי ויש לו שלושה אחיינים מעצבנים בשם לואי, דיואי ויואי.
 

הישגים - מיקי קוצר את הפירות

קלאסיקה בהצתה מאוחרת
 קלאסיקה בהצתה מאוחרת 
 צילום: מתוך "פנטזיה" 
 
כבר בשנת 1932 זכה דיסני באוסקר וב-1935 העניק לו חבר הלאומים מדליה מיוחדת על יצירת 'מיקי מאוס' כסמל של רצון טוב כלל עולמי. אפשר לומר שמיקי נח על זרי דפנה מגיל מאוד צעיר. דיסני מיהר לפדות את ההשקעה ועשרות מוצרי מיקי התחילו להופיע כפטריות אחרי הגשם. דמותו של מיקי מאוס החלה להופיע על שעונים טי שירטים ושאר מוצרים וככבה באינספור חוברות קומיקס, והתכניות הראשונות לפארק שעשועים מתוכנן, הלא הוא דיסנילנד, התחילו לקרום עור וגידים. ב-1940 מיקי מאוס הופיע בתפקיד המזוהה עמו ביותר כשוליית הקוסם בסרט 'פנטזיה', אבל הסרט לא היה הצלחה כשעלה לאקרנים (למרות שהפך לקלאסיקה מאוחר יותר) ובתקופת מלחמת העולם השנייה הועם זוהרו של מיקי מאוס. למרות הופעות חוזרות ונשנות בסרטי תעמולה פרו אמריקאים, החיילים העדיפו דמויות ממזריות יותר כמו פופאי המלח או באגס באני השפן, שהפך להיות המתחרה המרכזי של מיקי. מיקי טוב הלב והאופטימי התקשה לעמוד בתחרות.
 

מיקי מאוס נגד באגס באני

הצ'ילבה הנצחית. באגס
 הצ'ילבה הנצחית. באגס 
 צילום: יח"צ 
 
מבקריו של מיקי לעגו תמיד למשפחתיות היתר שלו ושל שאר דמויות דיסני. בניגוד לאנרכיזם והטירוף של סרטי באגס באני, בסרטים של דיסני שלטה תמיד אוירה חינוכית. אף שסרטיו קצביים ומלאים בסלאפסטיק הם מטיפים לערכים של רעות, אהבה ומשפחה. המוסיקה, שמהרגע בו מיקי נוצר ליוותה אותו באופן קבוע, היא הדרך של מיקי מאוס להשתולל. הסרטים שלו מלאים ברגעים בהם הוא מנצח על תזמורות, מנגן על אביזרים שונים וכל חיה שעוברת בסביבה בדרך כלל מצטרפת לחגיגה. בסרטים אלו נוצרו המרכיבים לסרטי דיסני שאנו מכירים היום: סיפורים רומנטיים וחינוכיים, דמויות משנה מעולם החיות והדוממים והרבה שירים וריקודים.

ככל שהשנים עברו דונאלד וגופי התחילו לגנוב את ההצגה ומיקי הפך להיות חבר בוגר ואחראי יותר, שמשגיח על שני חבריו הפרועים. כסמל בינלאומי מקומו של מיקי היה מובטח, אבל בסופו של יום הוא פיתח דמות פאסיבית של ילד טוב והילדים הרעים תמיד יותר פופולאריים. הפעם היחידה שבה מיקי הופיע על אותו המסך עם באגס באני הייתה בסרט 'מי הפליל את רוג'ר ראביט' (1988)של רוברט זמאקיס. לקראת צילומי הסרט נחתם הסכם מפורט בין וורנר לדיסני, לפיו כל אחת מהדמויות תקבל בסרט זמן מסך זהה, וההופעה המשותפת התאפשרה. כמובן שהם לא מופיעים על המסך באותו זמן. יש גבול לויתורים ששני הדיוות היו מוכנים להם.
 

אייקון חוצה דורות ותרבויות

 
בשנות החמישים והשישים הרחיבה חברת דיסני את תחומי עיסוקה. דיסנילנד נפתח ב-1955 והפך לאחד מיעדי החופשות הפופולאריים ביותר בארה"ב, וסרטי קולנוע עם שחקנים חיים נוספו למגוון המוצרים שדיסני מייצרת. מיקי מאוס החל להופיע באופן קבוע בתכנית הטלוויזיה לילדים 'מועדון מיקי מאוס' שרצה עד היום. בשנים האחרונות תכנית זו היתה קרש קפיצה לקריירות של בריטני ספירס, כריסטינה אגילרה וג'סטין טימברלייק. דמותו ממשיכה להתנוסס על מוצרים של דיסני ותחנות טלוויזיה משדרות שוב ושוב את הסרטים הישנים בכיכובו.

מיקי ממשיך להתקיים גם כאייקון תרבותי. לא מזמן הזדעזע העולם כשגילה שתחנת הטלוויזיה של החמאס משתמשת בשחקן לבוש במסכת מיקי מאוס העונה לשם 'פאנפור' על מנת ללמד ערכים של טרור והרס. בעקבות המחאה הציבורית הוחלף פאנפור (שלפי התכנית הוכה למוות על ידי חיילים ישראלים). המקרה מלמד על הכוח של מיקי מאוס כסמל. זו לא הפעם היחידה שבה נעשה שימוש בשמו של מיקי כאמצעי מחאה. בבחירות האמריקאיות בוחרים רבים ממלאים את שמו של מיקי מאוס כמועמד לנשיאות במחאה על שיטת הבחירות או כסמל לחוסר שביעות רצון הציבור מהמועמדים. מיקי מאוס קיים בזיכרון הקולקטיבי כעכבר מצחיק וטוב לב שעושה תמיד כמיטב יכולתו, סמל שכולם יכולים להזדהות אתו. כמו שנהג לומר דיסני "כשאנשים צוחקים על מיקי מאוס, זה בגלל שהוא כל כך אנושי". מזל טוב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by