בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
קולנוע 
תחשבו חיובי 
 
  צילום: מתוך `פילדלפיה`    
קולנוע |
 
דני סגל

כשכולם עוד פחדו לדבר על איידס, הוליווד הייתה הראשונה ששמה פנים, שמות ופן אנושי על המחלה, ובכך פתחה את הצוהר להסתכלות סובלנית, נאורה ומושכלת על הסוד הכי שמור בתעשייה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מחלה של כולם. סרט המלחמה באיידס
 מחלה של כולם. סרט המלחמה באיידס 
 צילום: אילוסטרציה 
 
אמריקה לא אוהבת להיזכר בצורה המביכה שבה הומופוביה מובנית ולחץ של קבוצות ימניות גרמו לנשיא רייגן להתעלם ממחלת האיידס שפרצה בארה"ב בשנות ה-80, גם כאשר מספר הקורבנות הגיע לאלפים. להוליווד לקח לא מעט זמן להבין כיצד היא מעכלת את הנושא המורכב.

'פילדלפיה', הסרט ההוליוודי הראשון שתקף את הנושא חזיתית יצא ב 1993, 12 שנה אחרי שהנגיף התגלה. בקולנוע העצמאי ובתיאטרון לעומת זאת, אפשר למצוא התמודדויות מוקדמות יותר עם איידס. דרך כמה דוגמאות בולטות ניתן לראות כיצד ייצוגים קולנועיים חושפים את הדרך העקלקלה שעברה דעת הקהל האמריקאית לגבי איידס - ממחלה של הומוסקסואלים, למחלה של כולם.
 

'Parting Glances'

מעטים זוכרים את הופעת הבכורה של סטיב בושמי בסרט 'Parting Glances' של ביל שרווד מ- 1986, אחד מסרטי האינדי הראשונים שהתמודדו עם נושא מחלת האיידס. הסרט מתאר את סצנת הגייז הפעילה של ניו יורק בשנות השמונים, כשהאיידס נוכח כל הזמן ברקע בדמותו של ניק (בושמי), אחד מחולי האיידס הראשונים שנראו על המסך הגדול. בעוד גיבור הסרט, צעיר גאה בשם מייקל, מתכונן לעזיבתו המתוכננת של בן זוגו הנוכחי, רוברט, הוא מבין שעדיין יש לו רגשות כלפי האקס ניק, מוזיקאי חולה איידס איתו הוא עדיין בקשר.

הסרט מציג את מחלתו של ניק בצורה פשוטה וישירה והקסם הממזרי של בושמי גורם לצופה לחבב אותו ולהזדהות עימו באופן טבעי. הפסקול, שמלא באופן צפוי בלהיטים של ברונסקי ביט, משרה אווירה נוסטלגית משהו, אבל הרבה דיאלוגים משעשעים ותסריט נוגע ללב גורמים לסרט לעבור את מבחן הזמן. מומלץ ביותר ולו רק על מנת להתענג על ההופעה המצוינת של בושמי. במאי הסרט שרווד מת מאיידס בשנת 1990.
 
קסם ממזרי. בושמי לפני עידן טרנטינו
 קסם ממזרי. בושמי לפני עידן טרנטינו   צילום: מתוך 'Parting Glances' 
 

'מלאכים באמריקה'

כשהנגיף פוגש את הדת
 כשהנגיף פוגש את הדת 
 צילום: 'מלאכים באמריקה' 
 
'מלאכים באמריקה' עלה לראשונה על במות ברודוויי ב-1990 והכה גלים כמחזה הראשון בנושא האיידס שהצליח למשוך קהל סטרייטי, וכאחד המחזות הארוכים בהסטוריה. זכורות לטובה ההפקה המצוינת של הקאמרי למחזה, שהועלתה בהאנגר בנמל תל אביב אי שם בשנות התשעים והפקה נוספת של בית צבי מאוחר יותר. מייק ניקולס ('הבוגר') בשיתוף פעולה עם המחזאי המקורי טוני קושנר אחראים לגרסה הטלוויזיונית של HBO מ-2003.

ביצירה שאפתנית שמשלבת עיסוק במערכות יחסים הומוסקסואליות ובאיידס עם סימבוליקה דתית, הצליח קושנר לשחזר בצורה מעניינת ומקורית את הצורה שבה חוותה קהילת הגייז האמריקאית את שנות שלטונו של רייגן. על ידי הקבלה בין כמה קווי עלילה יצר קושנר שילוב מפתיעה בטבעיותו בין דרמה ריאליסטית לפנטזיה דתית. בסצנה בולטת במיוחד מופיע מלאך מן השמיים ומגייס את הגיבור חולה האיידס לתפקיד של נביא לכל דבר, כולל גלימה שחורה. הגרסה הטלוויזיונית שבה משתתפים אל פאצ'ינו, מריל סטריפ ואמה תומפסון משחזרת נאמנה את כוחו של המחזה המקורי ובהחלט מומלצת לכל מי שמצליח לפנות 6 שעות פנויות.
 
נבואת זעם
 נבואת זעם   צילום: 'מלאכים באמריקה' 
 
 

'חסד מופלא'

צוואה קולנועית
 צוואה קולנועית 
 צילום: 'חסד מופלא' 
 
עמוס גוטמן היה דמות יוצאת דופן בקולנוע הישראלי ובלט בכנות הבלתי מתפשרת של סרטיו ובכוח שלהם. בשנת 1992 כשיצא סרטו האחרון היה גוטמן חולה באיידס וסרטו זה הוא במידה רבה צוואתו הקולנועית. שרון אלכסנדר משחק את תומס, הומוסקסואל חולה איידס שחוזר מניו יורק ומתגורר אצל אמו (רבקה מיכאלי). הסרט מתאר מערכת יחסים עדינה ומרומזת שנוצרת בינו לבין יונתן (גל הויברגר) השכן, צעיר בן 18 שמחפש אהבה. למרות הקסם המלנכולי של סיפור האהבה בין תומס ליונתן הסצנות המהנות ביותר בסרט מציגות את הקשר של שני הגיבורים עם משפחותיהם ובעיקר את מורכבותן של מערכות היחסים המקבילות אך הפוכות עם אמהותיהם.

כצפוי הסרט מאוד קודר ועגמומי אבל גוטמן מצליח ליצור הרבה רגעים יפים וליריים, והסרט מכיל הופעות מצוינות של אלכסנדר, מיכאלי ואקי אבני הצעיר בתור בן הזוג הפרוע של יונתן. מחלתו של תומס לא מוצגת בשמה אלא בצורה מרומזת שתורמת למסתורין הכללי סביב דמותו. בקריירה קצרה ואינטנסיבית הצליח גוטמן לייצר גוף עבודות מרשים והסרט חסד מופלא הוא ללא ספק פסגת יצירתו.
 

'פילדלפיה'

טום הנקס משחק עורך דין חולה איידס שמפוטר מעבודתו במפתיע בעקבות גילוי שותפיו לעבודה על מחלתו ב 'פילדלפיה' של ג'ונתן דמי מ-1993. הסרט שמבוסס באופן חלקי על מקרה אמיתי, מתאר את המאבק המשפטי שמנהל הגיבור נגד שותפיו לשעבר ואת התמודדויותיו עם אפליה על בסיס יומיומי כחולה איידס והומוסקסואל. הנקס קטף אוסקר על המשחק המצוין ואוסקר נוסף הוענק לברוס ספרינגסטין שביצע את שיר הנושא בסרט שהיה ללא ספק צעד קדימה במאבק למען מודעות לאיידס.

הליהוק של הנקס והלהיט המצוין של הבוס הפכו את הסרט לנגיש יותר והכניסו את האיידס למטריית המיינסטרים כמו שרק הוליווד יכולה לעשות. אנטוניו בנדרס משחק את בן זוגו של הנקס ולמרות שסצנת המיטה קוצצה (אבל חזרה ב-DVD) אפשר להנות מריקוד סלוני קצר שמהווה את שיא הקרבה הפיזית שאליה מגיעים הנקס ומאהבו הלטיני. דנזל וושינגטון דופק נוכחות גם הוא בתפקיד לא רע כעורך דין שהופך במהלך הסרט מהומופוב טיפוסי ללוחם צדק טיפוסי לא פחות. ג'ונתן דמי לקח נושא עדין והצליח לייצר סרט רציני שאינו סובל מדביקות יתר. בסופו של דבר הסרט די מהנה במיוחד בזכות תפקידו של הנקס שהשיל יותר מ-10 קילו בשביל סצנת בית המשפט, ובהחלט מצדיק את האוסקר.
 
התמודדות עם אפלייה
 התמודדות עם אפלייה   צילום: 'פילדלפיה' 
 

'Kids'

כשהסרט קידס יצא לראשונה ב-1995 נוצרה סביבו מייד שערורייה בעקבות הצורה הגרפית שבה הוא חשף שימוש בסמים, אלימות ומין בקרב צעירים בני 10 עד 14. עד היום מתווכחים מבקרים לגבי הערך שלו, כשחלקם מתייחסים אליו כאל סוג של פורנוגרפיה במסווה והחלק השני מגן עליו בטענה שהוא משמיע ביקורת חריפה אך לגיטימית על מצבם המדורדר של בני נוער באמריקה. מבחינת יחסו לאיידס הוא בהחלט היה חדשני כאחד הסרטים הראשונים שהציג נשאים סטרייטים של נגיף ה-HIV.
 
לא למבוגרים בלבד. קלואי סביני ורוזריו דוסון
 לא למבוגרים בלבד. קלואי סביני ורוזריו דוסון   צילום: 'Kids' 
 
התסריטאי הרמוני קורין שהפך מאז לבמאי מעניין ומוערך היה בן 18 כשהוא כתב את התסריט ולארי קלארק השנוי במחלוקת ביים. הסרט עוקב אחר חייהם של סקייטרים מוושינגטון סקוור פארק בניו יורק. תלי, צעיר פרוע שלא מודע לעובדה שהוא נשא HIV ,מחפש את ההרפתקה המינית הבאה שלו כשבמקביל חברתו לשעבר ג'ני רודפת אחריו בכל העיר כדי למנוע ממנו להדביק נערות נוספות. הסרט, בו מופיעים לראשונה קלואי סביני, רוזריו דוסון וליאו פיצפטריק, מצליח ליצור תחושת מציאות חזקה על ידי שימוש בשחקנים לא מקצועיים, ועד היום הוא מספק חוויית צפייה חזקה ולא שגרתית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by