בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
קולנוע 
פה קבור הכלב 
 
  צילום: יח``צ    
קולנוע |
 
דני סגל

לרגל יציאת סרט האנימציה 'בולט' על חייו של כלב הוליוודי עם מניירות, אנחנו נזכרים בכלבים המפורסמים ביותר בקולנוע ובטלוויזיה שהוכיחו לכולם שחיי כלב זה לא מה שחשבנו

 
 
 
 
 
 
 
 
 

'Where the North Begins' - כך נולדת אגדה הוליוודית

מת בזרועותיה של ג'ין הארלו
 מת בזרועותיה של ג'ין הארלו 
 צילום: רינטי ב'Where The North Begins' 
 
שם : רין טין טין

גזע: רועה גרמני

הכלב הכוכב של תקופת הסרט האילם היה רין טין טין, שזכה לכינוי Wonder Dog, והיה גיבורם של סדרת סרטים ותסכיתי רדיו. רינטי נאסף בצרפת בעודו גור על ידי חייל אמריקאי בשם לי דאנקן חודשיים לפני תום מלחמת העולם הראשונה ואחרי המלחמה נלקח ללוס אנג'לס. דאנקן היה הראשון שעודד את הנטיות האמנותיות של רינטי והתחיל לקחת אותו לאודישנים. הפריצה הגיעה כשרינטי לוהק ב-1922 לתפקיד זאב בסרט 'The Man from Hells River', הראשון מבין שרשרת תפקידי זאב שרינטי שיחק. הקהל הגיב בהתלהבות ורינטי קיבל תפקיד ראשי שנה מאוחר יותר בסרט 'Where The North Begins' שהיה הצלחה ענקית. במהלך שנות ה 20 המשיך רינטי לככב בסרטים רבים עד מותו בשנת 32. האגדה ההוליוודית מספרת שהוא מת בזרועותיה של הכוכבת ג'ין הארלו. אחרי מותו הוא נקבר בבית הקברות לחיות מחמד בצרפת. בשיא הצלחתו היה רינטי מקבל 10,000 מכתבי מעריצים כל שבוע וכוכב עם שמו מופיע בשדרת הכוכבים של הוליווד. רין טין טין זכור ככלב מרשים במיוחד ששילב יכולות פיזיות מרשימות כמו יכולת לקפוץ מאוד גבוה עם חזות סמכותית ואופי כובש.
 

'לאסי שובי הביתה' - ידעתם שהיא כלב זכר?

שם: לאסי

גזע: קולי

לאסי היא הכלבה הכי מפורסמת בעולם ויש אומרים שגם הכי יפה. עד היום צפייה בסרט 'לאסי שובי הביתה' מ-1943 היא תענוג, וסצנת הסיום שבה לאסי פוגשת את הילד ממנו היא נפרדה בתחילת הסרט ידועה כאחת ממסחטות הדמעות הגדולות ביותר בתולדות הקולנוע. מאז שיצא הסרט המקורי ועד היום לא הפסיקו לצלם סרטים וסדרות טלוויזיה שמבוססות על דמותה של כלבת הקולי החכמה. לאסי היא יוצאת דופן ברשימה כי היא לא כלבה מצחיקה והיא גם לא בדיוק חמודה. התכונות הבולטות של לאסי הן החוכמה והאצילות שלה וכמובן הנאמנות המוחלטת לבעליה ולמקום שממנו היא באה. הכלב Pal שיחק את לאסי בסרט הראשון ומאז ועד היום על כל גלגולי דמותה בקולנוע או בטלוויזיה תמיד שיחקו את לאסי צאצאיו הישירים של הכלב המקורי. לאסי נבחרה כאחד ממאה האייקונים הגדולים ביותר של המאה ה-20 על ידי מגזין וראייטי וכמו רין טין טין גם על שמה יש כוכב בשדרות הכוכבים של הוליווד.
 
אצילה, נאמנה וכוכבת עם קבלות
 אצילה, נאמנה וכוכבת עם קבלות   צילום: 'לאסי שובי הביתה' 
 

'עזית של הצנחנים' - כלבה מיליטנטית

תמימות כובשת
 תמימות כובשת 
 צילום: כרזת הסרט 'עזית של הצנחנים' 
 
שם: עזית

גזע: זאב גרמני

אחרי שהחלה את דרכה בסדרת ספרים פרי עטו של הרמטכ"ל העשירי מוטה גור וכיכבה בשתי הפקות תיאטרון מצליחות, הופיעה עזית על המסך הגדול בסרטו של בועז דוידזון משנת 72'. הכלבה העשויה ללא חת שתופסת מחבלים על ידי חוש הריח המפותח שלה ובסצנת השיא של הסרט גם צונחת ממטוס ידועה כסימפטום מובהק לאופוריה של תקופת פוסט מלחמת ששת הימים. בסרט השתתפו יוסי פולק ומונה זילברשטיין בתור אורי הצנחן ותמי היפה, אותם מצילה עזית משובם אבו חסן, מנהיג כנופיית המחבלים האכזרי. במהלך הסרט מקבלת עזית בגאווה את כנפי הצניחה שלה ומצטרפת באופן רשמי לצבא ההגנה לישראל. למרות שהמיליטנטיות הבוטה והייצוג המביך של המחבלים קצת פוגמים בהנאה יש בסרט תמימות כובשת שמחממת את הלב ולעזית יש בהחלט נוכחות של כוכבת. גם השירים היפים של קובי רכט שמלווים את הסרט מזכירים את אווירת התקופה ומעודדים התרפקות נוסטלגית.
 
 

'A Boy and his Dog' - על כלבים ושואה גרעינית

שם: Blood - בלד

גזע : מעורב

הכלב החמוד טייגר, שכיכב בסדרה 'The Brady Bunch' בתחילת שנות השבעים התגלגל בשנת 1975 לקלאסיקת המד"ב הפוסט אפוקליפטית 'A Boy and his Dog' והפך לחלוץ הכלבים המדברים. טייגר משחק בסרט את בלאד, תוצאה של ניסוי משונה שבעקבותיו הוא מסוגל לתקשר עם בעליו בטלפאתיה, ובזכות השילוב של voice over גם הקהל שומע את הערותיו הציניות של הכלב. בלאד מתגלה במהלך הסרט ככלב אינטילגנטי להפליא אך מפוקפק מבחינה מוסרית שזורק בדיחות שחורות ומזלזל בסובבים אותו. הסרט מספר על עולם שבו שואה גרעינית השמידה את רוב האוכלוסיה הנשית והגברים המורעבים מינית מתחרים ביניהם על קומץ הנשים שנשארו בחיים. הסרט, שבמהלכו בלאד בעל חוש הריח המפותח עוזר לבעליו למצוא בחורות, הותקף על ידי קבוצות פמניסטיות בטענה שהוא מעודד שנאת נשים. בלאד הוא כלב בן כלאיים מדובלל וקטן, ההיפך המושלם מכלבים אתלטיים כמו רין טין טין או דובי דוברמן, אבל זהו גם סוד קסמו. הניגוד בין החזות העלובה לאינטליגנציה יוצרת הרבה רגעים קומיים ועל ידי יצירת אבטיפוס כלבי חדש נסללה הדרך לדמותו של בראיין הכלב האנושי להפליא מהסדרה 'Family Guy'.
 
הכי לא פוליטקלי קורקט
 הכי לא פוליטקלי קורקט   צילום: 'A Boy and his Dog' 
 

'הדוברמן החברמן' - מורה טוב, מורה לחיים

דוקטור דובי
 דוקטור דובי 
 צילום: יח"צ 
 
שם: דובי

גזע: דוברמן

מבין ההפקות של המועצה הלאומית למניעת תאונות דרכים, שאחראית גם על קלאסיקות כמו 'דנידינה', 'בולבול הקבולבול' ו'דלת הקסמים', בולטת באיכותה סדרת הפולחן 'הדוברמן החברמן' בהשתתפות דובי דוברמן האגדי. ב 5 פרקים בלבד ואינספור שידורים חוזרים הצליח הדוקטור לחוקי תנועה לצרוב בתודעה הישראלית סדרה של כללי בטיחות בסיסיים ושיר פתיחה מדבק, אותם יכול כל בן 30 ומעלה לדקלם גם מתוך שינה. ספי ריבלין, דורי בן זאב ותיקי דיין כיכבו לצידו של הכוכב המרכזי דובי, שבניגוד לשמועה העקשנית על מותו בתאונה דווקא הלך לעולמו בשיבה טובה. לאחרונה הופק פרק נוסף של הסדרה בשיתוף פעולה בין הטלוויזיה החינוכית ו-HOT, שגם בו משתתף דורי בן זאב לצד דוברמן צעיר וחתיך בשם בובוש, שעושה את מירב המאמצים על מנת להיכנס לנעליו הגדולות של דובי המיתולוגי.
 

'טרנר והוץ'' - מי מרייר על טום הנקס?

הכשרון מפצה על הריר
 הכשרון מפצה על הריר 
 צילום: 'טרנר והוץ'' 
 
שם: הוץ'

גזע: מסטיף צרפתי

רגע לפני הטרנספורמציה של טום הנקס מכוכב מן השורה לכוכב הרבה מעל השורה הוא הספיק לככב בסרט המקסים 'טרנר והוץ'' משנת 89'. בסרט משחק הנקס בלש פדנט שנאלץ לאמץ את הכלב מזיל הריר של קורבן רצח שהוא חוקר. הוץ', העד היחידי בחקירה, מוביל את הנקס לפיתרון התעלומה ובדרך גם מכיר לו וטרינרית חמודה. הדינמיקה הקומית של הנקס וביזלי (שמו האמיתי של הוץ') ניכרת כבר בהבעות התואמות שלהם בפוסטר הסרט וברגעי השיא הסרט פשוט מפיל מצחוק. ללא ספק הוץ' הוא הכלב בעל ההבעה האנושית ביותר ברשימה ולמרות שהוא לא בדיוק דוגמן הוא מפצה על כך בכישרון משחק נדיר. ביזלי מת בשנת 1992.
 

'בטהובן' (לא מלחין ולא גרמני)

הגדול לא מבטיח איכות. בטהובן
 הגדול לא מבטיח איכות. בטהובן 
 צילום: יח"צ 
 
גזע: סן ברנארד

שם הסרט: בטהובן

לא ברור מהו סוד המשיכה של בטהובן, אבל העובדה היא שמאז לאסי לא נעשו כל כך הרבה סרטים על כלב אחד. עם חמישה המשכונים וסדרת אנימציה בטלוויזיה מקומו בהיכל התהילה של הכלבים מובטח. בטהובן קיבל את שמו לאחר שהפגין חיבה עזה למוסיקה של לודוויג ואן בסרט הראשון, שנכתב באופן מפתיע על ידי ג'ון יוז הגדול (מועדון ארוחת הבוקר) תחת הפסבדונים אדמונד דאנטס. למרות שג'ון יוז יצר כמה אבני דרך בתחום סרטי התיכון בבטהובן הוא לא במיטבו. במהלך הסרט מנסה משפחתו המאמצת של הסן ברנארד המגודל להגן עליו מווטרינר זדוני שמנסה ללכוד אותו על מנת לעשות עליו ניסוים אכזריים. בעקבות הסרט שלחה קבוצת וטרינרים אמריקאים מכתב לראש איגוד הסרטים האמריקאי במחאה על הדרך הלא מחמיאה שבה מוצג הקולגה הקולנועי שלהם. בטהובן הוא ללא ספק הכלב הכי גדול ברשימה, והוא בהחלט ניחן בסוג של קסם מטופש, אך בסרטים שלו קיים אלמנט נוסחתי וטכני שמונע מהם להפוך לקלאסיקות אמיתיות של ז'אנר סרטי הכלבים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by