בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
משיח על סובארו לבנה 
 
 
ערן דינר

ערן דינר לא חוסך בסופרלטיבים על אלבום הבכורה של שילה פרבר, שלעתים רחוקות יוצאים כאן שלמים ובטוחים כמוהו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
על עטיפת אלבום הבכורה של שילה פרבר מופיע תצלום משפחתי ישן. הילדה שילה יושבת על מכסה המנוע של הסובארו-פשע המשפחתית וחוטפת על הראש מאמא, שאוחזת בה בידה האחת ובשניה מנופפת באצבע מאיימת. תתנהגי יפה! כך אומרת הכותרת שהיא גם שם הדיסק, אבל על פניה של הילדה נסוכה אותה הבעה מחוצפת ומשועשעת שנועצת בנו שילה הבוגרת מצידו השני של הדף.

הבחירה בתצלום המשפחתי היא הברקה עיצובית. מיד בהאזנה הראשונה ל"תתנהגי יפה" מתברר שאין דרך קולעת מזו להציג את פרבר, שמסרבת בתוקף להתנהג יפה או לשיר "יפה", ובעיקר לא רוצה להתכופף בפני עריצות הפלייליסט, לשיר שירים נבובים בהפקה מלוטשת ולקבל הזמנות ליצפאן.

חודשים לפני צאת האלבום כבר זכתה שילה פרבר לקרדיט עצום. בפורומי המוסיקה הישראלית היא הוכתרה זה מכבר כנסיכת האינדי החדשה וכתקווה הלבנה הגדולה של הרוק הנשי המקומי. עכשיו, עם צאת אלבום הבכורה שכולו טקסטים ולחנים שלה, נעים לגלות שהיא פורעת את השטר באסופה מרשימה ומגוונת של שירים, ומסתמנת כהבטחה גדולה.

רם אוריון, שהפיק מוסיקלית, רקח סאונד מגוון, עמוס מלוא הסל דיסטורשנים, תכנותים ואפקטים. בעזרתו פרבר מציגה כרטיס ביקור מרשים באלבום מהודק וסוחף שנשמע כמו מעט מאד דברים שנעשו כאן בשנים האחרונות.

אוריון העניק לכל שיר באלבום סאונד שונה ומובחן, מעין תצוגת תכלית או קורס מזורז בהפקת רוק מודרנית. ממפלי הדיסטורשן המלוכלכים ב"אדם חופשי" לגבול הפופ ב"שמיים" ועד לכאוס של חצוצרות בסיום "לילה" הפרנואידי. ללא ספק, חלקו בתהליך היצירה גדול מהמקובל ברוב המקרים, אך ההפקה היצירתית היא רק אחד הגורמים שהופכים את "תתנהגי יפה" להפתעה כה נעימה. הגורם השני, או בעצם הראשון, הוא השירים עצמם וההגשה החופשית והזורמת של פרבר, שמתמודדת באותה מידה של הצלחה עם פסטיבל החירועים ב"אדם חופשי" ועם המנון רוק מסורתי ב"גשם".

המבט החוצה מאפיין את "תתנהגי יפה" מהבחינה המוסיקלית אך בטקסטים האישיים יש דווקא מימד מקומי מאד. הכתיבה של פרבר ישירה. לעיתים בוטה, ובעיקר רעננה בשימוש המשוחרר שלה בעברית יומיומית, בלתי מתחכמת, במשפטים כמו "וגם את בחורה מסתדרת" (אדם חופשי) או "שכפתור האחת שלי נתקע על ON" ("שתשתוק כבר ואוכל ללכת") שמשתלבים מצוין בתחושת הישירות והחספוס ששורה על האלבום כולו.

גם אם עדיין מוקדם לקבוע אם היא כאן כדי להשאר, שילה פרבר מתמקמת בטבעיות בנקודת המוצא של דרך שעשויה להיות ארוכה ומסקרנת. אחרי סיפתח כה נאה, נותר רק לקוות ש"תתנהגי יפה" הוא רק המילה הראשונה שנשמע ממנה. לעיתים נדירות יוצא כאן אלבום בכורה כה שלם ובטוח בעצמו כמו התקליט הזה.

_______________________________
שילה פרבר: תתנהגי יפה, (אן.אם.סי)

ראיון עם שילה פרבר
ושיר להורדה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by