בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
קולנוע 
דם חם: הערפדים חוזרים למסך 
 
קולנוע |
 
ענת זהר

איך קרה שערפדים שהחלו את הקריירה שלהם כיצורים אפלים החיים במערות חשוכות וישנים בקברים, השתדרגו למעמד של סמלי סקס בסדרות נעורים? רגע לפני עליית להיט הערפדים "דמדומים" בארץ וחדירת ההיסטריה לזירה המקומית, בדקנו כיצד הפך דרקולה משסף הגרונות לאיש הטוב בסיפור

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 הרעיון של באפי היה חתרני במהותו: מדובר בבלונדינית השווה הראשונה שהפכה לגיבורה בדיוק באותה סמטה חשוכה ואפלה בה נשים היו מאז ומתמיד קורבנות 
אדוארד, כוכב הלהיט הקולנועי החדש "דמדומים" שנוצר על פי סדרת ספרי הנעורים רבי המכר מאת סטפני מאייר, הוא כבר מזמן לא יצור שטני ומאיים ששותה דם למחייתו והנאתו. ימי אימת הערפדים מסוג הקלאסיקה הקולנועית "נוספראטו" (של פרידריך מורנאו, 1922), או אלו בהם בלה לוגוסי (האדפטציה הקולנועית הראשונה לספרו של ברם סטוקר, 1931) וכריסטופר לי (Horror of Dracula מ-1958) שיספו את גרונות קורבנותיהם הנשיים, חלפו כבר מזמן.

היום הנשים הן אלו שחושפות את צוואריהן בניסיון לפתות את אותם יצורים שהפכו ממפלצות לגברים האידיאליים, ובמקום לצרוח ולהינשך על ידיהם, הן מפתחות עם שותי הדם מערכות יחסים סבוכות. אבל הערפד המאיים לא הפך לסמל מין נחשק בין לילה - יש לו היסטוריה ארוכה בספרות, בקולנוע ואף על המסך הקטן.
 
התמקדות במיניות. אולדמן וריידר ב"דרקולה" של קופולה
 התמקדות במיניות. אולדמן וריידר ב"דרקולה" של קופולה 
 צילום: יח"צ 
 
היצורים המיתולוגיים החלו את דרכם בתרבות המערבית כמפלצות אדם מרושעות ואלמותיות שלעולם אינן מזדקנות. הם יוצאי דופן בחוכמתם ובעלי כוח פיזי עצום, רגישים לאור השמש וישנים במשך היום בתוך ארונות קבורה, חיים בין בני האדם וניחנים ביכולת לשנות את צורתם, אינם מטילים צל ואינם משתקפים במראות. אה, ועל מנת להפוך מאדם לערפד כל שיש לעשות הוא להינשך על ידי אחד כזה עד לנקודת אל-חזור בה נשאר בגוף האדם מספיק דם רק כדי לקיימו באופן בסיסי.

היצירה המכוננת הראשונה בז'אנר הערפדים היתה ספר האימה "דרקולה" של ברם סטוקר מ-1897 שהפך להצלחה מסחררת בין לילה. הספר מספר על הרוזן דרקולה - ספק אדם ספק מפלצת, המגיח מטירה ביערות טרנסילבניה ומגיע לחופי אנגליה כדי לשתות את דם קורבנותיו ולהפיץ את קללתו(מקור הגיבור הוא ולאד "המשפד" דרקול, מנהיג אכזר ורוצח המונים).
 

שינוי סטטוס: מהאיש הרע לבחור הטוב

דמות טראגית. בראד פיט ב"ראיון עם ערפד"
 דמות טראגית. בראד פיט ב"ראיון עם ערפד" 
 צילום: יח"צ 
 
מאז ספרו של סטוקר נוצרו סרטי דרקולה רבים והספר עצמו עובד לעשרה סרטי קולנוע לפחות, כאשר המפורסם שבהם הוא רומן האימה שובר הקופות בבימויו של פרנסיס פורד קופולה מ-1992 בכיכובם של קאסט שחקנים מפואר הכולל את גארי אולדמן (כדרקולה), קיאנו ריבס (שאפילו שיחק שם לא רע), וינונה ריידר ואנתוני הופקינס. סרט המופת של קופולה נגע למעשה באחת התכונות החשובות והבסיסיות ביותר של הערפדים – המיניות, אך דמותו של הערפד נותרה אכזרית וקטלנית.

השדרוג הדרמטי של הדמות הגיע לקולנוע עם הסרט המשובח "ראיון עם ערפד" בבימויו של ניל ג'ורדן (המבוסס על ספרה של אן רייס מ-1976 שנושא שם זהה), ובכיכובם של טום קרוז, בראד פיט וקירסטן דאנסט בת ה-12. הסרט ביסס את מעמדם של הערפדים כאייקוני סקס בלתי מעורערים (לא בעיה גדולה, עם ליהוק כזה), אך גם כדמויות טראגיות ואומללות הנאבקות בחיי נצח ובהישרדותם הלא מוסרית על ידי צריכת דם כמזון. מאותה נקודה הערפד כבר לא אותו יצור שטני המשתוקק לדם -הערפד החדש הוא אנטי-גיבור נצחי ומיוסר.
 
 
חתרנית. באפי
 חתרנית. באפי 
 צילום: יח"צ 
 
מכאן הדרך אל מעמד אלילי נוער מעולם לא נראתה קצרה יותר. זה התחיל כבר בשנות השמונים המאוחרות עם קומדיית האימה של ג'ואל שומאכר "נשיכות קטנות" בכיכובם של הדאבל קורי'ס הלא הם קורי פלדמן וקורי היים. הסרט, המספר על שני אחים שעוברים להתגורר בעיירה רדופת מקרי מוות וערפדים, הפך לא מכבר לפולחן ולאבן דרך בז'אנר סרטי הערפדים, אך הערפד של האייטיז עדיין מייצג את כוחות הרשע. היה זה ג'וס ווידן ב- 1997 שהביא את הבשורה בדמותה של באפי קוטלת הערפדים ועשה מבאפי סאמרס, הלא היא שרה מישל גלר הלוהטת, תופעת קאלט טלוויזיונית.

ווידון תבע את משיכתן הרשמית של בנות המין היפה אל מוצצי הדם והכניס את הערפדים באופן רשמי אל תוך ז'אנר תרבות הנוער הפופולרית. הרעיון של באפי היה חתרני במהותו: מדובר בבלונדינית השווה הראשונה שהפכה לגיבורה בדיוק באותה סמטה חשוכה ואפלה בה נשים היו מאז ומתמיד קורבנות. אבל לא רק קטילת הערפדים של באפי הפכה אותה לרבת השפעה כה גדולה, אלא גם יחסיה עם שניים מהערפדים בהם היא אמורה להילחם, כמטאפורה לאהבת נעורים מייסרת.
 

ועכשיו - חוזרים ובגדול

מבקש להשתלב.  true blood
 מבקש להשתלב. true blood 
 צילום: יח"צ 
 
עשור חלף מאז החלה להתפשט הבאפימאניה ברחבי העולם, ואופנת הערפדים חוזרת ברטרו היסטרי ומעולם לא נראתה לוהטת יותר. הרוע הפנטסטי בקריסה, היצור המשתוקק לדם עבר תהליך של התבגרות, והערפד של 2008 הפך ליצור מקסים ומעורר הזדהות שיעשה הכל כדי להשתלב בחברה האנושית.

הבאזזז שקדם ליציאתו של הסרט "דמדומים" היה עצום (כנראה שלא מעט בזכותו של הכוכב הראשי – בריטי הורס בשם רוברט פטינסון) והסרט, שהכניס מאז יציאתו לפני שלושה שבועות כמעט מיליון דולר, הוכתר כמתחרה ל"הארי פוטר" בזירה הקולנועית. "דמדומים", שמגיע אלינו ב-18 בדצמבר, דובק בנוסחה המנצחת של ספריה של סטפני מאייר: איזבלה (המכונה בלה) בת ה-17 עוברת לגור עם אביה הגרוש בעיר קטנה ואפורה במדינת וושינגטון ומתחילה ללמוד בבית ספר חדש, שם היא מבחינה בקליקה של חבר'ה חיוורים מהרגיל שלא אוכלים. מתברר שמדובר בחבורה של ערפדים המנסים להשתלב בחברה האנושית על ידי שתיית דמן של חיות ולא של בני האנוש אשר בקרבתם הם מעוניינים. בלה ואדוארד, אחד הערפדים, מתאהבים, אבל מערכת היחסים בין השניים לא מצליחה להתפתח מאחר ואדוארד חושש לאבד שליטה שתהפוך נשיקה תמימה לנשיכה קטלנית.
 
 
גם אלן בול, היוצר המופלא של "עמוק באדמה", החליט להרים את הכפפה בתחומו והביא אל המסך הקטן של HBO סדרת ערפדים חדשה בשם True Blood, שגם היא מגיעה אלינו ב-6 בינואר (למנויי הטלוויזיה בלווין). הסדרה מבוססת על סדרת הספרים "מסתורי הערפד הדרומי" של שארלין האריס, מספרת גם היא על ערפדים המבקשים להיטמע בין בני האנוש בעקבות המצאתו של דם סינטטי הפוטר אותם מהצורך לתקוף בני אדם ולשתות את דמם. גם במקרה הזה כוכבת הסדרה מתאהבת, כמה צפוי, בערפד.

בישראל מתכוונים לרכב על הגל התיכוניסטי עם סדרה קומית חדשה שנמצאת בימים אלו בשלבי הפקה בבימויו של יריב הורוביץ ("רביעיית רן") שלקח את הדמות צעד אחד קדימה: הערפד כאמן (זמר, כותב, צייר וכיוב') המבקש להוכיח את הפיכתם של היצורים לחלק בלתי נפרד מהאוכלוסייה. כוחות השחור מעולם לא נראו ורודים יותר.
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by