בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
קולנוע 
קלאוסטרופוביה 
 
 הו הו הו!    צילום: ``סנטה בשקל``    
קולנוע |
 
דני סגל

לכבוד חג המולד, קבלו את הסרטים הכריסמסיים שמרוב שמאלץ יגרמו לכם לפחד מסנטה או סתם מהשילוב בין הפלזמה לארבע הקירות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בתקופה שבה כל אמריקאי טוב עסוק בתליית גרביים מעל האח, קישוט עץ האשוח והחלפת מתכונים לצליית תרנגולי הודו, לא נותר לתושבי ארץ הקודש אלא לצפות לאור החנוכייה בערימת סרטי כריסמס ולהזיל ריר מקנאה. תעשיית הבידור האמריקאית שמחה לספק את הסחורה לאמיצים מבינינו שיעזו להתמודד עם הז'אנר הידוע לשמצה, מנת יתר של ערכי משפחה ורעות מובטחת. הוליווד מתחסדת גם בימי חול אבל בחג המולד היא לחלוטין מאבדת פרופורציות. כל האמצעים כשרים על מנת להגיע לרמת הדביקות המקסימלית. זה הזמן להיזכר בקלאסיקות סרטי חג המולד ששברו את כל שיאי הקיטש, בתוספת כמה אופציות עם רמת מתקתקות נמוכה יותר לאנשים שהז'אנר עושה להם חום.
 

קלאסיקות סכריניות לחובבי מתוק

האמת, לא ממש בא לי למות
 האמת, לא ממש בא לי למות 
 צילום: 'איזה חיים נפלאים' 
 
'איזה חיים נפלאים' (1946) פרנק קאפרה

אם נדמה לך שחייך לא קלים, שאתה מתפשר ומוותר יותר מדי, שכולם עושים חיים על חשבונך ושבא לך למות באופן כללי, רגע לפני שאתה לוחץ על ההדק, עשה לעצמך טובה וצפה ב 'איזה חיים נפלאים'. זה בדיוק מה שקורה לגיבור הראשי של הסרט, ג'ורג' ביילי (ג'יימס סטיוארט) המסכן. הוא רצה להיות ארכיטקט אבל נאלץ לעבוד בעסק המשפחתי, הוא רצה לטייל בעולם אבל נשאר כל חייו בעיירה בה נולד ובנוסף לכל הצרות הוא עומד להיכנס לכלא כי מר פוטר (ליונל בארימור) האכזר גנב את כספו והוא בחובות עמוקים. למזלו של ביילי הוא חי בסרט (באמת) ורגע לפני שהוא קופץ מהגשר נשלח מלאך מתלמד בשם קלרנס להראות לו איך העיירה בה גדל הייתה נראית בלעדיו. התשובה: לא משהו. מסתבר שלחייו האפורים הייתה הרבה משמעות בשביל האנשים שחיים סביבו מאשר עבורו. גם הציניקן הגדול ביותר יהפוך לאופטימיסט בעקבות הסרט והחיים המסריחים ביותר יתחילו לזהור באור יקרות. בדיוק מה שהרופא רשם לחג המולד.
 

'נס ברחוב 34' (1947) ג'ורג' סיטון

אדוני, אני לא קונה את השטיק הזה
 אדוני, אני לא קונה את השטיק הזה 
 צילום: 'נס ברחוב 34' 
 
בסרטו של ג'ורג' סיטון מתמודדת מנהלת בכירה בחנות הכולבו מייסיס (מורין אוהרה) עם טענתו המדהימה של הזקן החביב שהיא שכרה לתפקיד סנטה קלאוס כי הוא האורגינל, כלומר סנטה קלאוס היחידי והאמיתי. בעוד סנטה מאושפז במוסד סגור ועומד למשפט בניסיון להוכיח את דבריו, המנהלת ובתה מבינות כי למרות שהן לא מאמינות בניסים, נס זה בדיוק מה שהן צריכות על מנת להציל את אותו מהכלא.

באחת הסצנות החתרניות בסרט שולח סנטה קלאוס את הוריו של הילד שיושב על ברכיו לחנות הכולבו המתחרה גימבלס רק בגלל שהמוצר שהילד ביקש לא היה על המדף של מייסיס. ללא ספק סוג של אוטופיה צרכנית. מייסיס וגימבלס המתחרות מסכימות לשינוי המדיניות מתוך מחשבה כי הלקוחות יעריכו את המחווה החגיגית ומורות לכל הדיילים שלהם לנהוג באותה הדרך. אוווו....התרגשנו.

גם במציאות הסרט יצר הפסקת אש בין שתי הרשתות כשהוא גרם להן להופיע על אותו המסך. מדהים לראות כיצד הסרט משתמש במיתוסים של חג המולד על מנת לבקר את שיגעון הצרכנות האמריקאי ואת המסחרה של חג המולד ומצליח להיות חמוד, מצחיק ומחמם לב באותו הזמן. מדהים גם לראות את נטלי ווד בת ה-8 בתפקיד הילדה הספקנית שלא מאמינה בסנטה קלאוס. לפחות מישהו גילה שם סקפטיות לגבי התופעה.
 
 

דפקתי ת'ראש מליקר ביצים

וויל פארל חריג. ולא לראשונה
 וויל פארל חריג. ולא לראשונה 
 צילום: 'קטן עליו' 
 
'קטן עליו' (2003) ג'ון פבארו

אם חשבתם שוויל פארל היה מוזר ופסיכוטי ב 'אחים חורגים' חכו שתראו אותו לובש טייטס ב-'קטן עליו' (תרגום נוראי ל-Elf). באחת מהברקות הליהוק של המאה משחק פארל את באדי, ילד שנפל לתוך השק של סנטה קלאוס בילדותו וגודל על ידי אלפים (עוזריו השדונים של סנטה). כשבאדי גדל וההבדלים בינו לבין האלפים האחרים הופכים בולטים יותר (הוא גדול מהם פי שלושה והוא אנושי) הוא נוסע לחפש את אביו האמיתי (ג'יימס קאן הוותיק) בניו יורק. פארל לא צריך לעשות כלום. תלבושת האלף שלו כל כך מגוחכת שאין ברירה אלא לצחוק. ג'ון פברו התעקש לשמור על דרוג ה PG של הסרט והתוצאה היא הסרט הנדיר שהורים וילדים באמת ייהנו ממנו באותה מידה. אם לא הייתם מעריצים של פארל עד היום אין ספק שאחרי הסרט הזה תהיו. ללא ספק הדרך המצחיקה ביותר להעביר את ערב חג המולד. אז מה אם זה לא באמת החג שלנו?
 

'סנטה בשקל' (2003) טרי זוויגוף

סנטה עם טוויסט. ת'ורנטון
 סנטה עם טוויסט. ת'ורנטון 
 צילום: יח"צ 
 
עם האחים כהן כמפיקים, טרי זוויגוף ('העולם שבפנים') כבמאי ובילי בוב ת'ורנטון בתפקיד סנטה קלאוס ברור מהשנייה הראשונה שזה לא עומד להיות סרט כריסמס רגיל. ת'ורנטון משחק את ווילי, הבן אדם הכי שיכור שנראה על המסך מאז ניקולס קייג' ב 'לעזוב את לא ווגאס'. ווילי וחברו הננס עובדים בקניונים שונים כסנטה קלאוס עם אלף תואם להשכרה, רק על מנת לשדוד את הרווחים של הקניון אחרי העבודה. את אלמנט הגאולה מספק ילד אדיש, שמנמן ולא מקובל בחברה שלו עוזר ווילי להתמודד עם החיים. כששומעים את כמות הגסויות שיוצאות לווילי מהפה קל להבין למה האשימו את הסרט בניצול לרעה של דמותו של סנטה, אבל כל צופה שאינו אמריקאי שטוף מוח ייהנה מההומור השחור, מהרבה רגעים ביזאריים, ממשחק טוב של ת'ורנטון ומחוויית כריסמס לא שגרתית על גבול הפסיכדלית.
 

דרוש ילד בלונדיני מעצבן

לא תוותר עין יבשה
 לא תוותר עין יבשה 
 צילום: 'A Christmas Story' 
 
'סיפור של חג מולד' (1984) בוב קלארק

אם חשבתם ש 'שנות הקסם' הייתה הפעם הראשונה שבה השתמשו בקול של אדם מבוגר כדי לקריין את המחשבות של ילד קטן אז כנראה שפספסת את הסרט הזה. הנוסטלגיה חוגגת ב 'סיפור חג המולד', סרט שנחשב בעיני רבים כסרט הכריסטמס האולטימטיבי. באמריקה של שנות הארבעים כל מה שרלפי בן ה 9 רוצה לקבל לכריסטמס זה רובה אויר משוכלל. לא קל כמו שזה נשמע. עם משפחה מופרעת, בריון שכונתי מסוכן ומערכת חינוך מדכאת רלפי צריך לעבוד קשה כדי לקבל את מבוקשו.

הנכס הגדול ביותר של הסרט הזה הוא ללא ספק פיטר בילינגסלי, הילד המשקפופר שמשחק בתפקיד הראשי, אבל הקריינות של ג'ין שפרד (שעל ספרו מבוסס הסרט) מכניסה גם היא הרבה הומור וכל בני המשפחה עושים עבודה טובה. הסרט נוגע ללב ומצחיק מבלי להיות מטופש או פנטסטי. למרות שמדובר בסרט מתחילת שנות השמונים הפופולאריות שלו רק הולכת וגדלה עם השנים, כשמאז שנת 1996 משדרת רשת TNT כל שנה מרתון 'סיפור כריסטמס' שבו הסרט מוקרן ברצף שניים עשר פעמים. לא ברור מה סוד ההצלחה של הסרט אבל דבר אחד בטוח – מי שלא מוצא את עצמו מתייפח ביחד עם רלפי לקראת סוף הסרט הוא רובוט עם לב מאבן.
 

'שכחו אותי בבית' (1990) כריס קולומבוס

הכי חמוד. הכי מאוס. קלקין
 הכי חמוד. הכי מאוס. קלקין 
 צילום: יח"צ 
 
ההוכחה הניצחת להתמכרות העיוורת של האמריקאים לסרטי כריסמס היא ההצלחה הפנומנאלית של 'שכחו אותי בבית' שנכתב על ידי ג'ון יוז ('מועדון ארוחת הבוקר') ובוים על ידי כריס קולומבוס ('הארי פוטר ואבן החכמים'). מקולי קלקין הפך לכוכב בן לילה לאחר שכיכב בקומדיה הזו כילד שנשכח בבית על ידי בני משפחתו כשאלו נוסעים לחופשת חג בפריז. לכאורה מדובר בחלומו של כל ילד, להיות לבד בבית בלי ההורים, לקרוא פלייבוי ולראות טלוויזיה כל היום, אבל כשזוג עבריינים (ג'ו פשי ודניאל סטרן) מתכננים לפרוץ לכל הבתים בשכונה העסק הופך לקצת יותר מורכב וקלקין צריך להפגין תושייה כדי להגן על ביתו. קשה לי להאמין שיש מישהו בעולם שלא ראה את הסרט הזה, אבל אם הוא קיים הוא מוזמן להצטרף לשאר האנושות ולתקוע איזה מגש סופגניות בעודו בוהה במעללי הזאטוט המעצבן. האחרים יכולים לחסוך מעצמם את התענוג המפוקפק. גם לטירוף חג המולד יש גבול וזה בדיוק המקום בו הוא עובר.
 

ערכת הישרדות לגבר לימי החג

חגיגה מזן אחר. וויליס והנצנצים
 חגיגה מזן אחר. וויליס והנצנצים 
 צילום: 'מת לחיות' 
 
'מת לחיות' (1988) ג'ון מקטירנן

אין דרך טובה יותר להתמודד עם החג מאשר צפייה חוזרת ב 'מת לחיות' בו הופך ברוס וויליס גורד שחקים אימתני לעץ חג המולד וגם מקשט אותו יפה עם הרבה אורות מנצנצים. ייפי-קיי-איי-מאדר פאקר!!! הרבה אנשים מתייחסים אליו כאל הסרט שהגדיר מחדש את ז'אנר סרטי הפעולה. בשבילי הוא הגדיר מחדש את סרטי חג המולד.

וויליס משחק את ג'ון מקליין, שוטר בחופשה שמגלה שכל החיים שלו עד החופשה היו החופשה האמיתית כשחבורת טרוריסטים משתלטת על גורד השחקים שבו הוא אמור להיפגש עם האקסית שלו. כמו כל גיבור פעולה טוב הוא לוקח את העניינים לידיים ומשמיד את הבניין בזמן שהוא מנסה נואשות להציל את בני הערובה, לחסל את הטרוריסטים, להישאר בחיים ולזכות בבחורה. תענוג. קשה להאמין שארנולד שוורצנגר, סילווסטר סטאלון, בארט ריינולדס וריצ'רד גיר (!) ויתרו על התפקיד של מקליין לפני שברוס ווליס קיבל אותו ועשה ממנו מטעמים. אל תפספסו את אלן ריקמן בתפקיד משנה קלאסי את הנבל האנס גרובר. וכן, גם 'מת לחיות 2' מתרחש בערב חג המולד - מומלץ למיטבי לכת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by