בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
קצפת נגד הדיכוי 
 
 הפלאייר של המסיבה   
 
תמר גלזרמן

הצעירים שמחו על המונופוליזציה של התקשורת בעזרת עוגת קצפת, קיבלו עונש שאפילו רוצח ילדים לא קיבל. חבריהם מרימים מסיבת קצפת כדי לעזור להם לצאת מהבוץ. אז מה בעצם לא בסדר בכבלים, ומה הקשר לעוגות, ואיך בסיפור הזה אפילו לימור לבנת היא מהטובים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לפני כשנה וחצי השליכו שלושה אקטיביסטים צעירים עוגה בפרצופו של שר התקשורת דאז רובי ריבלין, כמחאה על עמידתו האיתנה והנאמנה לצד בעלי ההון, והמחיר שזו גובה מהאזרח. תהליך המונופוליזציה המסוכן של התקשורת החופשית, גרר התעלמות כמעט טוטאלית מצד רוב אמצעי התקשורת, וזאת בשל העובדה הפשוטה שבאמצעי התקשורת האלו שולטים אותם האנשים, שמנכסים לעצמם את המונופול המדובר בכבלים ובפס הרחב.

התקשורת הישראלית הלכה ישר לגרון: אברום בורג העלה את רצח רבין, רובי ריבלין כינה את המעשה מעשה טרור, והעיתונות התמקדה בטעמה של העוגה. השלכת עוגות כמחאה לא אלימה אך מעוררת תקשורת, היא עניין ותיק וידוע באירופה. נואל גודין, סנדק השלכת העוגות מבלגיה, נמצא במאבק כבר מ-1969, ב"מסע הצלב נגד הגדולים והמרושעים" על פי הגדרתו. גדולים ורשעים כמו ביל גייטס כבר זכו בכבוד.

שנה וחצי מאוחר יותר החליטה המדינה, בצעד קיצוני, להפעיל את מלוא הכוח ולהכנס בצעירים, ליאת טאוב, ויותם בן מאיר. ארבל גל, שספגה את רוב האלימות התקשורתית אז, נפטרה מדום לב לפני שמונה חודשים. על ליאת ויותם נגזר קנס כספי גבוה, 10,000 שקל, בנוסף לחמישה חודשי מאסר, שניתן יהיה להמירם בעבודות שירות, ומאסר על תנאי למשך שלוש שנים. רק לשם השוואה, מנהל בית ספר שהתעלל מינית בתלמידיו, קיבל ששה חודשי מאסר אותם יכול היה להמיר בעבודת שירות, ולשלם 750 שקל לכל תלמיד. מנהלת סניף בנק שגנבה 700 אלף ש"ח קיבלה גם היא שישה חודשי עבודת שירות, שלא להזכיר שוב את המתנחל נחום קורמן שבעט בילד חילמי שושה למוות, וקיבל, ניחשתם היטב, שישה חודשי עבודת שירות.

על מנת לתמוך בחבריהם למאבק, מתכננים אקטיביסטים צעירים וסולדריים, מסיבת התרמה שתערך מחר (שלישי) ב-21:00 בג'ה פן. במסיבה יופיעו יהלי סובול, חלוצי החלל, דן תורן, שי להב, שרון בן-עזר, נתי אורנן (גוטל בוטל) וקרן מפאנסט.

במסיבה יוקרנו עבודות של הוי.ג'ייז קוליקה, תמר, די-לייט, הלנה, ליאורה,ו-E-MO. עוד ידג'ו 2B וחומוס. את הערב, שיעלה 50 שקלים, קודש לעזרה ליותם וליאת, תנחה שרון קנטור.

"אני שמחה לתמוך באנשים שבסך הכל אמרו את מה שרוב הציבור חושב, והיו בעצם הילד שצעק שהמלך הוא ערום, וקיבלו עונש חמור מאוד, עונש שהרבה אנשים לא קיבלו על פשעים איומים". אומרת שרון בן-עזר; "חשוב בי לתמוך בהם גם כלכלית ולאפשר להם להמשיך לצוף בביצה. חשוב לי גם להביע תמיכה במאבק נגד העובדה שהפוליטיקאים מרשים לברוני התקשורת להשתלט לנו על החיים. ומי שמכניס זריקת עוגות קצפת ואקט אלים לאותו משפט, צריך לחפש לו תחביבים חדשים. אנחנו חיים בעולם של מלחמות ופיגועים, מי שמתקומם על עוגות קצפת...".
 

רגע, מה הבעיה שלהם בעצם?

חברות הכבלים כבר הוכיחו באותות ומופתים שהאינטרסים של הציבור נמצאים בתחתית סדר העדיפויות שלהם, בשנת 99 עלו תעריפי הכבלים בצורה ריאילית ב-20%, בשעה שביתר ענפי התקשורת חלה ירידה ריאלית בתעריפי הציבור. חברות הכבלים מוציאות כ-6 דולר על תכנית מינוי כולל סרטים, תוכניות, וכדומה, מתוך 40 דולר שהן גובות כדמי מנוי. הכבלים עשו מאמצים משפטיים ומתוקשרים כדי למנוע תחרות בתקופה שנכנסו שידורי הלווין. מבקר המדינה מציין ש-87 אחוז מהשידורים אותם אנו קולטים הם שידורים קנויים מחו"ל. רק 5 ערוצים מחבילת השירות בכלל מתורגמים, ועל הפקות מקור בכלל אין על מה לדבר, הרי פרק בסדרה אמריקנית יעלה כ-6500 דולר אל מול 100 אלף שעולה פרק מסדרה מקומית, וכשהאינטרס הוא כלכלי גרידא, מה הפלא?

את אזורי הספר, כ-10 שנים אחרי שהכבלים נכנסו לתמונה, אין מי שחושב לחבר. כ-600 אלף אזרחים עדיין לא מחוברים. אפילו לחץ של לימור לבנת, נענה בלעג. "אחרי ששולמית אלוני מינתה את ועדת בר סלע, ועדת בר סלע פסקה שצריך לחבר את הפריפריה. אני פניתי לנציגי הכבלים וביקשתי מהם לחבר את הפריפריה והם פשוט צחקו ממני" מספרת לבנת; "הם פשוט אמרו לי: לא עולה על דעתנו לחבר את הפריפריה, אנחנו נגרור אותך שנים עם זה בבתי משפט. תכפי עלינו - נראה אותך".

הערוצים הקהילתיים, שאמורים לספק פתחון פה לאזרחים, ובמה לתכנים מגוונים יותר מהטלוויזיה הממלכתית, מדשדשים במי אפסיים של חוסר תקצוב קיצוני, ומקבלים רק כ-3 מיליון דולר מתוך תמלוגים של 75 מיליון.

בדיוק לחברות הכבלים האלו מוענק מונופול על הכבלים ועל הפס הרחב. התיקון ה-25 לחוק בזק, מבטיח את השליטה של זכייניות הכבלים על תשתית הפס הרחב, נוסף על שליטתן על התוכן, תוך שהוא מאפשר להן להתאחד למונופול.

__________________________________
(הנתונים שאובים ממאמרו פוקח העיניים של שלמה (מומו) יואל מאינדימדיה. את המאמר במלואו ניתן לקרוא כאן).
האתר של מסיבת קצפת. עם המון לינקים מענינים
האתר של אינדימדיה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by