בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בירושלים ובשרון מתנתקים מהכבלים ועוברים ליס 
 
 
ניר נון נוה

בעקבות הסרת ערוץ בי.בי.סי וורלד מהכבלים, שלח ח"כ יצחק הרצוג מכתב לראש הממשלה. לדבריו, הגיעו אליו פניות רבות של לקוחות ממורמרים העוברים ללווין

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הלילה הופסקו שידורי ערוץ BBC WORLD למנויי הכבלים בשיטה האנלוגית. ביום חמישי תתכנס המועצה לשידורי כבלים ולוויין לדון בבקשת חברות הכבלים להסיר לגמרי את הערוץ, גם מהמנויים לשידורים הדיגיטליים. הסיבה להסרת הערוץ בכל אחת משיטות השידור שונה.

להורדת הערוץ ממנויי הכבלים האנלוגים קיבלו חברות הכבלים אישור בשל בעיית המקום וריבוי הערוצים הייעודיים. הסיבה להסרת הערוץ גם למנויים הדיגיטליים: הערוץ לא הסכים לדרישת חברות הכבלים לשידורו במחיר מוזל. בניגוד ל-CNN, הבריטים לא נכנעו ולא מוכנים להתפשר על מחיר שלעניות דעתם פשוט מגוחך.

אז הכבלים ממהרים ומעיפים את הערוץ. כבר יש לחברות הכבלים ניסיון ארוך בכל הנוגע להתגמשות המחירים לטובתם. כידוע, הצרכן הישראלי מקבל את כל מה שמאכילים אותו. גם אם זה ערוץ כמו פוקס ניוז הרדוד במקום BBC האיכותי. לא רחוק היום בו גם סקיי או פוקס לא יענו למחירים של חברות הכבלים, שיתהדרו שדווקא יש ללקוחות מגוון, ובעצם מה רע באל ג'זירה?

עו"ד יורם מוקדי, מנהל המנהלת להסדרת שידורי הכבלים והלוויין, אומר כי להערכתו תקבל המועצה את בקשת חברות הכבלים להסיר את הערוץ גם מהמנויים הדיגיטליים. "עד עתה הייתה בקשה להסרת הערוץ רק למנויים האנלוגים והיא התקבלה", אומר מוקדי, "וכעת הגיעה בקשה להסרת הערוץ גם עבור המנויים הדיגיטליים".

- מדובר בנוהל מקובל?

"לא, אבל יש כאן בעיית מקום אמיתית בשידורים האנלוגיים. מדובר במשאב מוגבל, והמועצה בודקת אם יש ערוצים אחרים מסוג הערוץ שרוצים להסיר ומהו ההיצע של אותו ערוץ. המועצה מתערבת בשיקול הדעת של חברות הכבלים רק במקרים בהם מדובר לדעתה בהחלטה מוגזמת שפוגעת באופן מהותי בצרכנים. אבל אם יש ערוצים כמו CNN, SKY, ו-FOX למנויים הדיגיטליים, סביר להניח שהרגולטור לא יתערב. יש להבין שחברות הכבלים, במשאב האנלוגי המוגבל, צריכות כל הזמן לפנות ערוצים בשל כניסתם של ערוצים נוספים".

"בעבר היו מקרים שהורדו ערוצים, והמועצה בודקת את תמונת המצב הכללית. העובדה שקיימת אלטרנטיבה ובעיקר העובדה שמנויי הלוויין ימשיכו לקבל את הערוץ - מקלה על ההחלטה, כי אם יש גרופיס לערוץ - הם יכולים לעבור ליס. בכל פעם שהורידו ערוצים, או שרצו להוריד ערוצים, גם כאלו שנחשבים לפחות מהותיים, כמו הערוץ האיטלקי, או מצרים, קמה קול זעקה. אבל מדובר בכל זאת בעסק פרטי שנמצא בפיקוח של המדינה, וכל עוד לא מדובר בצעד חריג, אני לא מניח שהמועצה תחליט להתערב בהחלטת חברות הכבלים, בעיקר לאחר תקדים CNN".

אולם המחאה והמלחמה בהחלטה בעיצומן. ח"כ יצחק הרצוג (העבודה) פנה במכתב דחוף לראש הממשלה, הממונה גם על משרד התקשורת, בבקשה לבחון את הצעד. "האם משרד התקשורת יפעיל את אותה רמת מעורבות למנוע את המשך שידור BBC WORLD, כפי שעשה במקרה של ?CNN" שאל הרצוג במכתב. לדבריו, מדובר בערוץ חשוב ביותר, בעיקר "בעת הסוערת הזו מבחינה בינלאומית".

הרצוג ציין כי "חברות הכבלים מקבלות החלטות חד צדדיות להסיר ערוצים על פי שיקול דעתן הבלעדי, למרות שהלקוחות רכשו חבילות ערוצים על פי רצונם החופשי".

למיקסר הוסיף הרצוג כי לראות עיניו יש צורך לערב ארבעה גורמים ולמנוע את הורדת הערוץ. "לדעתי יש צורך ללחוץ על חברות הכבלים וה-BBC על מנת שיגיעו לפשרה. מלבד זאת יש להביא ללחץ מבחוץ, של ממשלות ישראל ובריטניה, להפעיל לחץ ולהביא לפתרון הבעיה, כמו שנעשה עם CNN".

לדברי הרצוג, בעקבות פנייתו לראש הממשלה הגיעו אליו פניות רבות של לקוחות ממורמרים שפונים לחברות הכבלים בבקשה להתנתק ולעבור ללווין. לדבריו, מדובר בלקוחות רבים, בעיקר מאזור ירושלים ואזור השרון, בהם יש דוברי אנגלית רבים יחסית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by