בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מוזיקה 
תדברי על אריק 
 
מוזיקה |
 
סנונית ליס

אריק איינשטיין חוגג 70 וסנונית ליס עושה אפטר פארטי ומתחקה אחר הקריירה המוזיקלית, ההשראות ושיתופי הפעולה של האיש שחייו ויצירתו משקפים את פניה של מדינה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אריק איינשטיין נוגע בכולנו, אולי משום שהוא איש של ניגודים: כוכב סרטים תמיר אך גם טיפוס גמלוני וביישן, רוקסטאר שאוהב להיות בבית, איש חבורת לול עמוסת האגו וההורמונים, אבל גם אדם עניו ונחבא אל הכלים, סלב נצחי שסולד מאור הזרקורים. התכונות האל, יש לשער, אולי, שהפכו את איינשטיין לסמל של ישראליות. הסיפור שלו הוא סיפורה של ארץ ישראל הישנה והטובה שהתפכחה מעצמה, ונדמה שכל מאזין יכול להתחבר לאחד מגלגוליו.
 

איי לאב רוקנרול

כובש גם היום. "החלונות הגבוהים"
 כובש גם היום. "החלונות הגבוהים" 
 צילום: עטיפת האלבום 
 
אחרי שירות בלהקת הנח"ל יצא איינשטיין להרכבים שדרכם התנתק, אט אט, מחבל הטבור של הלהקות הצבאיות. הוא הצטרף להופעה האחרונה של "בצל ירוק" – הרכב הבידור של יוצאי להקת הנח"ל וחבר ל"שלישיית גשר הירקון". כעבור שנים סיפר שלא ממש העריך את הסגנון האירופאי והקלאסי שלה, והוקסם מהרוקנרול. אחרי תקליט ואלבום סולו ראשונים הוא הרכיב עם ג'וזי כץ ושמוליק קראוס את "החלונות הגבוהים". בהרכב זה נראה שיצר סוף סוף מוזיקה שמייצגת את טעמו האישי – פופ עם ניחוח של חו"ל, טקסטים שהשתתף בכתיבתם והרמוניות ביטלסיות.

מיינסטרים פסיכדלי
מזל טוב, השנה היא 1969 ואלבום הרוק הישראלי הראשון יוצא לאוויר העולם. ב"פוזי" המשיך איינשטיין להתמסר לסגנון שמשך אותו כל כך, ובחר לעבוד עם הצ'רצ'ילים - שעשו רוק כבד ופסיכדלי. שיתוף הפעולה הזה יצר שירים מגוונים וצליל עדכני. הפתיחות המוזיקלית של איינשטיין הביאה אל המיינסטרים הישראלי צליל מתקדם ביחס לאותה תקופה, כמו שאפשר לשמוע בשיר "אחינעם לא יודעת". ב"היה היה" ב"כמה חם" אפשר אפילו להבחין בדיסטורשן. אחד מהדברים שהופכים את איינשטיין למרתק כל כך הוא הסקרנות המוזיקלית שלא הרפתה ממנו מעולם. בזכותה, באלבום הזה, הוא לקח את הצליל הישראלי קדימה ומערבה.
 

שלום ואני

אריק ושלום שבלולים.
 אריק ושלום שבלולים. 
 צילום: עטיפת האלבום "שבלול" 
 
לאורך דרכו ידע אריק איינשטיין לבחור בשותפים מוזיקליים שהשלימו אותו באופן מעורר התפעלות. את שלום חנוך פגש במועדון "החלונות הגבוהים", זיהה את הלהט ואת הכישרון שלו ולקח אותו תחת חסותו. השניים שיתפו פעולה בפרויקטים, אלבומים ומופע משותף. הביצועים הרגישים והמדויקים של איינשטיין בשילוב עם כתיבתו המקורית והמבריקה של חנוך, יצרו שירים רבים שנצרבו בעור התוף המקומי וביניהם: "מכופף הבננות", "מה אתה עושה כשאתה קם בבוקר" , "קח לך אשה ובנה לה בית", ו"פראג" עוצר הנשימה.

משנה את העולם
נדמה שאין שורה ישראלית שמייצגת טוב יותר את נאיביות שנות ה 60 וה-70 שחלחלה אפילו לישראל מוכת הקרבות, את התרוממות הרוח שבין מלחמת ששת הימים למלחמת יום כיפור. מי מאתנו לא חלם, בשלב זה או אחר של חייו, לשנות את העולם, ואז יבואו כבר כולם? עם השנים, איינשטיין, כמו כולנו, הפך לביקורתי ולציני ביחס לתרבות ולפוליטיקה הישראלית. אבל הרבה לפני זה, בדיסק הסטלנים המשובח "בדשא אצל אביגדור", הופיעו "אני ואתה" ועוד להיטים אופטימיים כמו "קפה טורקי". מיקי גבריאלוב, שהלחין את השיר, רקם עם איינשטיין שיתוף פעולה שהוליד אלבומים מיתולוגיים כמו: "סע לאט", "חמוש במשקפיים" ו"על גבול האור".
 
 
סבל להופיע
 סבל להופיע 
 צילום: לע"מ 
 
עטור מצחך
אולי כתגובה לתקופת לול הפרועה שנדמה שמעולם לא ממש התאימה לאופיו, עשה איינשטיין פניית פרסה והתרפק על שירי ארץ ישראל הישנה והטובה. כחלק מעשיה זו יצר את "עטור מצחך", אחד מהשירים היפים ביותר בשפה העברית. מה אפשר להגיד שעוד לא נאמר על היצירה המרהיבה הזו? מילותיו אברהם חלפי מתארות כמיהת גבר לאשה באופן מפעים, הלחן של יוני רכטר, שנכתב תוך עבודה עם איינשטיין, הוא התמזגות גאונית בין רכות ליופי. איינשטיין, יהודית רביץ וקורין אלאל העניקו לשיר שני ביצועים בלתי נשכחים. למרות שגדלתי עם השיר הזה, בכל פעם שאני שומעת אותו אני נדהמת מיופיו מחדש.

ההצגה לא חייבת להמשך
את הופעתו האחרונה ביצע איינשטיין ב-29.8.1981 במועדון "קיסרית" שבקיסריה, מבלי שאיש ידע שלא ישוב לבמה. ההופעה סגרה את סיבוב "חמוש במשקפיים", במהלכו הרבה איינשטיין לשתות אלכוהול, דבר שדרדר את ראייתו. נגנים שליוו אותו ידעו לספר שחשו שהוא לא נהנה. לסיבוב הופעות דומה שהיה אמור להתקיים בארצות הברית סירב איינשטיין לצאת. מאז לא חזר לבמות, למרות שהוצעו לו סכומים גבוהים מאוד. בראיונות נדירים סיפר שההופעות הסבו לו סבל כה עז, עד שפשוט לא יכל לעמוד בהן עוד. באופן מוזר, הביישנות הזו הופכת את אינשטיין למרתק ולמעורר הזדהות אף יותר.
 

שביר

עצבות שלא הייתה שם קודם
 עצבות שלא הייתה שם קודם 
 צילום: עטיפת האלבום 
 
הנסיעה האיטית לא הגנה על איינשטיין מתאונת דרכים שבה נפגע ב-1982. אשתו, סימה אליהו, נפצעה בתאונה קשה וידידת הזוג, הציירת רבקה רובינשטיין, נהרגה. התאונה שינתה את איינשטיין, אחריה הוא הפך למכונס בהרבה, התרחק מהתקשורת ומיעט להתראיין. כשנה אחריה הוא הוציא את "שביר" – לטעמי אלבומו החזק והאישי ביותר. זהו האלבום היחידי שאיינשטיין כתב את כל מילותיו, אותן הלחין ועיבד יצחק קלפטר. בשירתו קל לשמוע עצבות שלא הייתה שם קודם. האבל והתדהמה אל מול פגיעות החיים נשמעים בכל תו באלבום, אך לצדם גם תקווה והחלמה.
 
אותנטיות איינשטיינית
 אותנטיות איינשטיינית 
 צילום: עטיפת האלבום 
 
להיות בבית
קשה לחשוב על משפט שמתאר את איינשטיין של אחרי התאונה באופן מדויק יותר מ"אני אוהב להיות בבית, עם התה והלימון והספרים הישנים". ההצהרה הישירה והכל כך לא אפנתית על שהוא לא אוהב לטפס על הרים או לגמוא מרחקים, ההשלמה העצמית שאינה מתנצלת ואינה מתריסה, הפשטות – כל אלו מרכיבות אותנטיות איינשטיינית שקשה לעמוד בפניה.

הייתי פעם ילד
לאור החוויות הקשות שעבר וקשייו הגלויים עם התקשורת, אפשר היה לצפות שיצירתו של איינשטיין תהפוך לצינית או למרירה. אלא שבחירותיו היו הפוכות בתכלית: בשיתוף פעולה נוסף עם יוני רכטר, שהלחין שירי פזמונאים ומשוררים, הוא יצר אלבום שירי ילדים שהפכו להמנוני מבוגרים. "שבת בבוקר", "גברת עם סלים" ו"אדון שוקו" מציירים אוטופיה ישראלית שהיום, כמה חבל, קשה למצוא כמוה אפילו בקלטות לילדים.
 
 
אהבה מנצחת
מלים אלו, שכתב ארקדי דוכין, מייצגות את איינטשיין הבוגר – כאוב, מצולק, אבל ממשיך ליצור בחצי החיוך האופייני לו. באלבום "יש בי אהבה" הוא שיתף פעולה עם שם טוב לוי וגם עם אמנים צעירים כמו דוכין, מיכה שטרית ואביב גפן. באלבום המשיך איינשטיין לנוע בין חיים לבין מוות, בין יאוש לבין תקווה, וגם סגר מעגלים ישנים ב"סע לאט","אותך" וב"אני מתגעגע אבא". איינשטיין הקפיד לחתום את האלבום במסר אופטימי עם "יש בי אהבה והיא תנצח". באופן אירוני, השיר "לבכות לך" שהופיע בו, הפך לאחד מסמלי הזיכרון ליצחק רבין שנרצח באותה שנה שבה יצא האלבום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by