בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
קולנוע 
עצמאי בשטח 
 
 הכל בזכות פסטיבל אחד קטן    צילום: ``ראן לולה ראן``, ``לאכול בגדול``, ``כלבי אשמורת``    
קולנוע |
 
ליבי בגנו

פסטיבל סאנדאנס המתקיים בימים אלו, התחיל בקטן והפך למפגש פסגה שנתי של יוצרי קולנוע עצמאי וקרש קפיצה לליגה של הגדולים. חזרנו ללהיטים ולשמות הגדולים שצמחו בחממה של רוברט רדפורד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ב-1978 ייסד השחקן והבמאי רוברט רדפורד את פסטיבל הסרטים סאנדאנס, הידוע כמקום המפגש היוקרתי והחשוב ביותר עבור סרטים עצמאיים. הפסטיבל, הנערך מדי ינואר ביוטה משך קולנוענים צעירים רבים שחיפשו במה, חשיפה ומימון, וב-20 השנים האחרונות הוציא תחת ידיו כמה שמות גדולים ולהיטים קופתיים ואיכותיים כאחד. בזמן שבימים אלו מתנהל הפסטיבל ונכנס לעשור השלישי לחייו, אנחנו נזכרים בכמה פנינות שייתכן ולא הייתם מכירים, לולא סאנדאנס.
 

"כלבי אשמורת" (1992)

"כלבי אשמורת" האלמותי, נכנס לחיינו לראשונה במאי צעיר ופוחז בשם קוונטין טרנטינו עם סיפור על כנופיית שודדים הנאספת אחרי ביצוע שוד כושל והופכת את המפגש למרחץ דמים רווי דיאלוגים מבריקים. הופעות מבריקות של סטיב בושמי, מייקל מאדסן וטים רות' לא עזרו בתחילה לסרט להפוך ללהיט בארה"ב. רק לאחר שתפס בבריטניה, הוא הוכנס לתחרות בפסטיבל סאנדאנס ושיגע את הצופים והמבקרים כאחד. המגזין אמפייר הכתיר אותו ל"סרט העצמאי הטוב ביותר בכל הזמנים". את הקופה הנאה שעשה ברבות הזמן, הוא חייב לאחיו הצעיר "ספרות זולה".


 

"מוכרים בלבד" (1994)

ייתכן וקווין סמית' היה מתפקד בימים אלו כמוכר מכולת עב בשר וחובב קומיקס עם חלומות גדולים לולא הוצג סרטו דל התקציב, "מוכרים בלבד" בסאנדאנס. הסרט, שעסק בשני זבנים משועממים ושיחות החולין שלהם עם העוברים ושבים ובינם לבין עצמם, הציג לעולם את ג'יי ובוב השקט והצמיח לקווין סמית' קריירה כתסריטאי, במאי ושחקן לעת מצוא. הסרט זכה גם להמשכון שעורר פחות באזז אך מקבל עד היום את הקרדיט הראוי לו כאחד הסרטים המרכזיים בעלייתו של הקולנוע העצמאי בניינטיז. הסרט, שעלה 27 אלף דולר, הרוויח בסופו של דבר, 3 מיליון.

 
 

"סקס, שקרים ווידאוטייפ" (1989)

"סקס שקרים ווידאוטייפ" נחשב לאבי הסרטים העצמאיים של הדור החדש שהצליחו, כנגד כל הסיכויים לעשות את זה בגדול והיווה את הפריצה הגדולה של סטיבן סודרברג כבמאי. הסרט, בכיכובם של אנדי מקדאול וג'יימס ספיידר, מגולל את סיפורה של אן השקטה והעצורה הנשואה לג'ון הבוגד בה עם אחותה. הקלפים בחייה נטרפים כשגרהאם, חברו של הבעל מגיח לחייהם אוחז במצלמה ובתחביב – עריכת ראיונות חושפניים עם נשים ותיעודם.

סודרברג ("מחוץ לחוק", סדרת סרטי "אושן") כתב את התסריט בשמונה ימים במהלך טיול. עד היום זוקפים לסרט את הפיכתו של ז'אנר סרטי האינדי למוכר ומקובל יותר. הסרט כמו גם ספיידר, עוטרו גם בפרסי דקל הזהב בקאן.

 

"פרויקט המכשפה מבלייר" (1999)

הסרט שגרם לכל סטודנט משועמם עם מצלמה להאמין שהוא יכול להיות מיליונר. "פרויקט המכשפה מבלייר" הוא סרט אימה שהפקתו נאמדה ב-25 אלף דולר והכניס עד היום 248.6 מיליון.

הסרט מספר את סיפורם של שלושה סטודנטים לקולנוע אשר נעלמים אי שם בגבעות מרילנד וכשמצלמות הוידאו שנשאו עימם נמצאות, נחשפת הזוועה של ימיהם האחרונים. הלוק האותנטי, הצילומים החובבניים בכוונה תחילה ושיווק הגרילה לו זכה הסרט יצאו הייפ גדול סביבו בקרב צעירים והגעתו לסאנדאנס הקפיצה אותו למעמד קאלט.

 

"מיס סאנשיין הקטנה" (2006)

הסרט, הידוע יותר כ"ליטל מיס סאנשיין" הוא דרמה-קומית מרירה מתוקה על משפחה אמריקאית ממוצעת אך מלאת מוזריות וקסם שיוצאת למסע בפולקסווגן חבוטה בדרך לתחרות יופי ללילדות בה עתידה להשתתף הבת, אוליב (אביגייל ברסלין המקסימה). הסרט, שהוציא הופעות שובות לב מכל שחקניו, הוצג לראשונה בסאנדאנס ב-2006 ומייד זינקו עליו מפיצים מכל עבר עם הצעות מפתות. ההצלחה הייתה מיידית, צופים ומבקרים נפלו ברשתה של המשפחה המטורללת וראו גם קצת מעצמם. מיס סאנשיין הקטנה, עברה לשחק בליגה של הגדולים עם 4 מועמדויות לאוסקר ושתי זכיות: תסריט מקורי ושחקן משנה לאלן ארקין.

 

"ראן לולה ראן" (1998)

הסרט הגרמני הקליפי והקצבי בכיכובה של פרנקה פוטנטה זכה בפרס חביב הקהל בסאנדאנס בשנה בה השתתף וזכה למעמד פולחן. הנרטיב בו עשה שימוש הפך אחר כך לפופולרי ואף ממוחזר ומכאן החידוש המרענן שבו. הסרט עוקב אחר אותו סיפור שאורכו 20 דקות אך משלוש זוויות שונות כבכל פעם השתלשלות העניינים היא אחרת לגמרי כמו גם ההשלכות והתוצאות. הסצנות בהן פוטנטה אדומת השיער רצה אחוזת אמוק ברחובות כבר הפכו מזמן לפיסת היסטוריה קולנועית.

 

"אמריקן ספלנדור" (2003)

סיפורו האמיתי של הארווי פיקר, פקיד ארכיון אפור בבית חולים שכתב קומיקס בשעות הפנאי והפך לגיבור תרבות. פיקר תיאר בקומיקס שלו מצבים יומיומיים אותם חווים כולם אך עשה זאת מנקודת מבט משעשעת, אירונית וישירה וחולל מהפכה בתחום שנשלט עד אז רק על ידי גיבורי על. הסרט, בכיכובו של פול ג'יאמטי הנפלא ("ג'ון אדמס") שהקריירה שלו רק הולכת וצוברת תאוצה מאז הצלחת "ספלנדור", זכה בפרס החשוב ביותר בסאנדאנס ב-2003. סרט הדרמה של השנה.

 

"המסור" (2004)

"המסור" היה להיט מפתיע בז'אנר בו נדמה שכבר ראינו הכל. שני גברים מתעוררים במרתף אפל כשכף רגלם כפותה וגופת גבר שרועה לצדם. לכל אחד מהם יש מסור ידני ורוצח מטורף דורש מהם לחתוך את רגלם כדי להשתחרר מהמנעול, למצוא את האקדח הנמצא בסמוך לגופה, ולהרוג את השני. אם לא יעשו כך, חיי משפחותיהם בסכנה. על אף קו העלילה הנשמע צפוי ולעוס, הסרט, שתוכנן לצאת רק לספריות ה-DVD הוצג בסאנדאנס והפך ללהיט. התהודה בפסטיבל הביאה להקרנתו בקולנועים והוא גרף בסוף שבוע הראשון להקרנתו 18 מיליון דולר- פי 15 מעלות ההפקה. מאז ועד היום הופקו לו 4 המשכונים.

 

"לאכול בגדול" (2004)

הסרט התיעודי שהביא למהפכת הבריאות במקדונלדס ועורר מודעות, בעיקר אצל האמריקאים, לגבי נזקי בליסת הצ'יזבורגרים החביבה עליהם. מורגן ספרלוק יצא למסע קולינרי מהזן הפחות אנין והממש לא בריא כשהוא מקריב את גופו במשך חודש לאכילה במקדונלדס. ורק מקדונלדס. הסרט, העשוי בהומור, דן בנושאים קריטיים לאוכלוסיה ההולכת ותופחת של אמריקה חובבת הג'אנק ועורר הדים ברחבי העולם כמו גם הצלחה מסחרית וביקורתית- כולל פרס הסרט התיעודי בסאנדאנס.

 

"אדמה משוגעת" (2005)

נסיים עם הנקודה הישראלית שזהרה באור יקרות בסאנדאנס לפני כשלוש שנים. סרטו של דרור שאול "אדמה משוגעת", שעסק בנושא הכי ישראלי שיכול להיות – הקיבוץ והקשיים שהערים בעבר בפני כל מי שסטה או חרג מהשוויוניות הנוקשה, הביא הביתה את פרס הסרט הזר הטוב ביותר. פיצוי הולם על ההתעלמות בגלובוס ובאוסקר.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by