בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
על סדר היום 
תנקב לי שש נשיאות 
 
  צילום: אימג`בנק/gettyimages    
על סדר היום |
 
ענת זהר

בבית הלבן עושים חילופי משמרות וענת זהר תופסת טרמפ ונותנת לכם סקירה תרבותית על ששת הנשיאים הכי משפיעים שעשו סיבוב בחדר הסגלגל. קלינטון הצ'ארמר, בוש העילג, קנדי הגזעי ואובמה הגרובי כבר כאן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נשיאים אמריקאים מאז ומתמיד שימשו ביצירה האמריקאית על כל גווניה כמגדירי תקופה. לא אחת אנו רואים בספרים, סרטים או סדרות טלוויזיה הבלחה של נשיא זה או אחר. לעיתים הוא מופיע בסצנה כאשר הדמויות צופות מבעד למסך בנאומו, לעיתים מספיקה שורה אחת של ספר כמו: "רייגן היה אז בשלטון", כדי להקנות לקורא עולם שלם של דימויים, מחשבות ואפילו ריחות של תקופה שאת כולם הצליח היוצר להעביר באמצעות שימוש בשמו של הנשיא בלבד. שהרי כמעט כל נשיא בהיסטוריה של אמריקה הביא עמו מטען תרבותי וסימן תקופה משמעותית, שלאו דווקא מתבטאת בהחלטות פוליטיות.
 

אברהם לינקולן 1861 - 1865

מעבדות לחירות. לינקולן
 מעבדות לחירות. לינקולן 
 צילום: אימג'בנק/gettyimages 
 
לינקולן משמש עבור התרבות האמריקאית כנושא הספר הנצחי, זה שהוציא מעבדות לחירות והפך את אמריקה לאימפריה שהיא היום. האדם יכול לעשות בגורלו כרצונו, אם יעקוב אחר חלומותיו ויעבד את אדמתו. כמובן שלינקולן לא זכה לראות סרטים או יצירות רבות העוסקות בתקופת שלטונו, אך הקולנוע האמריקאי בחר להתעסק בו בימיו הראשונים. המערבונים ההיסטוריים, מבוססים על שנותיו ותורתו של לינקולן. אותו מערב פרוע שמסמל למעשה את הספר האינסופי בו הטובים נלחמים ברעים, כשמעל ראשם של כולם מרחפת הבהלה האינסופית לזהב - זה שיפתח את הצוהר לחיים טובים יותר. רצח לינקולן הכניס נופח דרמטי לכל הסיפור ושימש כר יצירה לדיונים מעל דפי העיתונות הכתובה. העיתונות האמריקאית מצאה עצמה מתפלמסת בהשלכות הרצח ו"טורי הדעה" הפכו פופולאריים יותר בעיתונות המודפסת. לינקולן, שדיוקנו מופיע על שטר 5 הדולר המפורסם, יהפוך מאז ועד לימנו, לסממן קבוע בסרטים, ספרים ומחזות באמריקה ומחוצה לה.
 

ג'ון קנדי 1960 - 1963

פוטוגניים. משפחת קנדי
 פוטוגניים. משפחת קנדי 
 צילום: אימג'בנק/gettyimages 
 
הנסיך של האצולה האמריקאית המפורסמת ביותר בהיסטוריה השלטונית של אמריקה, היה ועודנו סמל תרבות על אף שחלפו שנים רבות מאז אירוע הרצח הדרמטי ששם קץ לכהונתו. קנדי עלה לשלטון באחת התקופות המרתקות שידעה המאה העשרים - מתירנות מינית ושימוש בסמים קלים לצד קריאות לשלום ואחווה, ושטף של רנסנס תרבותי. הרוק'נרול שבנה את יסודותיו בשנות החמישים פרץ לכל הבתים בשנות השישים, וקנדי היה לנשיא הראשון שהבין את חשיבות הטלוויזיה והמדיה והיכולת לעשות בהם שימוש לצרכים אישיים. הנשיא החדש, שנכנס לתפקיד לאחר תקופה ארוכה ומייגעת של דווייט אייזנהאואר השמרן והאפרורי, הכניס לבית הלבן את אשתו היפה ושני ילדיהם והפיח עמם רוח חדשה, צעירה וזוהרת. האישה שלצידו, ז'קלין קנדי הפכה אף היא לסממן התקופה. לצד קריאות לשחרור האישה ושריפת חזיות, הגברת הראשונה שילבה בדמותה את הפרגמטיות הנדרשת לאישה המודרנית. מצד אחד - אשת איש היודעת את מקומה, ומן הצד השני - דעתנית, בעלת שאיפות אישיות וחלומות שהיא עומדת להגשים. הזוג קנדי, שדמה בחזותו הנוצצת לכוכבי קולנוע, על אף שמתחת לפני השטח הרוחות סערו (ע"ע מרילין מונרו), טבוע היטב בהוויה האמריקאית גם בימנו. מספיק להסתכל על רשימת הסדרות שהיו מועמדות לפרס הגלובוס האחרון ולראות שלפחות במחציתן, הופיע אזכור לתקופתו. מדובר כמובן בתופעה הגיונית, מאחר וחלק גדול מהתסריטאים הפועלים כיום בהוליווד, גדלו בתקופה בה כיהן קנדי כנשיא.
 
 

רונלד וילסון רייגן 1981 - 1989

לא כל כך אהב הומואים. רייגן וננסי
 לא כל כך אהב הומואים. רייגן וננסי 
 צילום: אימג'בנק/gettyimages 
 
שנות השמונים ותחילת שנות התשעים היו לשנים סוערות בעולם כולו. הגוש הקומוניסטי נפל, גרמניה הפכה למדינה אחת ובעולם הערבי געשה מלחמה עקובה מדם בין איראן לעיראק. באמריקה עצמה התחוללו מספר תופעות שהשפיעו רבות על התרבות ועל היצירה בעשרים השנה הבאות: סם הקראק הפך לפופולארי בקרב הצעירים האמריקאים שהתקשו להתמודד עם המשבר הכלכלי, ומחלת האיידס התגלתה לעולם ושמה סוף ל"חגיגות המין" שאפיינו את שני העשורים הקודמים. הקו התרבותי האמריקאי, לצד כריות הכתפיים הבלתי אפשריות ותספורות שספק אם עין אנושית יכולה להביט בהן כיום, דן סביב היותו של רייגן שחקן קולנוע כושל שהפך לנשיא. "רק באמריקה" דיווחו כותרות העיתונים, אך האופטימיות לגבי הנשיא עם האג'נדה הכלכלית החדשה, התחלפה במהרה בפסימיות. רייגן התגלה בשמרנותו בדיוק במקום בו החליט להדחיק את קיומה של מחלת האיידס, הדחקה שהביאה להתגבשות הסטיגמה על המחלה כ"אסורה", וזאת על אף שחברו (מימיו כשחקן קולנוע) רוק האדסון, מת מהנגיף הקטלני. רק בתום תקופת כהונתו השניה, כשבארה"ב מתו מעל ל- 40 אלף חולים, נזכר רייגן להכיר במחלה ולהעניק לה "חותם הכרה נשיאותי". היצירה התקופתית באמריקה נעה בעיקר סביב מלחמות הטובים והרעים, עם סרטים כמו "רוקי 4" בו נלחם המתאגרף האמריקאי נגד איוון דראגו הסובייטי האיום, משקפים נאמנה את התרבות המיינסטרימית שתתפכח בהמשך ותבחר להציג את תקופת רייגן דווקא מהיבטיה השלילים: יצירות כמו "מלאכים באמריקה" יבחרו להראות את הצד הפחות היפה של שנות השמונים.
 

ביל קלינטון 1992 - 2000

הוא משלנו. קלינטון חומד את מוניקה בפרהסיה
 הוא משלנו. קלינטון חומד את מוניקה בפרהסיה 
 צילום: אימג'בנק/gettyimages 
 
מאז ג'ון קנדי ועד לעידן אובמה בלי חולצה, לא היה נשיא אמריקאי שעבר מסך כל כך טוב. קלינטון יתפוס ברבות השנים את מקומו של הראשון ויהפוך לנשיא האהוב ביותר בתולדות ארצות הברית ולא בכדי. לצד פעילות פוליטית ענפה שכללה שלום (חלקי) במזרח התיכון וכלכלה פורחת (דבר שיתברר כבעייתי במקצת בתקופת שלטונו של בוש), סיפק לנו הנשיא תכול העיניים גם שערוריית מין מפורסמת אחת. קלינטון, על התחמקותו ממלחמת וייטנאם, השימוש במריחואנה, תדמיתו כרודף שמלות וכעסקן מפוקפק, שינה את האופן בו התרבות האמריקאית ראתה את מוסד הנשיאות עד כה. סרטים כמו "צבע השילטון" בכיכובם של ג'ון טרבולטה ואמה תומפסון או "הנשיא מאוהב" בכיכובו של מייקל דאגלס הציגו לנו, לראשונה בהיסטוריה הקולנועית האמריקאית, את הנשיא כאחד האדם: יצרי, חרמן לעיתים, שעושה הרבה טעויות ומחפש מישהו שינקה אחריו. אך הפגמים בתדמיתו של קלינטון לא הובילו לאיבוד הפופולריות שלו, וחקיקת חוקים כמו חופשות ללא תשלום ומתן האפשרות לשירות צבאי גם להומוסקסואלים, הפכו אותו לנשיא עממי, אהוד ולא פורמלי. יחד עם תמיכתן של מיסיז קלינטון ובתם צ'לסי, אפילו פרשת מוניקה לוינסקי והשקר בפני האומה, לא הצליחו להדיח אותו.
 

ג'ורג' ווקר בוש 2001 - 2009

אחד הגרועים. ג'ורג' דאבליו
 אחד הגרועים. ג'ורג' דאבליו 
 צילום: אימג'בנק/gettyimages 
 
לדיראון ייזכר ג'ורג' בוש לאחד הנשיאים הגרועים ביותר שידעה ארצות הברית, אם לא הנורא מכולם. עינויים, גזענות, איסור על הפלות ומחקר בתאי גזע כמו גם איסור על נישואים חד מיניים, היו חלק מ"העולם המתוקן" על פי בוש ג'וניור. מה לא קרה בתקופת הכהונה שלו? אירועי ה-11 בספטמבר, היציאה ל"מלחמה נגד הטרור" באפגניסטן, מלחמת עיראק בה נפלו למעלה מאלף חיילים אמריקאים, ולגראנד פינאלה – המשבר הכלכלי. אלמנטים בחיי בוש כמו המשפחה האריסטוקרטית, החיים הפרועים לצד האלכוהול, החזרה בתשובה, הנזקים להם גרם כנשיא ודימוי הבור שדבק בו, גרמו לאוליבר סטון לצאת בסרט ("W") בו מנסה הבמאי להסביר כיצד הפך האלכוהוליסט הבטלן ורפה השכל לאחד האנשים החזקים והמשפיעים בעולם, ועיתונאי עיראקי אחד אפילו זכה להשליך עליו נעל.
 

ברק אובמה 2009 - ?

התקווה. אובמה
 התקווה. אובמה 
 צילום: אימג'בנק/gettyimages 
 
גם אם הסתובבתם על הירח בשנתיים האחרונות, ספק אם יכולתם להתעלם מההיסטריה סביב קמפיין הבחירות של הנשיא האפרו-אמריקאי הראשון בהיסטוריה של ארצו של הדוד סם. בין לילה הפך אובמה למושא כתיבתם של משוררים, סופרים, תסריטאים וזמרים ברחבי ארצות הברית, לסמל השינוי הגדול בתרבות האמריקאית, ובעיקר להוכחה כי אכן מדובר בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. ימים יגידו מה יהיו ההשלכות התרבותיות של בחירתו אך כבר עתה ניתן לומר שיהיו התוצאות אשר יהיו, הן לבטח יהיו מרתקות. גורלו של ברק אובמה ישנה את פני התרבות האמריקאית בחמישים השנים הקרובות לפחות, וכמה כיף לנו, שאנו זוכים לקחת חלק בדבר העצום הזה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by