בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
קולנוע 
החיים הם לא קרוז 
 
 האקדמיה עושה לו את המוות. כרוניקה של קרוז    צילום: יח``צ    
קולנוע |
 
דני סגל

עם צאת סרטו החדש "ואלקירי" החלטנו לנסות לפענח מדוע טום קרוז, שחקן ענק שגילם כמה תפקידים בלתי נשכחים, פשוט לא מצליח לזכות באוסקר. דני סגל מנתח את הסיבות ומסתפק בגלובוס

 
 
 
 
 
 
 
 
 
באוסקר אוהבים נאצים, לא? "ואלקירי"
 באוסקר אוהבים נאצים, לא? "ואלקירי" 
 צילום: יח"צ 
 
טום קרוז מראה לעולם שיש נאצים טובים ב 'ואלקירי' של בריאן סינגר (החשוד המיידי), בו הוא משחק קצין גרמני בכיר הזומם לרצוח את היטלר לקראת סוף מלחמת העולם השנייה. הסרט המבוסס על סיפורו האמיתי של קולונל קלאוס פון סטאפנברג ועוקב אחר האירועים ההיסטוריים שהובילו לניסיון ההתנקשות הכושל, מתחיל בסצנת קרב בעקבותיה הופכת דמותו של קרוז לנכה לכל דבר, או במילים אחרות אוסקר פוטנציאלי. עם עין אחת, יד אחת, שלוש אצבעות ברוטו וצלב קרס המתנוסס בגאון על השרוול, טום קרוז בהיכון לקראת האירוע המרכזי של עונת הפרסים ההוליוודית, בה, כפי שמוכיחה זכייתה של קייט ווינסלט בגלובוס הזהב על תפקידה כקצינת אס.אס בסרט 'הקורא', הנאצים באופנה.

קרוז, 46, טוען כי הוא מגשים חלום ילדות ב 'ואלקירי': "כשהייתי ילד הייתי משחק עם החברים שלי בחצר בלהרוג נאצים או להרוג את היטלר. זו שאלה מאוד טבעית שכל אחד שואל את עצמו מתישהו – למה אף אחד לא ירה בו פשוט?'. אבל קשה להאמין שזו המחשבה היחידה שעברה בראשו של קרוז, פליט שלוש מועמדויות לאוסקר ללא פסלון אחד לרפואה על המדף, שלמרות היותו השחקן הרווחי ביותר בעולם ומפיק על, נמצא תחת מתקפה תקשורתית מתמדת בשנים האחרונות שהופכת את הסיכוי שלו לאוסקר לקלוש עד אפסי.
 

לא רק פנים יפות, אבל טיפה מטורללות

נכות רגילה לא מספיקה לאוסקר. "נולד ב-4 ביולי"
 נכות רגילה לא מספיקה לאוסקר. "נולד ב-4 ביולי" 
 צילום: מתוך הסרט 
 
אחרי הפרידה מניקול קידמן, אותה עזב כזכור בעודה בהריון, הפך קרוז מעורב יותר ויותר בפעילויות סיינטולוגיות, התחתן עם קייטי הולמס הצעירה ממנו ב-17 שנים, לכלך את הספה של אופרה ווינפרי בסוליות נעליו, נכנס לדיון 'בעד או נגד' לא נעים עם ברוק שילדס לגבי נטילת תרופות פסיכיאטריות (קרוז נגד - כפי שההתנהגות הלא יציבה שלו מוכיחה), חטף התקפי צחוק בלתי נשלטים אצל דיויד לטרמן ושפריץ מים לפרצוף מעיתונאי עם אג'נדה בבכורה של 'מלחמת העולמות'. אף אחת מהפעילויות הנ"ל היא לא סוג התנהגות שחברי האקדמיה המרובעים מצפים לה מזוכים פוטנציאלים. ולמרות שסרטי נכים וסרטי שואה הם שניים מהז'אנרים בהם נתקלים הכי הרבה ברשימת הזוכים באוסקר, קשה להאמין שתחפושת הנאצי עם הרטייה של קרוז עומדת לשנות את דעתם. בנוסף לכל הצרות, השתחרר לאחרונה ליו טיוב סרטון שהיה עד עכשיו בלתי ניתן להשגה, בו מסביר קרוז בעיניים בורקות מדוע סיינטולוגיה היא הדרך היחידה לגאולה. ללא ספק צפייה מערערת ומיירטת פרסי אקדמיה.

קרוז, שהתחיל את הקריירה שלו בשורה של תפקידי חתיכים סטנדרטיים בסרטים כמו 'שעשועים מסוכנים' ו'אהבה בשחקים', קיבל את תפקידו הראשון בסרט רציני יותר כשחקן ביליארד שחצן לצד פול ניומן ב 'צבע הכסף' של מרטין סקורסזה מ-1986. שנתיים מאוחר יותר גילם קרוז את צ'ארלי באביט ב 'איש הגשם' הקלאסי, וב-1989 היה מועמד לראשונה לאוסקר על תפקידו כנכה פליט וייטנאם ב 'נולד ב-4 ביולי' של אוליבר סטון. "אנשים אמרו לי שאני הורס את הקריירה שלי כשהשתתפתי בסרט הזה" מספר קרוז, שההופעה בסרט הייתה לדעת רבים הפסגה המקצועית של הקריירה שלו. אבל מלבד העובדה שקרוז נתפס באותם ימים כפרצוף יפה ותו לא, היה מכשול נוסף בינו לבין האוסקר בדמות נכה מתחרה בשם דניאל דיי לואיס, שהיה מועמד על תפקידו בסרט 'כף רגלי השמאלית', וגנב לקרוז את הפרס. שנה מאוחר יותר התגרש קרוז מאשתו הראשונה מימי רוג'רס, אבל לא לפני שהפך בהשפעתה לחסיד של דת הסיינטולוגיה.
 

מסביב לגלובוס, לא פוגשים את אוסקר

"תסביר לי למה קובה ולא אני". "ג'רי מגוויר"
 "תסביר לי למה קובה ולא אני". "ג'רי מגוויר" 
 צילום: מתוך הסרט 
 
ההפקה של 'ואלקירי' נתקלה בקשיים לא צפויים בעקבות השתייכותו של כוכב הסרט לדת המפוקפקת שנתפסת בגרמניה ככת מסוכנת. בנו של קולונל פון סטאפנברג הביע את חששו כי ליהוק קרוז לתפקיד אביו יהפוך את הסרט ל "קיטש נוראי", בעוד משרד ההגנה הגרמני סרב לאפשר להפקה לצלם בלוקיישנים צבאיים אותנטיים. נציג הכנסייה הפרוטסטנטית הגרמנית הרחיק לכת באומרו כי קרוז הוא "היוזף גבלס של הסיינטולוגיה" וטען כי הסרט עומד להיות פלטפורמה לתעמולה סיינטולוגית. קרוז לא מתרגש מההאשמות וטוען כי בכל הפקה נתקלים בקשיים בהשגת אישורים כשמנסים לצלם באתרים היסטוריים, וכי המשיכה שלו לתפקיד נובעת מהנון קונפורמיזם של פון סטאפנברג, ונכונותו לעשות את הדבר הנכון גם במחיר הקרבה אישית: "פון סטאפנברג הבין שמישהו צריך להרוג את היטלר והוא האדם היחידי שיכול לעשות זאת. אני לא אומר את זה כדי לפאר את עצמי אבל אני מאמין שגם לי יש את האומץ הנדרש למעשים כאלו".

גם את מועמדותו השנייה לאוסקר קיבל קרוז על תפקידו כאדם המבין שהוא חלק מארגון רקוב ומנסה לעשות משהו לגבי זה, בסרט 'ג'רי מגוויר' מ-1996 אחרי שהעסיק את עצמו בתחילת שנות התשעים בפרויקטים כמו 'ראיון עם הערפד', 'משימה בלתי אפשרית' ו'הפירמה', וכן בזוגיות מתוקשרת עם ניקול קידמן. ב 'ג'רי מגוויר' שיחק קרוז סוכן ספורטאים מפוכח שהופך לעצמאי מתוך שאיפה לתת יחס אישי יותר ללקוחותיו, אבל מוצא את עצמו מטופל בלקוח אחד בלבד בעקבות החלטתו. קובה גודינג ג'וניור קיבל אוסקר על תפקיד משנה כשחקן הפוטבול הנאמן בסרט, אבל קרוז חזר הביתה בידיים ריקות. על שני התפקידים בהם היה מועמד קרוז לאוסקר הוא קיבל כפרס ניחומים את גלובוס הזהב, וגם כשהיה קרוז מועמד שלוש שנים וסרט אחד של קובריק מאוחר יותר, על תפקיד משנה בסרט 'מגנוליה', הצליח לדוג את הגלובוס השלישי שלו אבל לא את האוסקר הנכסף.
 
 
 
למרות שקרוז השחית את פניו ב 'ונילה סקיי', שיחק את הרשע האולטימטיבי ב-'הנוסע', הוקסם מתרבות זרה ב 'הסמוראי האחרון', והשתתף בלהיטים כמו 'מלחמת העולמות' ו 'משימה בלתי אפשרית שלוש', לא נוצר אף קמצוץ של באזז אוסקרים סביבו מאז הפרידה מניקול. האם קרוז באמת מאמין שתפקיד של אדם המבין באופן פתאומי כי הוא חלק מארגון שטני ומנסה להרוס אותו מבפנים ימשוך קצת אמפתיה אקדמית לכיוונו? לא חסרות דוגמאות בהיסטוריה לשחקנים שהוגלו על ידי האקדמיה עד גיל מאוחר (ע"ע פול ניומן או אל פאצ'ינו), יכול להיות שמייעדים לקרוז את התפקיד הטרגי הזה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by