בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
עירוניה 
קונספירציה אהובתי 
 
 כתב וצילם: שי אפשטיין   
עירוניה |
 

תחנת רכבת מרכז נמצאת בצפון תל אביב, בעוד תחנת השלום נמצאת, למרבה האירוניה, מול משרד הבטחון. מבולבלים? שי אפשטיין יצא לחקור

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
בקילומטר ה-94 של הקו הראשי של רכבת ישראל ניצבת תחנת השלום. במשך עשרות שנים מכרו לנו את הלוקש המעוות שתחנת סבידור היא היא מרכז ת"א ומשום כך כונתה גם "סבידור מרכז". אבל חדי העין, יונים, ניצים ושאר עופות יכולים להעיד כי דווקא תחנת ה ש ל ו ם היא זו הממוקמת במרכזו של ציר הרכבת, ובמרכזם של נתיבי איילון הגועשים. האם במקרה התחנה הסמוכה למשרד הביטחון, לבור הקרייתי ולמגדלי עזריאלי (מגדלי בבל הפרטיים שלנו), היא זו שכונתה "השלום"? האם מדובר בקונספירציה? או אולי בתום לב משובב? מה שבטוח, הנושא דורש עבודת מחקר.

 
 
 
התבוננות מעמיקה במפת העיר ממקמת את תחנת השלום במקביל ללב לבו של הכרך הסואן. לא רק שהאתר ממוקם בקצה דרך קפלן (שהיה שר האוצר הראשון של ישראל ומכאן נדבך נוסף באפשרות לקונספירציה של האליטות השולטות דאז), הוא ניצב בתחילת דרך השלום, היא השער דרכו מתחיל המסע המפרך מזרחה לכביש הישן שחיבר בעבר בין צפון ודרום המדינה והיום מקביל לאחיו הגדול איילון, האמ-אמא של הצירים המרכזיים, מפלצת תחבורתית שולטת בקנה מידה עולמי.

לציר השלום נוספה בשנים האחרונות שחקנית מקבילה: דרך מנחם בגין, שכונתה בעבר הקרוב "פתח תקווה". אין צורך להכביר מילים על תרומתו של מר בגין בקידום השלום באיזור. החיבור בין קפלן, שהיה חבר סיעת מפא"י והחתול הראשון שהופקד לשמור על השמנת, מנחם בגין אבי אבות המהפך ונתיב השלום ההיסטורי, יוצרים מפגש זוהר בשמי המזרח התיכון המדממים, שאוסלו רק יכולה להחוויר לצדם.

 
 
אם כן מדוע כונתה תחנת סבידור בנ"צ הזוי כ"מרכז". ומדוע דווקא התחנה הצפונית של העיר, האוניברסיטה/גני התערוכה נמצאת בניגוד הפוך לאחותה הדרומית, המוזנחת - "ההגנה", שכלואה בין שכונת התקווה והתחנה המרכזית ה"חדשה"?

אז זהו, שהכל בגלל סבידור - מנחם סבידור, שהיה מנכ"ל הרכבת הראשון בעשור השני למדינת ישראל (ובערוב ימיו גם חבר סיעת הליכוד). לא רק שתחנת "מרכז" הקרויה על שמו אינה ניצבת במרכז, היא גם ממוקמת בסמוך למתחם בורסת היהלומים ברמת גן. כך יוצא שתחנת רכבת מרכז סבידור (מצדה הימני של המפה הפוליטית) ולצידה מתחם מגדלים עתירי הון, נלחמת על בכורותה מול תחנת השלום הפוסט מודרנית, הממוקמת בקצה רחוב קפלן (מצדה השמאלי המדושן של המפה הפוליטית), בנייני עזריאלי ולבה של מערכת הבטחון של מדינת ישראל. ממש ראש בראש, מלחמת תחנות.

 
 
ובקצה הצפוני האליטה האינטלקטואלית. שם הכסף, שם התארים, שם שכונת רמת אביב, בתוספת קורטוב של מוסד בטחוני. כאן לא יספרו לכם סיפורים על פוליטיקה, על מלחמות ירושה, על מגדלים יקרים וסוויטות בקומה ה-90. כאן בצפון עוסקים במחקר, במסחר וברגש. הקרבה של תחנת הרכבת "תל אביב אוניברסיטה" לפארק הירקון מוסיפה נדבך ירוק ואקולוגי במהלך ההמתנה לקופסת הפח המשקשקת. מדובר בתחנה שהיא קמפוס בפני עצמו, חף ונקי ומזיהום, כאן מקבלים תואר ראשון בקשקשת.

 
 
ויש את האחות הדרומית החורגת "ההגנה". בעוד עשן הטילים לא הספיק להתפזר מעל דרום המדינה ורצועת עזה, נשאלת השאלה מדוע דווקא התחנה הדרומית כונתה "ההגנה". בניגוד לאחותה האינטלקטואלית השבעה, תחנת הדרום תקועה בקצה המסילה כחרק הכלוא בישבנו של בבון מצורע.
אם כן, בתווך, בין הקיצונויות, נאבקות על הבכורה שתי תחנות. האחת מכונה מרכז, אך נמצאת בצפון הישן והשניה המכונה השלום וממקומת במקביל ללבה של העיר. מבולבלים? צירוף מקרים? אתם תגידו, אני הוא זה שרק שואל ובודק. אתם יכולים לקרוא לי גם משוגע, רק אל תתפלאו שבעוד כמה שנים אצעק: "ידעתי!"
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by