בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
כביסה שחורה 
 
 
אורלי גונן

אורלי גונן חושבת שזה לא מקרה שהאוסף החדש של הקלאש רואה אור במקביל לתחילת המתקפה האמריקנית בעיראק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יותר מ-15 שנה לאחר פירוק הקלאש, והנה מכניסים אותם בכבוד גדול להיכל התהילה של הרוק וגם חוגגים ביציאת דיסק אוסף כפול. ברגע נדיר של אומץ החלטתי להרים טלפון לג'ו סטראמר ולארגן ראיון.

ג'ו רצה להימנע מהמולה תקשורתית וביקש שנפגש במקום סודי, הצעתי שניפגש במדבר - נשתה בירה בשומקום. הוא הסכים מייד.

התלבטתי כמעט שעה מול הארון - חולצת תנועה, אולי חולצה של צ'ה גווארה? חבל שאין לי חולצה של נבחרת הכדורגל של ניקרגואה, חשבתי לעצמי. לבוא עם חולצה של "לונדון קולינג" יהיה וולגרי מדי, חולצה של להקה בריטית אחרת זו אפשרות חיננית, אך גבולית. מה שבטוח - לא חולצת מותגים ועדיף בשחור. בסוף הלכתי על מכנסיים וחולצה שחורים חלקים והוספתי צמיד ניטים מלא אנדרסטייטמנט. כשאספתי אותו גיליתי שהוא בשרוואל לבן וטי שירט. לעזאזל, איך לא חשבתי על זה? נוסעת למדבר בשחור פחם.

שעתיים מאוחר יותר (הספקנו כמעט את כל הכפול החדש "The Essential Clash") התיישבנו על פיקה משקיפים על המכתש. שני בקבוקים לאחר מכן התחלנו. קשה לקרוא לזה ראיון, אולי "שיחה" ימצה יותר את מה שהלך שם, בכל מקרה זה היה אירוע שהשאיר חותם - ג'ו סטראמר הוא אגדה לא רק במיתולוגיית הפאנק, גם במציאות. הוא יודע שפועלה החשוב של הקלאש מכה גלים גם היום, הוא אפילו היה כאן עד לא מזמן לראות את זה.

דיברנו על הילדות הניידת שלו ברחבי העולם (בן של דיפלומט), על הקמת הקלאש (גו' עזב את להקתו "The 101'ers" והצטרף ללהקתו של מיק ג'ונס "London SS" שהפכה מיד ל"קלאש"), על פאנק מהול ברגאיי, ג'ז וראפ (וזאת רק חלק מהמהפכנות של הלהקה הזו), על נקיטת עמדה ומשנה פוליטית-חברתית (הנה החלק השני) ועל התקף לב אחד מפתיע שגדע מיליוני תקוות ברחבי העולם לאיחוד היסטורי שכבר לא יהיה.

סיפרתי לו שאני מכירה מישהו שכל בוקר לפני העבודה שומע את "The Magnificent Seven" וכמה זה מדהים ששיר שהוא כתב לפני 23 שנים כל-כך רלוונטי גם היום. שאלתי אותו גם על האוסף החדש ואם הוא לא חושב שהשירים בו מאבדים מהקונטקסט המקורי של האלבום ממנו הם לקוחים. הוא אמר שלדעתו מי שכבר מחובר לקלאש כנראה שלא יוותר על האלבומים השלמים "London Calling", "The Clash" ו"Sandinista!", אבל אם יש מישהו ששמע רק על "Rock the Casbah" ו"Should I Stay or Should I Go" ובזכות האוסף גם למד להכיר את השאר - האוסף מצדיק את קיומו.

דיברנו שעות עד שהשמש שטפה את השמיים בצבעים שגורמים לך לרצות לגור בעננים. כשהתחלנו לחזור אל האוטו שאלתי אותו אם בזמן האחרון הוא נתקל במשהו יותר סמלי מתזמון יציאת "The Essential Clash" בדיוק ביום פרוץ המתקפה האמריקנית על עיראק.

פתאום התעוררתי, מעלי תקרה לבנה, ברדיו מדברים על תקיפה נוספת, על שבויים ועל התוכנית הכלכלית. העברתי לקומפקט, שמתי את "I'm So Bored with the U.S.A" וקיוויתי שג'ו שומע.

___________________________________
The Clah: Essential Clash, (אן.אם.סי/Sony)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by