בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הישרדות 
משפיל בחנות חרסינה 
 
 מגדל אננסים ומכופף קניבות. עידן    צילום: גיא קרן    
הישרדות |
 
פיני אסקל

אם תתפסו תחת על מגדלי אננסים במשימת האדונים והמשרתים, תקבלו נקמה דוקרנית במיוחד במשימת החסינות של "הישרדות" (ובקיצור: שברת? שלמת). פיני אסקל אבי תורת הקניבה-ליזם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בין אם מדובר ביהודים של גטאות פולניה במהלך מלחמת העולם השנייה, בין אם מדובר באדם שחור שלא יכול לשבת על כל ספסל ציבורי ברחוב בארצות הברית של שנות החמישים, בין אם מדובר בקבוצת כדורסל המפגרת בשלושים הפרש – לכולם יש מטרה אחת. היטיבו לנסח את המטרה הזו חברי החמישייה הקאמרית כשטבעו את הביטוי "טו סמולר דה השפלה". יצר האדם, חבוט ומובס ככל שיהיה, ישאף תמיד לנצח במערכה האחרונה, גם אם המלחמה אבודה, ולו בשביל להפחית את התחושה הנוראית הזו, תחושת ההשפלה.
 
לא חושבת קדימה. אפרת אדונית
 לא חושבת קדימה. אפרת אדונית 
 צילום: גיא קרן 
 
על אף שהיא מגיעה למקומות רדודים, מביאה לשעות הפריים טיים שפה ברברית, מסרים חברתיים מזוויעים ותחרותיות בלתי נסבלת, ומשדלת אנשים אנונימיים לחתור זה תחת זה בדרך לתהילה וכסף – הצליחה אמש "הישרדות" להמחיש היטב את תעצומות נפש האדם כשהוא מגיע לבור ללא תחתית. וזה בדיוק מה שקרה במשימת האדונים והמשרתים, משימה שהביאה לקרע גדול בין חברי השבטים המתחרים. האדונים התעמרו במשרתים ללא רחם, המשרתים התמרמרו תחת שלטון האדונים, האכזריות היתה בלתי נסבלת, העבדות העבירה תחושת אי נוחות.

בנוסף למעיכה הנפשית, הביאה המשימה לכדי יתרון פיזי, כאשר שבט האדונים זכה גם במזון, ערסל, כלי עבודה וציד, רק כדי שיוכלו לנוח מדושני עונג על זרי הדפנה. שבט המשרתים היה אומנם ממוטט פיזית ונפשית, אבל ההתלכדות החלה דווקא בנקודת השבירה, בגרסת הביקיני של "כאשר ייענו אותו, כן ירבה וכן יפרוץ". ומשם הדרך לחשיבה בהירה מבחינה אסטרטגית היתה קלה יותר. ובעקבות כך, למרות החולשה הפיזית ולמרות התבוסה ביום שלפני, המשרתים משבט בארו צברו את הכוחות המתאימים כדי לנצח את האדונים מקניבה במשימה שמצריכה חוסן נפשי לא פחות מאשר עוצמה פיזית.
 
 
בוסים שמתעללים בעובדיהם, מטוסי חיל האוויר שחכמים על הגגות של תושבי עזה, מתווכי נדל"ן אוכלי אדם ממנהטן שתופסים תחת על מגדלי אננסים מרעות – כל אלה צריכים לזכור שכדאי להיות נחמדים לאנשים בדרך למעלה משום שתמיד יש סיכוי לפגוש אותם בדרך למטה. ההשפלה מסוכנת למשפיל הרבה יותר מאשר היא מסוכנת למושפל. גם אם יש לאותם מושפלים 70 קילו על הכתפיים, תמיד אפשר לגרד עוד קצת כוח לנקום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by