בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"בסופו של דבר לא יהיה מחול בארץ" 
 
 
תמר גלזרמן

עידו תדמור הודיע שהלהקה שלו מפסיקה להופיע, כי אי אפשר יותר לשלם משכורות לרקדנים, אבל מבטיח להמשיך להלחם בשביל האמנות. "אנחנו לא איבדנו את הכבוד, איבדו את הכבוד אלינו"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פחות משבועיים אחרי קבלת פרס הארוע התרבותי הבולט על "מכתוב" בטקס פרסי התיאטרון, הודיע עידו תדמור שלהקת המחול שלו לא יכולה להתקיים עוד כלכלית, ולכן לא תופיע יותר במרכז סוזן דלל או בבית הלהקה.

תדמור, מהפנים הבולטות של מאבק האמנים בגזירות התרבותיות, אומר שהגיעו מים עד נפש; "פשוט מצאנו את עצמנו במצב בלתי אפשרי. הרקדנים לא קיבלו משכורות כבר שלושה חודשים. גם הצוות הניהולי, בכללו אני. הצוות הטכני לא קיבל שכר כבר חודשיים. אין לנו אפילו אפשרות לשלם את שכר האולם בשביל ההופעות הפתוחות", הוא אומר היום.

"הבעיה נובעת מכמה גורמים: תקציב המחול בכלל הוא אבסורדי ביחס לאמנויות אחרות, והתקציב של הלהקה שלי הוא נמוך בפרט, למרות שהוכח תקשורתית, ביקורתית, ובכל המובנים האחרים, שהיא בין הלהקות הגדולות. עוד גורמים הם הקיצוץ הרוחבי והנקודתי וגם התקציבים שהיו אמורים לעבור ממשרד החינוך, בהתבסס על שנה שעברה, שלא עברו. על פי טענתה, לימור לבנת צריכה עוד ללמוד את הנושא, ועד שהיא לא תקים את הוועדות שלה לא יעברו כספים. לא קיימים עדיין קריטריונים על פיהם אנחנו אמורים לדעת מה התקציב שלנו, אחרי ארבעה חודשים מתוך שנת פעילות".

- אבל קיימים קריטריונים על פיהם תוקצבתם בשנה שעברה.

"בג"צ גילה שהקריטריונים לתקצוב מחול מעוותים והוא יבדוק את הענין; הקריטריונים המעודכנים יצאו ככל הנראה רק באוגוסט. זה שם אותנו בחשכה, אנחנו מרגישים תחושה קשה של חוסר אונים".

"למען התרבות אנחנו ממשיכים בכמה מופעים שלא גובים מאיתנו כסף, כמו "גרגוילס", מופע המועדונים החדש והמאוד מצליח. אני מנסה לתת קצת חינוך ותרבות לקהל צעיר שכל-כך צמא לזה. נופיע גם בבתי סוהר, בהתנדבות, וברחובות תל-אביב".

- למה דווקא בתי סוהר?

"זה רעיון שקיים אצלי בראש כבר הרבה מאוד זמן, פשוט לא התפניתי לזה. היום, כשאנחנו נמצאים במלחמה ובמאבק, נראה לי שאני, כאמן, צריך לשים דגל על חשיבותה של התרבות. באיזשהוא מובן זה כמו ההופעות מול הצעירים במועדונים, שהם אגב קהל נפלא ונהדר. אני לא רוצה רק לבכות ולקטר כל היום בלי לתת משהו בחזרה".

- היתה כבר הופעה בבתי הסוהר?

"עוד לא. החל מהשבוע הבא. אנחנו נותנים עוד הזדמנות למשרד החינוך ועיריית תל-אביב לבוא אלינו עם תשובות שאולי יאפשרו לנו להמשיך".

- אתה קורא ללהקות אחרות לבוא בעקבותייך?

"כמובן. אני מרגיש שאחת הבעיות המרכזיות של עולם המחול היא שהרקדנים לא מודעים לחשיבות של איגוד, של ייצוג משפטי, מכל הבחינות. אני מרגיש שאני בינתיים נלחם לבד. לא מתוך אי רצון אלא מתוך חוסר הבנה של חשיבות העניין. במהלך ההיסטוריה התיאטרון השיג את המטרות שלו באמצעות הכח שהיה לו".

"אני מזמין את מוסדות המחול ואת הלהקות, במיוחד את הגדולות שביניהן: את סוזן דלל, את להקת בת-שבע, את להקת המחול הקיבוצי, להצטרף לאמ"י ולמאבק על התרבות".

- אתה יוצא גם בקריאה אישית יותר? של סולידריות?

"אנחנו לא הלהקה היחידה שנמצאת במצוקה, אולי זה יאיר את עיניהם של המוסדות ושל הלהקות עצמן. בסופו של דבר, אם זה יקרה היום, עוד חצי שנה או עוד שנתיים, מחול לא יהיה בארץ. יש ריבוי של כשרונות שעוזבים את הארץ ושנוסעים לעבוד בחו"ל. אנחנו מפספסים פה אנשים מדהימים שיכולים לתת כל-כך הרבה. כרגע המחול הוא השגריר התרבותי מספר אחת של ישראל, להקות מופיעות בכל העולם, הרבה מעבר לתיאטרון אגב".

- במלחמה המאוד מתקושרת ומתקשרת שלכם יש גם מקום לתכנים פוליטיים נוספים?

"כרגע אני לא רוצה להתייחס למסרים פוליטייים אחרים, בגלל שהמצב כרגע הוא כל כך דחוף. יכול להיות שבשלב מאוחר יותר ניגע בדברים אחרים. אנחנו צריכים ללכת בשלבים ולהחזיר את הכבוד האבוד של התרבות. אנחנו לא איבדנו את הכבוד, איבדו את הכבוד אלינו".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by