בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"אמנים מסוגו של יהודה מעולם לא נתמכו" 
 
 מתוך העטיפה של יהודה פוליקר, ``המיטב``   
 
תמר גלזרמן

יעקב גלעד, מנהלו האישי של פוליקר החוגג אלבום אוסף כפול, לא יודע איך להתמודד עם הפיראטים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אחרי 20 שנה ב-NMC ובדיוק לפני הפסח, מוציא יהודה פוליקר אלבום אוסף ראשון וכפול. יעקב גלעד, מנהל, מפיק, חבר, והתמלילן מאחורי רבים משיריו המוכרים של פוליקר, מסביר ש"בעקרון יהודה התנגד לאוסף כל השנים. אוסף זה פרוייקט של חברת תקליטים ויהודה רצה לחכות; הוא העדיף לעבוד על דברים חדשים. הוא לא רצה להיות מסוכם והרגיש שזה עדיין מוקדם לסכם. עכשיו, אחרי 20 שנה בחברה, החליטו ב-NMC לסכם את התקופה, ויהודה התרצה והשתכנע. נוספו גם חומרים חדשים, בונוסים, דברים שהיו בארסנל ולא מצאו את מקומם קודם לכן. חוץ מזה, הוא גם עובד כרגע על תקליט חדש".

- יהיה סיבוב הופעות?

"בדרך כלל באביב יש סיבוב הופעות חדש. גם באביב הזה יהיה".

- יהודה נותן די הרבה הופעות בהתנדבות. אתם שותפים גם למאבק האמנים?

"לא פנו אלינו. יהודה נרתם בדרך כלל למטרות שקרובות לליבו מסיבה אישית, או לעניינים שקשורים להצלת חיי אדם. הוא הופיע בהתרמה לבית חולים שהיה זקוק למימון לקניית מיטות לחולים. בבית הפתוח (למען הקהילה ההומו-לסבית בירושלים ולמען סובלנות חברתית - ת.ג), מצילים המון בני נוער שאין להם מקלט או מפלט והם זקוקים לכסף. יש שם הרבה דתיים או פלסטינאים, שנזרקים מהבית ואין להם איפה להיות. זה מקום מאוד לא מפונק, לא שיש מקום כן מפונק, אבל יש שם מרקם מאוד מרשים של חומר אנושי.

"אמני התיאטרון נתמכו במשך שנים, ועכשיו יתמכו בהם פחות או שלא ייתמכו בכלל. אמנים מסוגו של יהודה מעולם לא נתמכו. הבעיה שלנו היא הפיראטיים. זו צרה צרורה ואין מי שיעזור להילחם בה".

- ניסיתם להגן על האוסף החדש מפני צריבות?

"אם היה פטנט יעיל וטוב היינו כבר משתמשים בו. תעשיית המוסיקה העולמית הייתה לוקחת אותו בשתי ידיים. הצרה איתנו, הישראלים, שזה לא פשע אלא עוון, כלומר קנס קטן. אם מישהו היה שודד יום יום את קופת התיאטרון זה היה פשע; במקרה שלנו גונבים מאיתנו כל יום וזה סתם עוון. מוכר בבאסטה צפוי לעונש קל, קנס של כמה מאות שקלים, ויכול להמשיך למחרת כאילו כלום".

- האמריקנים כל הזמן תובעים פיראטיים.

"העניין עם האמריקנים, זה שהם לא יקנו משהו מזוייף. בשבילם משהו מזוייף הוא לא איכותי ולא טוב. הם מתביישים לקנות מזוייף. בצ'יינה טאון אפשר הרי לקנות מפראדה ועד סייקו. האמריקנים עצמם נמנעים מלעשות את זה".

- אולי השינוי צריך להיות בתודעה של הקהל? יש אנשים שכעקרון לא צורבים מוסיקה ישראלית.

"אני מבין את הקהל. לאנשים אין כסף, הם לא מבינים איך מתמחרים דיסק ולמה. חושבים שזה בצע כסף של חברות התקליטים, למרות שאין להם מושג כמה עולה להפיק דיסק. אבל אלו המחירים גם בחו"ל. יש אפילו ארצות יקרות יותר, אבל אנחנו מקום שני בעולם בפיראטיות. וזה עדיין לא פשע. עם זה אנחנו חיים, והאמנים לא מגוייסים למאבק כי אין לובי. אין תמיכה".

- מה עם מטרות אחרות? לזה יכולה להיות התגייסות?

"תלוי מה הן המטרות ומהו התזמון. ב-83' יהודה עלה ללבנון עם הרבה אמנים אחרים, ואחר כך הופיעו בכיכר מלכי ישראל, כדי להחזיר את החיילים הביתה. זה הקדים את זמנו ב-20 שנה. כיום צריך לבדוק כל דבר בזהירות, כל דבר לגופו של עניין. בין אם זה הפגנה או איסוף כסף, צריך להיות מדוייק, לא לגרום לזילות החומר; מי שמתנדב כל היום וכל הלילה, ארוע אחר ארוע, מאבד את הטעם ולא מושך קהל".

- וכיום יש מטרות פוליטיות ראויות בעיניכם?

"מפוליטיקה אני מאוד נזהר. יש בזה המון התלכלכויות. אם זה משהו גורף, כמו נסיגת החיילים מלבנון, מטרות ספיצפיות שגורפות את העם, כל אחד עושה מה שנכון לו וקרוב לליבו".

- באיזה שלב נמצא האלבום החדש?

"הוא נמצא באמצע, דברים משתנים כל הזמן. כרגע יהודה נמצא באולפן בבית ובונה את השירים לבד. בשלב מאוחר יותר יצטרפו אליו מי שהוא יבחר. הוא תמיד בונה את התשתית לבד ואחר כך מצרף אנשים נוספים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by