בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי 
 
 
ערן דינר

ערן דינר מתאר יקום מקביל שבו שלמה ארצי לא מוציא עוד אלבום אוסף שנראה ונשמע כמו 1995

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כבד, שלמה ארצי, כבד לאללה. שנות ה-90' הביאו אותו למעמד חסר תקדים בפופ המקומי, אך גם קלעו אותו לתקופה של דשדוש יצירתי שמתבטא לא רק בדלילות כמותית (שלושה אלבומי אולפן בלבד בתקופה של יותר מעשר שנים) אלא גם באיכות הכתיבה.

כשתקליט חדש הופך לפרוייקט של מינימום שש שנים, מה עושים בינתיים בהד ארצי, חברת התקליטים של ארצי הנתונה בקשיים? ממחזרים כמובן. ואכן, בשנים האחרונות שלמה ארצי ממוחזר, משוחזר ומשוכפל ללא הרף. פעם באלבום הופעה, פעם באוסף, פעם בגרסאות מחודשות לשירי עצמו והפעם, ספיישל לחג החירות, באוסף שירי אהבה.

לכאורה מדובר ברעיון חדשני ומגניב סוף. שירי אהבה של ארצי הרומנטיקן בטיפולו האלקטרוני של אסף אמדורסקי. הפוטנציאל לניעור מרענן ועתיר ביטים של חומרים מוכרים בהחלט קיים, אך כשהיא מוטבעת על גבי דיסק כפול בתוך מעטפת הקרטון ההדורה שעליה דיוקנו של ארצי בעיבוד פוטושופ עדכני ל-1995, התוצאה הרבה פחות מרנינה ממה שניתן היה לצפות.

בפועל תופסות גרסאות אמדורסקי פחות ממחצית מ-25 הרצועות שבדיסק הכפול. שאר השירים מובאים בגרסאותיהם המקוריות. למרבה ההפתעה, או שלא, גם בגרסאותיו של אמדורסקי לא ניכר שינוי מפעים ביחס למקור. מלבד "יופיה אינו ידוע", השיר הוותיק ביותר באוסף שבאמת זוכה ללבוש חדש, מתבטא השינוי לרוב בתוספות קלות של תכנותי קצב ופכפוכים שונים. אמנם, למעט מקרים לא מובנים כמו הגרסה ל"אחרי הכל את שיר", לא נגרם נזק ממשי לשירים שעברו את אזמלו של אמדורסקי, אך קשה לומר שלגמרי ברור בשביל מה כל זה טוב.

הנה רעיון חדש ומקורי לשלמה ארצי וחברת תקליטים שלו: במקום למכור שוב ושוב את אותם שירים באריזות מתחלפות, מדוע שלא תוציאו מחדש את ששת אלבומי הסבנטיז של ארצי שטרם עלו על דיסקים? בקטלוג של ארצי יש כמות אדירה של חומרים נפלאים שבהעדר גרסאות קומפקט נשארות נחלתם של מעטים. הפיכת הדיסקוגרפיה המלאה שלו לזמינה תהיה צעד עדיף בהרבה על עוד אוסף מחופף שלא מיטיב עם ארצי, ובוודאי שלא עם אמדורסקי, שהקרדיט העצום שהוא מקבל כאלקטרונאי צמרת הולך ומתבזבז על פרוייקטים מסוג זה, שלפני חמש שנים הוא לא היה נתפס בהם חי.
______________________________
שלמה ארצי: שירי אהבה שלי, (הד ארצי)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by