בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חתול מכורבל 
 
 
ערן דינר

ערן דינר רואה בשני החלקים של האוסף החדש של פוליקר מראה המשקפת את הפיכתו מרוקר חיפאי-יווני לחיית מיינסטרים קהה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גם באנ.אם.סי מרגישים את האביב בפתח. האופציה שלהם למתנת החג המושלמת היא אוסף כפול של יהודה פוליקר, "המיטב", שבשני דיסקים ושלושים וארבעה קטעים מקיף את שני העשורים הראשונים לפעילותו. מהרוק האורבני של "בנזין" עד לסינגל החדש "גג העולם".

האוסף החדש, הראשון שפוליקר נאות להוציא, כולל דגימות מכל אלבומי הסולו שלו, ובונוסים רבים, ביניהם ביצועים לא מוכרים ל"רומיאו" (שנכתב ליהודית תמיר), "מים שקטים" מתקופת "בנזין" ו"שום דבר לא בא" - שיר של נתן זך שהולחן עבור אסתר עופרים.

הדיסק הראשון, שברובו מכסה את שנות ה-80, הוא המעניין יותר מבין השניים. בשעה ורבע מהממות הוא סוקר עשור מרתק בו זינק פוליקר לצנטרום של הקונצנזוס. הוא מתחיל בימיו של פוליקר כרוקיסט רעב ("בנזין" מיוצגת בשני קטעים בלבד וחבל), ממשיך דרך הפאזה היוונית של "עיניים שלי" ו"חולם בהקיץ", משם ל"אפר ואבק" המופתי, פסגת יצירתו של פוליקר עד היום, ועד ל"פחות אבל כואב", תקליט בעייתי שסבל קשות מצילו של קודמו. עד כאן הכל יפה. אם החוברת המצורפת היתה רק מעט יותר מושקעת, בכלל היינו מבסוטים.

הבעיה מתחילה בדיסק השני, שמשקף את התקופה שבין האלבום הכפול "הילד שבך" ועד היום. זהו הזמן שבו הפך פוליקר ליקיר העם אך גם חווה משברים אישיים (שהתבטאו גם ביצירתו, למשל באלבום "לעיניך הכחולות") ואיבד חלק ניכר מהברק והחיוניות שאפיינו אותו בעבר.

אמנם, גם ברגעים הפחות חזקים פוליקר הוא עדיין יוצר אישי מעניין, אך באלבומיו האחרונים, ובעיקר מ"איך קוראים לאהבה שלי" מ-2001, עלתה תחושה של דריכה במקום. למרות השירים הטובים מתוך "הילד שבך" והביצוע החי ל"דברים שרציתי לומר", מדובר באסופת שירים הרבה פחות חזקה מזו שבדיסק הראשון.

כאוסף רטרוספקטיבי מקיף, וגם כמתנה לחג, אין ספק ש"המיטב" עשוי כהלכה. כפריט בדיסקוגרפיה של יהודה פוליקר, לא בטוח שיש לו הצדקה. במיוחד כשחלק גדול מהשירים הופיעו גם באלבום ההופעה המעולה משנת 97'. למתעניינים מומלץ לפיכך לחפור בעומק המדפים ולשלוף את אלבומי הסולו של פוליקר שמספרים את הסיפור בשלמותו.
__________________________
יהודה פוליקר: המיטב, (אן.אם.סי)

להאזנה לקטעים מתוך האוסף
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by