בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מה לך ילדה 
 
 
אורן בר-אל

אורן בר-אל מחבב את האלבום החדש של הקרדיגאנס, אבל מוצא את המניירות הבכייניות של הסולנית מעט מוגזמות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קו דק מפריד בין תקליטי פופ סתמיים לכאלה ששווים את הזמן, וההנאה מהם מתפתחת עם כל האזנה. הקארדיגנס הצליחו באופן עקבי מאז 1994 להוציא תחת ידיהם מוצרים ראויים ביותר בקצה הקליל של הסקאלה. "Long Gone Before Daylight" הוא תקליטם החמישי אחרי למעלה מארבע שנות שתיקה.

פיטר סוונסון, מנהיג הלהקה והאחראי על כל הלחנים באלבום, מספר על הצורך הגדול לגוון בתקליט החדש את הצליל שמעט התקבע בשלושת האחרונים, ועל כן יצא עם שאר החברים למסע הקלטות טראנס אירופאי שהחל בשוודיה, ומשם המשיך לספרד, אנגליה, ומספר ערים סקנדינביות, כשהמטרה היא להתנער מלחצי חברת התקליטים ולתת חופש ליצירתיות לברוא את השירים עד לשלמות הרצויה. אל המסע הצטרף גם המפיק פר סנדינג שהגיע מארץ מולדתם וסייע בעיצוב הסאונד.

התוצאה אינה מפתיעה או מחדשת כפי שניתן היה לצפות, אך גם אינה מאכזבת לגמרי. עם השפעות של ניו-קאונטרי שמחוזק במעטפת רוקיסטית, נע האלבום בין בלדות רגועות לבין שירי קצב, עם נטייה לצד השקט יותר. הוא נפתח בבלדה יפה עם משמעות אוטוביוגרפית בשם "Communications", וממשיך עם שירים מוצלחים נוספים כגון "You're the Storm" ו"Please Sister", אבל אפילו חיפוש לא ממש מדוקדק, יגלה בין היציאות האיכותיות גם כמה פילרים, שאינם מגביהים מעבר לרף הגבוה שהציבה הלהקה לעצמה.

הסולנית נינה פרסון, שגם אחראית על כתיבת כל המילים בדיסק החדש, תמיד עוררה בי תחושה אמביוולנטית. מצד אחד, נראה שהמסע הארוך הצליח לחלץ ממנה את היצירתיות המבוקשת ולהוציא תחת ידה טקסטים שמעוררים עניין גם בנפרד מהתקליט. רובם מדברים על חוויותיה האישיות של בחורה לקראת גיל שלושים, ומפי הכותבת נשמעים אמינים לחלוטין. גם היותה של פרסון אישיות כריזמטית מאין כמוה, וסלבריטאית מדופלמת שמזינה את טורי הרכילות, בודאי אינה מזיקה להצלחתה של הלהקה.

מול כל זה, התייחסות לאלבום כמיקשה אחת מגלה את תכונותיה הבעייתיות של פרסון. כזמרת היא אמנם כישרונית למדי, וזעקות השבר שנפלטות מפיה מפעם לפעם מצליחות לעורר אמון, אבל לאורך זמן המניירות הבכייניות שלה מתחילות להעיק ועושות חשק להנמיך את הווליום.

אלבומים מעין זה מעלים געגועים לימי הוויניל שבהם הצורך להפוך צד היה מחלק את ההאזנה לשני חלקים, עם הפוגה שלעיתים הייתה ממש מבורכת. בימים ההם, גם היה האלבום הזה זוכה, כנראה, להמלצה חד משמעית.
___________________________________________________
The Cardigans: Long Gone Before Daylight, (הליקון/Stockholm)

האתר הרשמי
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by