בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"הליכוד רוצה לרסק את העיתונות החופשית"  
 
 הליכוד מפחד מהתקשורת, וכנראה שיש לו סיבות   
 
ניר נון נוה

בעקבות קיצוץ האוצר באגרה, וכוונת רשות השידור לסגור תחנות רדיו, מציע יו"ר האגודה הישראלית לתקשורת, ד"ר יחיאל לימור, לסגור קודם כל את גל"ץ. "בכל העולם יצחקו עלינו", מזהיר המוסיקולוג פרופ' חנוך רון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ברשות השידור נערכים ליום שאחרי. היום שבו תיאלץ להתקיים עם מימון ממלכתי נמוך. האוצר החליט, הממשלה תומכת והיום הזה נראה קרוב מתמיד - כבר מספטמבר הקרוב. המגמה: קיצוץ מאסיבי באגרת הרדיו עד כדי ביטולה, לצד קיצוץ מהותי באגרת הטלוויזיה. הממשלה, שמצד אחד מעיקה על הציבור עם אינספור גזרות חדשות, מנסה להראות כאילו מדובר בדובדבן שבתוכנית - קיצצנו את האגרה. אלא שהקיצוץ אומר לא מעט על עתיד השידור הציבורי בישראל. בישיבת הוועד המנהל של הרשות ביום ראשון, דובר על כך שלא יהיה מנוס אלא לבטל את כל תחנות הרדיו שאינן ממומנות מפרסומות. במילים אחרות, כמו תמיד, הציבור מפסיד. בלי קול המוסיקה לשוחרי המוסיקה הקלאסית, בלי תחנות הרדיו המשדרות לציבור הערבי ועבור העולים, בלי שידורים חינוכיים לבתי הספר, בלי שידורי ישראל לתפוצות. פשוט בלי.

המוסיקולוג פרופסור חנוך רון מגדיר את העניין כ"חלם כפול". לדידו, ביטול תחנת רדיו כקול המוסיקה גובל בפשע. "זה מתאים לקו החדש של הממסד" הוא אומר. "אנחנו ניישר קו עם שאר המדינות. באבו דאבי, בחריין, קטאר ובנגלדש אין תחנות כמו קול המוסיקה. ועכשיו גם לישראל אין. לכן התכנסנו למדינת ישראל לשבת ולהיות בעולם השלישי. נהדר. זה יחזור כבומרנג למקבלי ההחלטות. לבי לבי על מקבל ההחלטה הזו".

רון טוען כי ניתן לשמר, ולו את קול המוסיקה, בעזרת פרסומות. "אם יבטלו את קול המוסיקה לכל העולם תהיה סיבה לצפות בנו, לצחוק, לגחך וללעוג. משום שכמעט כל ערוצי המוסיקה בעולם ממומנים מפרסומות, כי חברות הדיסקים, הוידאו, הדי.וי.די - זה קהל היעד האמיתי שלהן. בבריטניה קיימת תחנת מוסיקה קלאסית שמתפרנסת מפרסומות - music fm - שאפילו נהגי מוניות מאזינים לה".

"הקהל של המוסיקה הקלאסית הוא קהל שאין לו בעיה, אם הוא חושב שיש טעם לשלוף את כרטיס הפלסטיק שלו ולקנות. זה גם קהל שחברות כמו סוני, טושיבה, פיליפס יהיו מאד מעוניינות להגיע אליו, כי איכפת לו מאיכות המוסיקה שהוא שומע. זה הציבור שמשקיע הכי הרבה במערכות סטריאו. ועל כן מדובר בחלם כפול - שעד כה לא היו פרסומות בקול המוסיקה, ומצד שני שלא יהיו. במקום זאת אומרים - את מה שלא היה - נסגור. זו המצאה ישראלית".

רון טוען כי המודל בהחלט יכול להצליח גם בארץ. "ישראל תופסת את אחד המקומות הראשונים בעולם ברכישת דיסקים של מוסיקה קלאסית, ביחס למספר התושבים. היו תופעות של מספר יצירות שהודפסו על דיסקים, שבישראל נרכשו יותר מאשר בכלל אירופה. כלומר יש כאן צמא אדיר של הקהל למוסיקה, להבין, לדעת מה חדש ומה יצא, מה מתרחש. דור בני השישים פלוס מהווה את כוח הקניה הכי גדול שקיים היום במוסיקה. אם שכחו אותם, אני מרחם רחמים כפולים. מדובר בהחלטה, שאם היא תבוצע, היא לא חכמה ולא נכונה בלשון המעטה. יש אצלנו חשיבה של הסוכנות היהודית 1942 ולא חשיבה כפי שצריכה להיות במדינה מערבית 2003".
 

רשות השידור: אין ביקוש לפרסום בקול המוסיקה

דובר רשות השידור, אורן הלמן, אומר שהרעיון אינו פרקטי. "הביקוש לפרסום בתחנות הרדיו האלו, גם בקול המוסיקה, הוא נמוך מאד. מדובר באוכלוסיה מאוד קטנה ולבריטניה, עם כל הכבוד, יש יתרון עצום בגודל האוכלוסיה. בישראל יש ציבורים רחבים מאד שבהם אין ביקוש למוסיקה קלאסית, ויש להכיר בכך שקיימים הבדלים מהותיים במאפייני האוכלוסיה בין ישראל למדינות כמו בריטניה. מדובר בשוק שאין לו דרישה בקרב המפרסמים. מדובר בקהל מאד אינטיליגנטי, ויחסית גם מבוגר, וזה קהל שהפרסום ברדיו על פי רוב אינו פוגע בו. זה הייחוד של השידור הציבורי - וזה תפקידו - לתת איכות בלי תלות ברייטינג".

עם או בלי אפשרות לממן את קול המוסיקה מפרסומות, הרעיון בדבר סגירת שש תחנות קול ישראל הביא היום את מועצת העיתונות, בשיתוף ראשי החוגים לתקשורת במוסדות האקדמיים, לצאת בקריאה נגד חיסול השידור הציבורי בישראל ופגיעה מהותית בדמוקרטיה. המועצה מביעה "דאגה עמוקה מהפגיעה האנושה בשידור הציבורי המתוכננת במסגרת התוכנית הכלכלית של משרד האוצר". עוד נאמר בהודעת המועצה כי "ההפחתה המוצעת באגרת רשות השידור אינה אלא צעד פופוליסטי, שרק יעצים את הקשיים שרשות השידור כבר נמצאת בהם. שידור עצמאי חיוני לשמירת אופיה הדמוקרטי של מדינת ישראל ולהמשך העשייה התרבותית המשוחררת מכבלי מסחור ורייטינג".

ד"ר יחיאל לימור, יו"ר האגודה הישראלית לתקשורת, ראש המחלקה לתקשורת במכללת ספיר ומרצה בכיר בחוג לתקשורת באוניברסיטת תל אביב, חושב שההחלטה בדבר קיצוץ האגרה היא צעד נוסף של הממשלה במטרה לרסק את העיתונות החופשית בישראל. "זו הפעם הראשונה שקיימת הצעה ממשלתית לצמצום האגרה. עד היום היו תביעות לביטול האגרה, אולם אלו היו הצעות חוק פרטיות של חברי כנסת פופוליסטים שניסו להעלות את הפופולריות שלהם".

"ההצעה הנוכחית היא הראשונה של ממשלה שקוראת למעשה לביטול האגרה לקראת צעד מסוכן של ביטול השידור הציבורי בישראל. אני מניח שביטול הערוצים הללו היא הדרך הקלה ביותר, אולם היא לא הדרך הנכונה. אין מי שיספק שידורי העשרה ותרבות לילדים בבתי הספר, אין מי שיספק שידורים לעולים או לתפוצות, מלבד השידור הציבורי".

"התנהגות הממשלה והאוצר בנושא רשות השידור מאפיינת את הליכוד בעשור האחרון. זו התנהגות במגמה לרסק את העיתונות החופשית, העצמאית והחזקה, הן אם מדובר בעיתונות ציבורית והן אם מדובר בעיתונות פרטית. הליכוד מראה ניסיונות חוזרים ונשנים לפגוע בעיתונות, כי הליכוד מפחד כנראה מהתקשורת, וכנראה שיש לו סיבות והוא חושש שיחשפו את מחדליו".

"פירוק השידור הציבורי מסוכן לדמוקרטיה, שתשאר רק עם תחנות מסחריות ופופולאריות. מי ידאג לתתי התרבויות בחברה הישראלית? ניתן לומר שרשות השידור לא ממלאת את תפקידה בצורה הטובה ביותר, ואני בהחלט מסכים שיש מקום ויש צורך לעשות רפורמה ברשות השידור. אבל פגיעה באגרה היא הצעד הראשון לקראת הרס השידור הציבורי. אם כבר יש צורך כל כך עז לקצץ ודווקא בתקשורת - אז דבר ראשון יש לסגור את גלי צה"ל. אין עוד מדינה דמוקרטית בעולם עם תחנה צבאית שמשדרת לאוכלוסיה האזרחית. אם כבר רוצים לקצץ - שיסגרו את גלי צה"ל, למה לפגוע בשידור הציבורי? מדובר במצב בלתי בריא מבחינה דמוקרטית שצבא מחזיק בתחנה שמשדרת לאוכלוסיה. הממשלה פשוט לא מסוגלת או שהיא לא רוצה לראות את המציאות האמיתית".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by