בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לוקחים את החסה בסבבה 
 
 נבר וחקר. שגיא B   
 
ניר נון נוה

מתי המליצה הממשלה לאכול קרייפעלך לזכר הניצחון על אויבינו, למה טירפדו הרבנים את הגדת העצמאות הצה"לית ולמה לעסו החוגגים במצעד הצבאי רק חסה? שגיא B חקר ומצא, ערוץ 1 ישדר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עם הקרעפלך ננצח (אילוסטרציה: יעל בן דוד)
 עם הקרעפלך ננצח (אילוסטרציה: יעל בן דוד)   
יום העצמאות העומד בפתח מבטיח לנו מתקפת קצף ופקקי תנועה. דברים שבהרגל אצלנו. עכשיו מתברר שהיו גם טרנדים קצת פחות קונבנציונאליים. כולם מכירים את הטרנד של השנים האחרונות להוסיף את דגל ארה"ב לחגיגות, בחזקת אם הם לא יהפכו אותנו לחלק מהארבעה ביולי - אנחנו נהפוך אותם לחלק מ-ה' באייר. אבל אם נפשפש רק כמה שנים אחורה בארכיון, נגלה שאך לפני שנים ספורות הטרנד הכי חם היה להסתובב עם דגל מיקרונזיה ביד אחת ופטיש הפלסטיק המעצבן ביד השניה.

אלא שימי הטרנדים לרגל העצמאות כימי המדינה. כך גילה שגיא בן נון, המכונה שגיא B, בעקבות תחקיר ארוך ומעמיק שערך עבור הפקת יום העצמאות של הערוץ הראשון. שגיא B, מפיק ועורך לשעבר בגלי צה"ל, ובשנים האחרונות עורך, כתב ומפיק בהפקות טלוויזיניוניות שונות, החליט לקחת לידיים את הפרוייקט ולתעד את המוזרויות שבעצמאות ישראל. הוא נבר בארכיונים, נפגש עם היסטוריונים, ואף השיג מסמכים נדירים. את התוצאה הוא יציג במסגרת מספר פינות ב"זוכרים 55", הפקת יום העצמאות של ערוץ 1 בהנחיית דידי הררי ואילנה ברקוביץ' (עורכת ומפיקה: זיוה שפרן).

בין הדברים שניתן להכניס מיד לקטגוריית ה"מוזר ומעניין" היו ניסיונות נואשים להחדיר פטריוטיות בילדים גם בימים עברו. מתברר שבשנות החמישים הלהיטים הגדולים עבור ילדי ציון בחגיגות העצמאות היו סיכות משה דיין אותן ענדו הילדים בחדווה על דש החולצה (לא הייתה טלוויזיה ולא היו המורדים). חוצמזה היה גם כובע אינפנטילי להפליא - שאינו אחר מהכובע של שרוליק - דמות הקומיקס שיצר דוש. ומעל לכל - נא לשבת - רעשן. כן, רעשן כמו בפורים, אלא עם הבדל מינורי משהו - רעשן העצמאות ניגן את התקווה, ההמנון הלאומי העגמומי משהו שכבר אז לא הצליח להתחבב יתר על המידה על הילדים הצברים.
 

הקרעפלך והנצחון

ההגדה הגנוזה
 ההגדה הגנוזה   
כידוע, מזון הוא אחד מהאלמנטים הבולטים שבהווי חגי ישראל. מנגל, צמר גפן מתוק, ותפוחים רקובים בציפוי סוכריות מבחילות כבר הפכו מזמן לחלק אינטגרלי ששום יום עצמאות אינו שלם בלעדיו. אולם בימיה הראשונים של המדינה חשבו מנהיגיה כי אין כמו הרגע הזה להראות לעם ישראל בולשביזם מהו, ולהכתיב ארוחת חג כהלכתה. וכך, בשנת 1956 פירסם שר החינוך בן ציון דינור "הצעה ממשלתית לתפריט לסעודת יום העצמאות", עמוסה בסמליות לאומית. אחת המנות שהציע התפריט הממשלתי הוא מרק צח עם כיסונים (קרעפלך), בנימוק שהקרעפלאך הינו "סמל למכות שהנחתנו על אוייבינו במלחמת העצמאות, בהתאם למסורת היהודית המקשרת אכילת קרעפלך עם מתן מכות".
 

צה"ל מפסיד במלחמה עם הרבנים

ואם כבר הולכים על ארוחת חג העצמאות, היו ימים בהם חשבו ללכת רחוק יותר. הרבה יותר רחוק. סדר יום העצמאות של ממש. בשנת 1952 היה ניסיון צה"לי אמיץ, יש לציין, להביא לעולם את "הגדת יום העצמאות" לחיילי צה"ל. הגדה ציונית עברית גאה. באותה שנה פירסם צה"ל לקראת יום העצמאות את "הגדת העצמאות", שנכתבה על ידי אהרון מגד, ובנויה על בסיס ההגדה של פסח. צה"ל הדפיס כעשרת אלפים עותקים ממנה, אלא שההגדה לא נקראה מעולם בשום מחנה צבאי.

עוד בערב יום העצמאות היא נגנזה בלחץ הרבנות הצבאית והמפלגות הדתיות, שטענו ש"הגדת יום העצמאות" הינה חילול השם, כי נכתב בה שהצבא מגן עלינו ולא הקדוש ברוך הוא, או כלשון הגדת העצמאות: "לא על ידי מלאך ולא על ידי שרף ולא על ידי שליח הכנו את האויב ויכלנו לו, כי אם על ידי צבא ההגנה לישראל". טומאה ותועבה של ממש. רוב העותקים של ההגדה נאספו ונשרפו, כיאה לעם הספר שקופץ מעל לפופיק של עצמו. חוצפה של ממש. צה"ל הוא זה שניצח את האויבים ולא בני הישיבות. מי היה מעלה בדעתו.

אלא שמתברר שהטרנד הכי פסיכוטי התרחש לו אי שם בשנת 1954. ימים על לילות, מספר שגיא B, לקח עד שהבין שמדובר במגמה של ממש ולא בגחמה של בודדים: ביום הולדתה השישי של המדינה הייתה ישראל כולה באטרף של חסה: "ב-1954, במסגרת מצעד צה"ל שנערך באותה שנה ברמלה, הטרנד הלוהט ביותר היה לטחון עלי חסה! נשבע לך! זה היה המאנצ'יז הפופולארי, והג'אנקפוד הגרובי של ימי הצנע. היה שוק שחור של עלים ירוקים, שנמכרו תמורת מאה פרוטה העלה. אגב, מכיוון שמכירת החסה נעשתה על ידי גזלנים לא חוקיים, המשטרה רדפה כבר אז את הסוחרים בעלים הירוקים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by