בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לוחמת חופש אחת לא תיאבק עוד 
 
 

"אומץ הוא הכוח החזק ביותר המפעם ביחידים ובאומות. האומץ של אמה גולדמן היה טבעי עבורה כמו נשימותיה. היא דיברה נגד מלחמה ונגד גיוס חובה במדינה הזו, ונשלחה לכלא". הארי וויינברגר סופד לאקטיביסטית המהפכנית אמה גולדמן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הכרתי את אמה גולדמן במשך למעלה משלושים שנה, כעורך דין וכחבר שלה. בכל שלושים השנים הללו הכרתי אותה רק כלוחמת למען חופש וצדק. היא לעולם לא התעייפה, לא חששה, לא התפשרה. החירות תמיד היתה החלום שלה, היעד שלה. בעידן של מכונות, אמה גולדמן תמיד נראתה לי מופת לאינדיבידואליות. היא היתה סמל לגדולתה של החירות הנפשית בעידן של אחידות.

הפחד מצוי בלב האדם, אך נשים וגברים מסוימים, בחפזונם להציל את העולם, יוותרו על חירותם כדי להיאבק בדיקטטורה. בעולם של רגליים צועדות ושל קרבות אדירים, צועדת אחת חסרה, לוחמת חופש אחת לא תיאבק עוד. התביעה לחירות נאמרה אלף פעמים, כן, עשרת אלפים פעמים, אבל תמיד יש לחזור עליה. היום, יש לשון אחת פחות שתעלה את התביעה הזו.

אמה גולדמן איננה, היא הלכה לישון שינה חסרת חלומות, הצטרפה לצבא העבר של הגברים והנשים שהחירות היתה חשובה להם יותר מהחיים עצמם. בחייה, אמה גולדמן נודתה, נכלאה, הותקפה וגורשה מחופים אלה, על כך שנאבקה למען רעיונות שהיום העולם כולו מכיר בצדקתם - למען עולם ללא מלחמה, עולם ללא עוני, עולם של תקווה ואחווה אנושית.

אומץ הוא הכוח החזק ביותר המפעם ביחידים ובאומות. האומץ של אמה גולדמן היה טבעי עבורה כמו נשימותיה. היא דיברה נגד מלחמה ונגד גיוס חובה במדינה הזו, ונשלחה לכלא. היא דיברה למען אסירים פוליטיים, וגורשה מארה"ב באותו יום בו חגגנו את הפלגתה של המייפלאוור לאמריקה. היא דיברה ברוסיה נגד העריצות של המשטר הקומוניסטי, ושוב הפכה לפליטה על פני האדמה. היא דיברה נגד הנאציזם ונגד הצירוף של נאציזם וקומוניזם, וכבר כמעט לא נותר לה מקום לחיות בו.

אמה גולדמן, אנחנו מברכים אותך בשובך לאמריקה, כאן רצית לסיים את ימייך, מוקפת חברים ואחים. קיווינו לברך אותך בשובך בחיים, אבל אנחנו מברכים אותך בשובך לאחר מותך. תחיי לנצח בלבבותיהם של חברייך, וסיפור חייך יחיה כל עוד יסופרו סיפוריהם של נשים וגברים אמיצים ואידיאליסטים.
______________
(תרגום: יוענה גונן)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by