בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ישראל ישראלי 
 
 
צביקה בשור

ליבו של צביקה בשור נצבט אל מול קורותיה של משפחת המנגליסטים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הביקורת על "המנגליסטים" נכתבת דווקא אחרי שצפיתי בסרט אחר. הסרט האחר, קומדיה אמריקנית נוסחאתית, איומה ונוראה, שהצליחה להצחיק לא מעט מצופיה, אבל לא את עבדכם הנאמן, שסבל וסבל עד שלא היה יותר סבל באולם כולו כדי לשאוב ממנו, גרמה לי לחשוב על הסנטימנטליות של הסרט שראיתי רק לילה אחד לפני, הסרט הישראלי שאיש לא בא לראות.

המנגליסטים הוא סרט רגשני. הוא מפיץ אור של אהבה אל ומתוך הדמויות המרובות שלו, ומנתב את כל האהבה הזו הישר אל לב הצופה. הוא לא מהסס לעצור לרגע על פניהן האוהבות, הכואבות, ולתת להם לסחוט ממך מעט אנחתיות. יש סכנה גדולה ברגשנות שכזו, שהיא יכולה לתפוס את הצופה לא מוכן לה, או לא מאמין לה, ואז היא הופכת בלבו לחלב חמוץ.

אני האמנתי לרגש הזה, שבא אלי מהמסך. אני הומסתי, וצחקתי, ורותקתי. משיחות שלי עם אחרים שצפו בסרט, זה לא קרה לכולם. ואינני יודע מדוע זה קרה לאחד, ולרעהו זה לא. ובכל מקרה, הסרט המסועף הזה, בו מסופרות עלילותיהן המפותלות של בני משפחה אחת הנפגשים ביום עצמאות אחד בשנת 1988, יכול לגעת בלב.

יש משהו בדמויות שמעצבים יוסי מדמוני ודוד אופק, שני יוצרי הטלוויזיה המרתקים של ישראל בעשור האחרון, שהוא ישראלי באופן שמסיר מחסומים שבאופן אובייקטיבי אולי היו צריכים לקום בין יצירתם לצופה. אולי יש בסרט הזה משום תרגיל קולנועי מתוחכם מדי, אולי אינספור העלילות המשתרגות זו בתוך זו עוצרות את הזרימה שמבנה פשוט יותר היה מצליח לספק.

אבל אילו סיפורים נפלאים. כמה יפה ועצוב סיפורו של חיים, אב המשפחה (ויקטור עידה), שיוצא לניו יורק לחפש אחר האיש האחרון שיכול להוכיח את תפקידו הנשכח במחתרת הציונית בעיראק, ונתקע לבדו בעיר הגדולה הזו, ללא מכר וללא שפה. וכמה עצוב ומבולבל סיפורו של בנו (ישראל ברייט), שמאבד את אהובתו באותה ניו יורק, רק כדי למצוא את בת דמותה באשדוד, עיר הולדתו.

וסיפור האהבה המתחדש של האם (ריימונד אבקסיס, אשה יפה שכזו) ואהובה הישן (מכרם חורי), איש מסתורין המופיע מן האין ואיש אינו יודע מה הוא נושא באמתחתו. וכל הסיפורים הללו משיקים לסיפורה של ישראל, לסיפור העליות והמלחמות, לסיפורי הגבורה והשכחה. סרט שמנסה לגעת בהכל הוא המנגליסטים, ואולי הוא נוגע במעט יותר מדי. אבל כל נגיעה שלו מצליחה גם לגעת בנפש. נפש יהודי הומיה מדם, גאווה, תקווה, אהבה.
_____________________________________________
המנגליסטים, ישראל 2003, 102 דקות (למידע על זמני ההקרנות)

לאתר הסרט
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by